Az alig 700 magyar lelket számláló faluban először szerveztek nagyszabású rendezvényt nemzeti ünnepünk alkalmából
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
Új magyar emlékhellyel gazdagodott Bethlenszentmiklós magyar közössége, szombaton az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére emléktáblát avattak a Fehér megyei szórványtelepülésen.
2023. március 18., 20:012023. március 18., 20:01
2023. március 20., 10:432023. március 20., 10:43
A mintegy hétszáz magyar lelket számláló faluban először szerveztek nagyszabású rendezvényt nemzeti ünnepünk alkalmából, melynek kiemelkedő momentuma volt az emléktábla felavatása. Az egész napos rendezvény programjában ökumenikus áhítat, kiállításmegnyitó, valamint az RMDSZ Fehér megyei szervezete által Tavaszi szél vizet áraszt címmel rendezett néptáncfesztivál szerepelt. A szórványtelepülésen tartott rendezvénysorozaton részt vett Winkler Gyula európai parlamenti képviselő, Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és Bogya Anna államtitkár.
Az új emlékhely létesítésének ötletéről Bodoczi Annamária, az egyesület elnöke elmondta, céljuk a magyar közösségi élet felpezsdítése a szórványtelepülésen és ebben a nemzeti ünnepeink megülése fontos szerepet foglal el.
Bodoczi Annamária, a Jövőnk a Szórványban Egyesület vezetője (balra) leleplezte az emléktáblát
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
„Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy magyar élményt tudjunk nyújtani az itt élő magyar közösségnek. A ma felavatott emléktábla azonban nem csak a múltra emlékeztet, hanem a jövőre is utal, az mutatja, hogy építkezni, gyarapodni akarunk itt, a végeken” – fogalmazott Bodoczi Annamária.
Csoma Botond parlamenti képviselő és Bodoczi Annamária hagyományőrzők társaságában az Aradi vértanúk özvegyei című kiállításon
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
Csoma Botond RMDSZ-es parlamenti képviselő elmondta, öröm látni, hogy a Fehér megyei szórványtelepülésen cselekvő magyar közösség van és eseménydús magyar élet zajlik. „A Jövőnk a Szórványban Egyesület által állíttatott emléktábla nem csak azt jelenti számomra, hogy a múlt előtt tisztelgünk, hanem azt is, hogy jövőt építenek a faluban. Bár számban kevesen vannak, erős magyar közösség él itt, akiknek fontos a kultúra és a hagyományaink” – méltatta a bethlenszentmiklósiakat az RMDSZ Kolozs megyei elnöke. Gratulált a bethlenszentmiklósi magyarságnak a rendezvénysorozathoz Winkler Gyula EP-képviselő is, aki úgy vélekedett: a szórványban egyetlen működő receptje van a sikernek, ez pedig az összefogás.
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere elmondta, az RMDSZ megyei szervezetének szerepe az, hogy megerősítse törekvéseikben a helyi szórványközösségeket. „Jó látni, hogy a Tavaszi szél vizet áraszt néptáncfesztiválra készülve Bethlenszentmiklóson újból, sok év után összeállt a felnőtt néptánccsoport, továbbá az esemény megszervezésének folyamatában olyan összefogást tanúsítottak, amelyet ritkán láttunk. Jó látni, hogy erős magyar közösségek vannak Fehér megyében, a munkát folytatjuk” – állapította meg az elöljáró.
Az ünnepnap keretében a Jövőnk a Szórványban Egyesület különleges kiállítást is bemutatott a helyeiknek és Bethlenszentmiklósra látogatóknak. Az Aradi vértanúk özvegyei című kiállítás a Carola Egyesület gondozásában jött létre és a forradalmi hősök feleségeinek állít emléket, azoknak az asszonyoknak, akik a hősök halála után továbbvitték szellemiségüket.
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
A két egyesület együttműködése által valóban kivételes ismeretterjesztő anyag jutott el a Fehér megyei szórványba, hiszen az igényesen elkészített kiállítás nem csak ismeretterjesztő szempontból, de vizuális és esztétikailag is különleges élményt nyújt.
Fotó: Jövőnk a Szórványban Egyesület
Mint ismeretes, a Fehér megyei Bethlenszentmiklóson tavaly avatták fel a magyar közösségi házat, amely az unitárius egyház ingatlanjában, a Bethlen Miklós és a Jövőnk a Szórványban egyesületek közreműködésével jött létre.
Első alkalommal rendeztek magyar napot a Fehér megyei Bethlenszentmiklóson a Jövőnk a Szórványban Egyesület szervezésében.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
szóljon hozzá!