Fotó: Pinti Attila
Három hét elteltével sem vonták felelősségre a román hatóságok az úzvölgyi katonai temetőben június 6-án történt erőszakos behatolás elkövetőit, holott a békés imalánc magyar szervezői közül kettőt is tetemes pénzbírsággal sújtottak.
2019. június 28., 14:172019. június 28., 14:17
2019. június 28., 14:272019. június 28., 14:27
A Bákó megyei nyomozó hatóságok nyilvánvalóan nem sietnek a világháborús sírkertben tapasztalt súlyos incidens román főkolomposainak azonosításával és megbüntetésével. Mint ismert, június 6-án több ezer román megemlékező erőszakkal benyomult a Székelyföld és Moldva határán fekvő temetőbe, hogy részt vegyen a román emlékmű és az 52 betonkereszt ortodox szertartással végzett felszentelésén, miután a székelyek élőlánccal próbálták megakadályozni a temetőfoglalást.
Lapunk a hét elején írásos megkereséssel fordult az ügyben eljárást folytató Bákó megyei rendőr-főkapitánysághoz, afelől érdeklődve, hogy miként áll az úzvölgyi hadi temetőben történt incidensek kapcsán indult nyomozás. Rákérdeztünk, lezárták-e az ankétot a betonkeresztek és az emlékmű fekete műanyag fóliával való letakarása, a George Simion aktivista állítólagos bántalmazása, valamint a június 6-i temetőfoglalás idején tapasztalt erőszakos cselekmények – többek között a temetőkapu tönkre tétele – ügyében, és ha igen, felelősségre vonták-e a tetteseket.
Például a betonkeresztek letakarása kapcsán sír- és hullagyalázás bűntettének alapos gyanújával folytat eljárást a moinești-i bírósági ügyészség közreműködésével. Szintén az ügyészség koordinálja a Simion feltételezett bántalmazása ügyében indult nyomozást lopás, rongálás, ütlegelés és egyéb erőszak gyanújával, akárcsak a temetődúlás ügyében, amelyben rongálás gyanújával folyik a bűnvádi eljárás a moinești-i ügyészek felügyelete alatt. Arra sem kaptunk ellenben választ, hogy összesen hány gyanúsított van az ügyben, és hányat sikerült azonosítani közülük.
Fotó: MTI/Veres Nándor
A Bákó megyei nyomozó hatóságoknak tehát huszonkét nap sem volt elegendő arra, hogy felelősségre vonják az úzvölgyi katonatemetőben randalírozó román „megemlékezőket”. Ezzel szemben az ortodox emlékmű és a betonkeresztek felavatását békés eszközökkel, imádkozva megakadályozni próbáló magyarokat rekord idő alatt megbírságolták. Mint arról beszámoltunk, a Hargita megyei csendőrség 3 ezer lejjel megbírságolta Grüman Róbertet, a Kovászna megyei önkormányzat alelnökét arra hivatkozva, hogy a székelyek június 6-i békés tüntetését nem jelentették be előre a törvényes előírásoknak megfelelően. A jegyzőkönyvet az RMDSZ-es politikus júnisu 12-én tette közzé a közösségi oldalán. Az elöljáró az MTI-nek elmondta: a jegyzőkönyv alapján csak annyi derül ki, hogy a tüntetést 48 órával az esemény előtt kellett volna bejelenteni, és ennek elmulasztása miatt szankcionálták.
Három napra rá kiderült, hogy Grümanhoz hasonlóan a Hargita megye önkormányzatának elnökét, Borboly Csabát is megbírságolta 3 ezer lejre a csendőrség a katonai temetőnél június 6-án szervezett békés tüntetés miatt. Borboly akkor úgy nyilatkozott: a román hatóságok a büntetéssel újfent bizonyították, hogy csak akkor járnak el gyorsan és határozottan, ha etnikai kisebbséggel szemben akarnak fellépni. A tanácselnök rámutatott: nincs tudomása arról, hogy a dormánfalvi polgármester törvénytelenségei vagy az úzvölgyi katonai temetőben randalírozók ügyében intézkedtek volna a hatóságok.
A székelyföldiek áprilisban szembesültek azzal, hogy a Kárpátokon túli, Bákó megyei Dormánfalva (Dărmănești) önkormányzata önkényesen román parcellát alakított ki a Hargita megyei Csíkszentmártonhoz tartozó, mára már elnéptelenedett hegyvidéki Úzvölgye első világháborús magyar katonai temetőjében.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
1 hozzászólás