Kerüljük a kígyókkal való találkozást, de a vipera marása alapvetően nem halálos

vipera

Romániában az egyetlen mérges kígyófaj a vipera, amely egyenetlenül elterjedt az ország egész területén, megtalálható a Kárpátokban, 2000 méter feletti magasságban is

Fotó: Claudia Danau/Retyezát Nemzeti Park/Facebook

Az időjárás tavasziasra, nyáriasra fordulásával nemcsak az emberek merészkednek ki a természetbe, hanem a hüllők – köztük a mérges kígyók is – előbújnak. A hegyi- és barlangimentő-szolgálatok, nemzeti parkok munkatársai azt tanácsolják a túrázóknak, hogy a természetjárás során körültekintők legyenek. Milka Zsolt aradi mentőápoló, túravezető szerint az enyhe telek miatt egyre nagyobb területen találkozhatunk már a hidegvérűekkel, de a Krónikának adott nyilatkozatában kifejtette: a romániai mérges kígyók, a viperák marása nagyon ritka esetben halálos, ezért semmi esetre se mondjunk le egy túráról a kígyóktól való félelmünkben, inkább legyünk elővigyázatosak. A szakemberek azt is közlik, mi a teendő viperamarás esetén.

Pataky Lehel Zsolt

Kiss Judit

2025. május 01., 09:082025. május 01., 09:08

2025. április 30., 23:072025. április 30., 23:07

A száraz, napsütötte helyeket, sziklás permeket vagy bozótos domboldalakat kedvelik a kígyók, ugyanakkor az utóbbi évek enyhe telei miatt ott is megjelenik a vipera, ahol korábban nem volt jellemző.

„Nem tudom, hogy nagyobb-e az egyedszám, de tény, hogy egyre kiterjedtebb az előfordulási területük.

Például a szakkönyvek nem írják, hogy 2000 méter felett lenne vipera, de néhány évvel ezelőtt a Fogarasi-havasokban 2300 méteren fotóztam egyet” – mesélte a Krónikának Milka Zsolt aradi mentőápoló, magashegyi túravezető, a temesvári székhelyű Bánsági Kárpát Egyesület (BKE) korábbi elnöke.

vipera Galéria

Milka Zsolt aradi mentős és túravezető szerint a viperaméreg alapvetően nem halálos

Fotó: Milka Zsolt személyes archívuma

A mentőshivatás előtt földrajztanárként dolgozó Milka Zsolt a szerzője az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) gondozásában megjelent Elsősegélynyújtási alapismeretek túravezetők számára című kézikönyvnek, amelyben egy fejezetet szentelt a kígyómarásos eseteknek, s mivel beleásta magát a témában, hiteles forrásként mondta: Romániában – s általában a Kárpát-medencében – a vipera a mérges kígyó, aminek három alfaját különböztetik meg:

  • a rákosi viperát, amely inkább Magyarországon fordul elő, Romániában legfeljebb csak a nyugati határszélen, az alföldön láttak egy-két példányt;
  • a keresztes viperát, ami a legelterjedtebb;
  • a Bánság déli részén, Herkulesfürdő környékén, illetve Dobrudzsában a homoki viperát, amit szarvasviperának is neveznek.

Méretüket tekintve a rákosi vipera a legkisebb, és a mérgének a toxicitása is a legalacsonyabb; a keresztes viperáé magasabb, a szarvasviperáé pedig a legerősebb, és a három közül utóbbi a legfejlettebb faj – tette hozzá a mentőápoló.

Milka Zsolt szerint nagyobb az esélye annak, hogy a vipera hamarabb meglát, pontosabban – a lépéseink keltette rezgések alapján – megérez bennünket, mint ahogy mi észrevennék, és továbbáll, ugyanis a vipera nem támad emberre. „Ha mégis megmar, az általában egy véletlen találkozás eredménye. Mondjuk reggel, amikor még nincs eléggé felmelegedve ahhoz, hogy gyorsan elinaljon, vagy nem vett észre, és véletlenül rálépünk, vagy közvetlenül mellé lépünk, akkor veszélyben érzi magát és harap” – vázolta a lehetséges esetet.

Vipera az erdőben: járt utat a járatlanért...

Hogy ezt elkerüljük, ajánlatos nem elhagyni a kitaposott túraösvényeket, nézzünk a lábunk elé, vizsgáljuk meg a terepet, mielőtt leülünk a fűbe vagy egy sziklára, és a megelőzéshez hasznos lehet a megfelelő ruházat: túracipő vagy túrabakancs, hosszú szárú nadrág vagy lábszárvédő.

Idézet
Mondhatnám, hogy csapjunk zajt, de hogy néz ki, hogy a természetjáró nagy ricsajjal halad az erdőben azért, hogy elriassza a viperát?” – morfondírozott Milka Zsolt.

Ha meglátjuk az állatot, ajánlatos széles ívben elkerülni, de figyeljünk, hogy közben nehogy másik kígyóra lépjünk, mert ahol egy sütkérezik, lehet, hogy több is van. Ha pedig megmart a vipera, a legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, a sérült testrészt helyezzük nyugalmi állapotba. „A romániai mérges kígyók, a viperák mérge alapvetően nem halálos. Terjengenek hírek halálesetekről is, de azért ennél bonyolultabb a méreganyag működése.

Idézet
Ezek a kígyók néhány dekás, maximum egykilós kisemlősök elejtésére specializálták magukat, a mérgüket is arra fejlesztették ki, nem pedig arra, hogy egy felnőtt ember meghaljon tőle.

Persze, nem mindegy, hogy egy ötéves kislányról vagy egy 120 kilós díjbirkózóról van szó. Néhány éve beszéltem a hátszegi kórház sürgősségi osztályának az akkori főápolójával, mert a Retyezátban elég sok viperamarás történik, és a sérülteket oda viszik, s ő állította: aki Romániában meghalt viperamarás következtében, tulajdonképpen nem a méregtől halt meg, hanem a szervezete anafilaxiás sokkos reakciót váltott ki a viperaméregben lévő fehérjékre. Ugyanúgy, mint ahogy egy darázs- vagy méhcsípésbe is bele lehet halni, ha allergiás rá az illető” – oszlatta el a tévhiteket Milka Zsolt.

Viperamarás esetén a sérült megnyugtatása elsődleges

A mentős-túravezető szerint kígyómarás után a legfontosabb, hogy a sérültet megnyugtassuk, és ne üldözzük a viperát, mert azzal nagyobb veszélybe sodorhatjuk magunkat. „Tudom, nagyon nehéz valakit megnyugtatni ilyenkor, de minél magasabb a pulzusa, annál gyorsabb a vérkeringése, és könnyebben szétterjed a méreganyag a testében. Végtagmarásra a mostani protokoll is ajánlja a gumifáslis kötést, de ne legyen túl szoros, az artériás keringést ne állítsuk el, tehát ne érszorítóként használjuk, inkább a vénás visszakeringést lassítsuk valamilyen szinten. Az ujjunk férjen be a kötés alá” – tudtuk meg a legsürgősebb teendőket. Felhívta a figyelmet, hogy az új eljárás szerint nem ajánlatos a seb kiszívása, nyomkodása, ezért a túraboltokban kapható vákuumos fecskendővel (extractorral) se próbáljuk kiszívni a mérget a sebből, az legfeljebb a trópusi, erősebb mérget termelő kígyók marása után használható.

Ajánlatos még a hideg vizes borogatás is, de a szakszerű ellátás érdekében hívni kell a hegyimentőket, illetve, ha népesebb a társaság, és nem túl veszélyes a terep, le kell hozni a hegyről a sérültet,

mert ezzel is időt nyernek, amíg a hegyimentők odaérnek – de semmiképp se a saját lábán járjon a sebesült! Ha van az elsősegélycsomagban allergia elleni szer, például Aerius, azt beveheti, de Milka Zsolt szerint az ellátás első fázisában a gyógyszerek nem jelentenek kulcsszerepet.

Antiviperin nevű ellenanyagot a sürgősségi osztályokon tartanak, de a szabadkereskedelemben nem kapható: egyrészt drága, másrészt csak hűtve tárolható, ezért sem a hegyimentőknél, sem a mentőautókban nincs.

Idézet
Néha a kórházban is csak késleltetve adják be, mert inkább megvárják a szervezet reagálását a marásra, nehogy az ellenanyag váltson ki anafilaxiás sokkot” – tette hozzá Milka Zsolt.

Túravezetőként és mentősként sem találkozott még viperamarásos esettel, viszont viperát látott már Milka Zsolt: a Fogarasi-havasokon kívül a Bánsági-hegyekben, Herkulesfürdő környékén, a Néra és a Kárás völgyében, sőt a Zaránd-hegységben is. Hozzátette, hogy a kígyóméreg lassan és nagy energiabefektetéssel fejlődik ki, ezért az állat számára roppant értékes anyag, amit az áldozatai elejtéséhez fejleszt ki, ezért „nem pazarolja”. „Az idősebb példányok figyelmeztetésként marnak, de nem minden esetben fecskendeznek ki mérget. Jellemzően a fiatal egyedek harapnak gyakrabban, és az egész méreganyagot belefecskendezik az áldozatba, mert nem tudják még úgyszólván rutinosan kezelni ezt a helyzetet” – magyarázta a túravezető, aki szerint semmi esetre se mondjuk le egy túráról a kígyóktól való félelmünkben, inkább legyünk elővigyázatosak.

A nemzeti parkok működtetői is óvatosságra intenek

A Retyezát Nemzeti Park működtetői arra hívták fel a figyelmet, hogy a veszélyes viperák csak szélsőséges helyzetekben támadnak, amikor rájuk lépünk és nem tartjuk tiszteletben a biztonsági távolságot –

például rájuk tesszük a kezünket, lábunkat, megütjük vagy provokáljuk őket.

„A Retyezát Nemzeti Parkban mi látogatók vagyunk és tisztelnünk kell a terület állandó lakóit! Az oktatás kulcsfontosságú szerepet játszik az indokolatlan félelmek eloszlatásában és a kígyók ökoszisztémában betöltött szerepének tiszteletben tartásában” – olvasható a Hunyad megyében, a Déli-Kárpátokban található Retyezát Nemzeti Park vezetőségének a Facebookon közzétett felhívásában. Mint az 1935-ben kialakított nemzeti park szakemberei kifejtik, a Romániában élő kígyók között számos, emberre veszélytelen faj található, és valójában a természetes környezet egészségének mutatói.

vipera Galéria

A viperamarás klinikai tünetei több tényezőtől függenek: a befecskendezett méreg mennyiségétől, a harapás helyétől és az áldozat egészségi állapotától

Fotó: Claudia Danau/Retyezát Nemzeti Park/Facebook

„Védelmük a biológiai sokféleség és az ország természeti örökségének védelmét jelenti. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kígyók védelme nem jelenti a kockázatok figyelmen kívül hagyását.

A nem mérgező és a mérgező fajok is haraphatnak (minden fajnak megvan a saját védekezési rendszere), ha veszélyben érzik magukat,

ezért azt javasoljuk, hogy mindenki tartson távolságot a kígyóktól, mint bármely más vadállattól, amellyel védett területeken, a mezőn vagy akár a lakóterület közelében találkozhatunk” – szerepel a felhívásban.

A Salvamont hegyimentő-szolgálat is felhívta a figyelmet a viperaveszélyre. „Ha olyan területen tartózkodunk, ahol kígyók élnek, viseljünk a lábunkat fedő ruházatot. Ne lépjünk rá a kígyóra, ne üljünk le a földre, ne mozdítsunk meg kődarabokat. Ha kígyót veszünk észre, kerüljük ki, anélkül, hogy provokálnánk.

Ha nagyon közel van, maradjunk mozdulatlanok, mert az állat általában magától távozik” – közölte a Salvamont.

Romániában az egyetlen mérges kígyófaj a vipera, amely egyenetlenül elterjedt az ország egész területén, megtalálható a Kárpátokban, 2000 méter feletti magasságban is. A szakértők szerint a viperaharapás klinikai tünetei több tényezőtől függnek: a befecskendezett méreg mennyiségétől, a harapás helyétől és az áldozat egészségi állapotától.

A méreg helyi és az egész szervezetet érintő tüneteket is okozhat,

amelyek ritkán halállal végződnek, főként gyermekeknél (a testsúlyhoz viszonyított nagyobb méregadag miatt) és időseknél. A viperaharapás tünetei és jelei lehetnek helyiek és általánosak. Helyiek: harapásnyomok, helyi ödéma (duzzanat), vérzéses hólyagok. Általános tünetek: láz, izzadás, hányinger, hányás, hasi fájdalom, hasmenés, ájulás, légzési nehézség, mellkasi fájdalom, görcsök, kóma, egyéb neurológiai tünetek, vérnyomáscsökkenés.

Ha valakit vipera mart meg, azonnal hívja a 112-es sürgősségi számot.

Mi a teendő, ha valakit megmar a vipera?

  • Nyugodt testhelyzetbe kell hozni a beteget, elkerülni a felesleges mozgatást; a beteget hátra kell fektetni (vagy oldalra, ha eszméletlen), biztonságos helyre, ahol nem érheti újabb kígyótámadás;
  • Hívja a 112-es egységes segélyhívó számot vagy a Salvamont hegyimentő-szolgálatot, hogy közölje az áldozat állapotát és tartózkodási helyét (esetleg GPS-koordináták);
  • A sebet tisztítsa meg oxigénes vízzel vagy tiszta vízzel;
  • Vegye le a gyűrűket, karkötőket vagy hasonló tárgyakat a megharapott végtagtól, mert ödéma esetén ezek eltávolítása nagyon nehéz lesz, és szorítóként hatnak;
  • A kígyómarás helyének közelében rugalmas kötést kell feltenni, hogy lassítsa a méreg terjedését a nyirokcsomókban. A rugalmas kötést csak a kórházban szabad eltávolítani. A kötést nem szabad túl szorosan felhelyezni, hogy ne akadályozza az artériás vérkeringést, hanem úgy, hogy „egy ujj beférjen a kötés alá”.
vipera Galéria

Kiszámíthatatlan, hogy hol bukkanhat elő a vipera, azonban csak akkor támad, ha veszélyt érez

Fotó: Claudia Danau/Retyezát Nemzeti Park/Facebook

Mit NE tegyünk a viperamarás esetén?

  • A marás helyén NE végezzen bemetszést
  • NE nyomkodja a sebet
  • NE alkalmazzon jeget vagy érszorítót
  • NE próbálja meg befogni a kígyót
  • NE alkalmazzon méregelszívó eljárásokat.

korábban írtuk

Siklókígyó, macska és nyest is elrejtőzhet a gépkocsiban, a rendőrség tanácsokat ad hasonló esetekre
Siklókígyó, macska és nyest is elrejtőzhet a gépkocsiban, a rendőrség tanácsokat ad hasonló esetekre

Megesik, hogy nyest, macska, vagy éppen kígyó bizonyul egy gépkocsi „hívatlan vendégének”, az állatok bizony kárt is okozhatnak az autóban – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 30., szerda

Szilágysági razzia: több száz szabálytalanul közlekedő gyalogost állítottak meg a rendőrök

Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.

Szilágysági razzia: több száz szabálytalanul közlekedő gyalogost állítottak meg a rendőrök
2025. április 30., szerda

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a maroshévízi Urmánczy-híd

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a maroshévízi Urmánczy-híd
2025. április 30., szerda

Erdély legmodernebb napelemparkját avatták fel

A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.

Erdély legmodernebb napelemparkját avatták fel
2025. április 30., szerda

Szép időt ígér a hosszú hétvége, de a kirándulóknak esőkabátra is szükségük lehet

A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.

Szép időt ígér a hosszú hétvége, de a kirándulóknak esőkabátra is szükségük lehet
2025. április 30., szerda

Világháborús lövedéket találtak az UTA-stadion közelében

Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.

Világháborús lövedéket találtak az UTA-stadion közelében
2025. április 30., szerda

Elnökválasztás: az MPE lelkiismeret szerinti szavazást javasol

Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).

Elnökválasztás: az MPE lelkiismeret szerinti szavazást javasol
2025. április 30., szerda

Hírnevet szerzett minőségi termékeivel a palántanevelő szilágysági család (VIDEÓ)

A palántanevelés idénye van, amikor a gazdák igyekeznek megbízható emberektől vásárolni kiültetésre kerülő zöldségpalántákat. A Szilágy megyei Rátonban az Illés család palántakínálatát a megye több piacán is jól ismerik, sok visszajáró vásárlójuk van.

Hírnevet szerzett minőségi termékeivel a palántanevelő szilágysági család (VIDEÓ)
2025. április 29., kedd

Folytatódhat a tanítás a nagyszebeni gimnáziumban

Szerdától folytatódhat az oktatás a nagyszebeni Samuel von Brukenthal Főgimnáziumban – közölte kedd este a Szeben megyei egészségügyi igazgatóság (DSP) döntését az intézmény sajtószóvivője.

Folytatódhat a tanítás a nagyszebeni gimnáziumban
2025. április 29., kedd

Több mint 60 tűzoltó dolgozik egy szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán

Több mint 60 tűzoltó dolgozik a szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán.

Több mint 60 tűzoltó dolgozik egy szászrégeni raktárépületnél kiütött tűz eloltásán
2025. április 29., kedd

Vizesgödörbe esett és meghalt két gyermek a Kolozs megyei Bánffyhunyadon

Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedd délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.

Vizesgödörbe esett és meghalt két gyermek a Kolozs megyei Bánffyhunyadon