Összenőttek. Az Electric Castle az elejétől fogva támogatja a Bánffy-kastély restaurálását
Fotó: Facebook/Electric Castle
A bonchidai Bánffy-kastélynál július 17–21. között rendezendő Electric Castle zenei fesztivál idén 9 millió eurós költségvetésből gazdálkodik, szemben az 500 ezer eurós büdzsével, amivel 2013-ban indultak. A szervezők az időközben nekik köszönhetően is felújított Kolozs megyei műemlék mai szerepéről, identitásáról is beszéltek.
2024. július 01., 09:072024. július 01., 09:07
Az elektronikus zene szerelmeseit a világ minden tájáról Bonchidára csalogató rendezvénysorozat történetére Renate Roca-Rozenberg PR-menedzser tekintett vissza a Ziarul Financiar gazdasági lap egyik online műsorában. Elhangzott: az EC-nek 36 állandó alkalmazottja van, de a fesztivál ideje alatt 1000-re nő az együttműködők száma. Idén mintegy 230 ezer bulizót várnak, azaz legalább annyit, mint tavaly.
A 9 millió eurós költségvetés csaknem fele a rendezésre és a fellépőkre megy el.
Fotó: Kiss Gábor/MTI
Az Electric Castle történet bő egy évtizeddel ezelőtt kezdődött el, amikor Mihai Păun főrészvényes és baráti köre úgy döntött: a kolozsvári nonkonformista helyszíneken – például egy volt gyárban vagy az aréna parkolójában – szervezett zenei események után fesztivált is összehoznának. 2013-ban 500 ezer eurós büdzsével indultak, 90 fellépőt vonultattak fel 32 ezer látogató számára. Következő évben már kétszer annyian voltak, a növekedés pedig rendre kitartott.
Tavaly 232 ezer bulizót fogadtak, és idén is legalább ennyien érkezhetnek a jegyeladások szerint. A szervezők egyébként nem feltétlenül arra törekednek, hogy egyre csak nőjön a részvevők száma, inkább azt szeretnék, ha „egyik jobb lenne, mint a másik”. A bonchidai fesztivált szervező Festival Tickets Management tavaly 53 millió lejes üzleti forgalmat produkált, 15 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Az Electric Castle vonzerejét természetesen hathatósan növeli a helyszín. Már az első évben szerződést kötöttek az akkor még hercegi rangot viselő III. Károly brit király által is támogatott alapítvánnyal, mely a kastélyt kezeli.
– idézte fel Renate Roca-Rozenberg.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) ideje alatt a Bánffy-kastély udvarán is vetítenek
Fotó: Páva Adorján
Az EC-s együttműködés elejétől fogva magában foglalta, hogy a zenei fesztivál bevételeinek bizonyos százalékát az alapítványnak utalják a műemlék épület restaurálása érdekében. Időközben más forrásokat is sikerült bevonni, így időközben felújították a kastélyt. „Nagyon átalakult, az első években magába az épületbe nem lehetett belépni, hiszen omlásveszély fenyegetett. Most nagyon jól néz ki, mi továbbra is hozzájárulunk, akárcsak a közönség tagjai” – mondta a PR-menedzser a ZF műsorában.
Arra a kérdésre, hogy akár más műemlék épületek felújításában is segédkezhetne ily módon, rendezvények, adományok révén az Electric Castle csapata, Renate Roca-Rozenberg azt válaszolta, az épített örökséget nem csupán egy esemény díszleteként kell kezelni.
Sok olyan műemlékünk van, amelyek egyszerű díszletként szolgálnak, öt perc alatt bejárod őket és kész. Ilyen hozzáállással nem mented meg az épületet, akár van rendezvény is, akár nincs. Lehet, restaurálod, de attól még érdektelen marad” – vélekedett a kommunikációs szakember.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Például a Bánffy-kastély az EC valamennyi kiadásakor otthont ad egy-egy kreatív projektnek. Az elmúlt két évben „antipláza” eseményeket szerveztek benne, amelyeken helyi alkotók, ruhatervezők kiállították kollekcióikat. Azt megelőzően „new media” projekteket is lebonyolítottak benne, európai, amerikai, japán művészekkel közösen.
A Hegedüs Csilla által vezetett alapítvány átfogó helyreállítási munkálatokba kezdett, amelyek főként az Építettörökség-helyreállító szakképző program keretén belül zajlanak. A Transylvania Trust honlapján olvasható leírás szerint a kastély egykori konyhaépületében 2001 óta kulturális kávézó működik. Az alapítvány a Miklós-épületben nyitotta meg oktatási központját. A kastélyegyüttes további terei – mint az egykori kápolna, istállóépület vagy főépület – kulturális rendezvények, programok helyszínei.
Az alapítvány saját rendezvényein kívül (Kastélynapok, Bánffy Nap, Örökség Napok, stb.) más szervezetek, intézmények számára is teret biztosít, így a Transylvania Nemzetközi Filmfesztiválnak (TIFF), amely szabadtéri vetítéseken kívül gyermektevékenységekre várja az érdeklődőket, vagy az Electric Castle fesztiválnak, melynek idején a kastély az elektronikus zene kedvelőinek otthonává válik évről évre. A kastély mögötti park és tó kitűnő teret nyújt a piknikezésre vagy kikapcsolódásra. Emellett konferenciák, táborok, esküvők, kulturális műhelyek és számos más rendezvény helyszíne a kibérelhető kastély.
Fotó: Páva-Sándor Edina
A fénykorában Erdély Versailles-aként számon tartott kastély a 16. századtól fokozatosan épült és a 19. század közepén nyerte el végleges formáját.
Az épületegyüttes utolsó lakója gróf Bánffy Miklós, az avantgárd értelmiségi, aki egy személyben politikus, író, grafikus és operaigazgató volt. 1944 októberében a német megszállás elől menekülve hagyta el a kastélyt. A visszavonuló német csapatok kifosztották és felgyújtották azt, berendezése, könyvtára, valamint híres portrégalériája elpusztult. Belső tereinek gazdagságáról már csak a korabeli fényképek tanúskodnak – olvasható a tájékoztatásban.
Az 1948-as államosítás, a nem megfelelő hasznosítás, az állagmegóvás hiánya az épületek állapotának gyors leromlásához vezetett. Azonban mára ismét megszépült a kastély, többek között román és magyar állami támogatásoknak, magánadományoknak köszönhetően.
Az utókor nem bánt méltón gróf Bánffy Miklóssal, pedig az anyaországtól elszakított Erdélyben a nemzet lelkiismerete volt, hűséges fia hazájának és egyházának – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Bonchidán.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
szóljon hozzá!