Negyedjére is kiírták a tendert a válaszúti Bánffy-kastély felújítására

Megálmodták. A látványterv szerint így néz majd ki a felújítás után a kulturális központként működő kastély •  Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács

Megálmodták. A látványterv szerint így néz majd ki a felújítás után a kulturális központként működő kastély

Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács

Növelte a válaszúti Bánffy-kastély felújítására szánt pénzkeretet a Kolozs Megyei Tanács, negyedszerre hirdetve meg a tendert a felújítására. A szakemberek szerint jelenleg nagy kihívás kivitelezőt találni, mivel sok a műemlék-felújítás, és minden erre szakosodott cég foglalt.

Pap Melinda

2020. április 22., 19:502020. április 22., 19:50

Negyedszerre is nekifut a válasz­úti Bánffy-kastély felújí­tá­sának a Kolozs megyei önkormányzat, miután háromszori próbálkozásra sem sikerült kivitelezőt találni a műemlék felújításához. A megyei tanács így újra, másodszor is növelte a munkálatra szánt pénzkeretet, újabb 8 millió lejjel egészítve ki azt, így jelenleg 29,30 millió lej áll a kivitelező rendelkezésére – nyilatkozta a Transilvania Reporter lapnak Vákár István.

A megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnöke korábban a Krónikának arról számolt be, hogy

az építkezési cégek kevesellték az eredeti összeget, ugyanis összetett beavatkozásról van szó: a homlokzat felújítása mellett a kastély egyedi neoreneszánsz faburkolatát is restaurálni kell, de kertrendezési munka is szerepel a projektben.

A megyei tanács most abban reménykedik, hogy a koronavírus-járvány okozta krízishelyzetben a cégek nagyobb érdeklődést mutatnak a lehetőség iránt. Vákár István szerint elsősorban amiatt ragaszkodnak a válaszúti kastély felújításához és kulturális központként való hasznosításához, mivel a megyében ez az egyetlen olyan kulturális intézményszékhely, melynek tisztázott a jogi helyzete.

Az új kiírás szerint a cégeknek május 11-éig kell benyújtaniuk ajánlataikat, a kivitelezőnek pedig két év áll a rendelkezésére, hogy elkészüljön a munkával.

A válaszúti Bánffy-kastély kulturális és turisztikai hasznosítása című projekt alapfinanszírozását amúgy az Európai Unió biztosítja, miután a megyei tanács 2017-ben közel 20 millió lej értékű támogatást nyert.

Bár a kivitelezés már több mint egy éve késik, Vákár korábban úgy vélte, nem áll fenn a veszélye annak, hogy elveszítsék a támogatást, ilyen nagy léptékű munkálatok esetében ugyanis módosítható a határidő. Szerinte a parkosítás kihívás elé állíthatja a kivitelezőt, mivel nagy méretű fákat kell ültetni, melyekért 5-6 éves garanciát kell vállalni. De ennél is nagyobb kihívást jelenthet az Erdélyben egyedülálló neoreneszánsz faburkolat és bútorzat helyreállítása, melynek értéke felbecsülhetetlen. Ez jó állapotban van, inkább tisztításra, pótlásra lesz szükség, amit külön szakembergárda felügyel. „Minél felkészültebb kivitelezőre lenne szükség, bízunk benne, hogy akad jelentkező” – mondta Vákár István.

Sok a munka, kevés a szakember

A műemlék-felújítások terén most rengeteg a munka, mivel hirtelen sok európai uniós és egyéb támogatást sikerült lehívni ezen a területen, így a kivitelezőcégek, tervezők és a kutatásban részt vevő szakemberek is le vannak terhelve – illusztrálta a helyzetet a Krónikának Weisz Attila művészettörténész. „Örülünk, ha tartani tudjuk az utolsó utáni határidőket” – fogalmazott a műemlékvédelmi szakember, hozzátéve, ezen a területen amúgy is nagy a szakemberhiány, ami most még jobban érződik. Arra is felhívta a figyelmet, hogy

egy műemlék felújítása esetén a kivitelezésre jelentkező cégeknek külön akkreditációkkal kell rendelkezniük minden egyes speciális területre, legyen szó kőrestaurálásról vagy famunkákról, így eleve kevés vállalkozás jöhet szóba kivitelezőként.

És minél bonyolultabb egy munkálat, annál inkább szűkül a jelentkezők köre. Ezért az az eljárás, hogy egy nagyobb vállalkozás elvállalja a klasszikus kivitelezést, és partnerként bevon olyan cégeket, amelyek a speciális területeken képesek helytállni.

•  Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács Galéria

Fotó: Forrás: Kolozs Megyei Tanács

„Művészettörténeti szempontból egyik műemlék felújítása sem egyszerű, mindegyiknek megvannak a kihívásai” – fogalmazott lapunknak a szakember, hozzátéve, egy olyan épület esetében, ahol 70-80 éve semmilyen érdemleges szakszerű beavatkozás nem történt, mindez hatványozottan igaz.

Mivel jelenleg számos műemlék-felújítás zajlik Erdélyben, így Kolozsváron és környékén is, foglaltak azok a cégek, amelyek szóba jöhetnének. „Egyszerűen nincsen ember” – mondta Weisz Attila, aki szerint

nemcsak magasan képzett szakember (restaurátor, szakmérnök, kutató), de kőműves, kétkezi munkás sincs elegendő, hiszen ez utóbbiak közül sokan kimennek Nyugatra, és a cégeknek külön kihívás a jó munkaerő megtartása is.

Emellett egy műemlék kivitelezése mindig lassúbb, bonyolultabb folyamat, mint egy új épület felhúzása, számtalan külsős szakember bevonása és koordinálása is szükséges hozzá, így nem csoda, ha nem gyúródnak a kivitelezők a hasonló munkáknál, mutatott rá a művészettörténész.

Kulturális központnak szánják

Ha sikerül felújítani, a válaszúti Bánffy-kastély kulturális központként működne a megyei tanács fennhatósága alatt. Tárlatok, komolyzenei koncertek, konferenciák helyszínéül szolgálna, de értékes berendezését a turisták is megcsodálhatnák.

Az uniós támogatási szerződés értelmében a felújítást követően öt évig ingyen látogathatják majd az érdeklődők.

A Kolozsvártól 26 kilométerre található, neoklasszikus eklektikus stílusban épült kastély a Bánffy család nyári rezidenciája volt. A 19. század második felében nyerte el jelenlegi formáját, de legnagyobb értékét a viszonylag épen megőrzött belső burkolatok képezik. A csarnok földszinti falait tölgy- és kőrisfából készült neoreneszánsz jellegű burkolat borítja. Az ebédlő fő ékessége a zöld mázas cserépkályha, melynek a két oldalfalán a magyar történelem jelentős pillanatait ábrázoló domborművek láthatók. A kommunizmus idején államosított épületben 2007-ig kisegítő iskola működött, azóta használaton kívül áll.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet

Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet
2025. május 19., hétfő

Ismét megnőtt a vízszint, a parajdi sóbánya kérésére be kellett indítani a szivattyút

A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.

Ismét megnőtt a vízszint, a parajdi sóbánya kérésére be kellett indítani a szivattyút
2025. május 19., hétfő

Kelemen Hunor: az erdélyi magyarok büszkék lehetnek a közösségi összefogásra

Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.

Kelemen Hunor: az erdélyi magyarok büszkék lehetnek a közösségi összefogásra
2025. május 19., hétfő

Bihar megyei razzia: több száz személyt bírságoltak meg a hétvégén a rendőrök

Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.

Bihar megyei razzia: több száz személyt bírságoltak meg a hétvégén a rendőrök
2025. május 19., hétfő

Több ezer háztartás marad napokig víz nélkül a két erdélyi megyét érintő gigafejlesztések miatt

A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.

Több ezer háztartás marad napokig víz nélkül a két erdélyi megyét érintő gigafejlesztések miatt
2025. május 19., hétfő

Újabb ukrán fiatalok szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán fiatalok szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére
2025. május 19., hétfő

Várat magára a nyár, a hegyekben havazhat is

Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.

Várat magára a nyár, a hegyekben havazhat is
2025. május 18., vasárnap

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében

A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.

Kelemen Hunor: le a kalappal a magyar választók előtt, bízunk Nicușor Dan győzelmében
2025. május 18., vasárnap

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése

Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.

Lefaragta a szaktárca az összeget, veszélybe került a kolozsvári Harag György Emlékév megszervezése
2025. május 18., vasárnap

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó

Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.

Erdélyi és partiumi szavazási kedv: Kolozs megye az élbolyban, Szatmár megye sereghajtó