A nagyváradi börtön jelenlegi elhelyezkedése sem megfelelő
Fotó: Nagyváradi börtön
Az országban hat olyan büntetés-végrehajtási intézet van, amelyeket a belvárosból ki kellene költöztetni a város szélére – jelentette ki pénteken Nagyváradon Alina Gorghiu igazságügyi miniszter.
2023. október 13., 21:122023. október 13., 21:12
2023. október 13., 21:252023. október 13., 21:25
A tárcavezető kifejtette, hat olyan város van az országban, ahol a börtön a belvárosban található. Ilyen helyzetben van Nagyvárad, Marosvásárhely, Szatmárnémeti, Szamosújvár, Ploieşti és Jászvásár (Iaşi). „Ha egy büntetés-végrehajtási intézet a város szívében van, számos probléma merül fel a fejlesztéssel, a városközpont modernizálásával, a polgárok biztonságával kapcsolatban, de a büntetés-végrehajtási intézetet sem lehet a jelenlegi szabályok szerint fejleszteni, mivel más épületek korlátozzák ebben” – mondta az igazságügyi miniszter.
Ennek a tervnek a megvalósításához azonban kormányszintű támogatásra és döntésre lesz szükség – szögezte le. Gorghiu arról is beszámolt, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága kötelezte Romániát, hogy befektetéseket eszközöljön a büntetés-végrehajtási intézmények rendszerébe. „És örülök, hogy kötelezett” – jegyezte meg a miniszter.
Ennek hatására 2021-ben és 2022-ben 716 új hellyel bővült a romániai börtönök befogadóképessége, idén augusztusra további 349-cel nőtt a helyek száma, év végéig pedig további néhány száz új helyet adnak át. Két új börtönt is építenek, egy 900 férőhelyest a Buzău megyei Unguriu településen, valamint egy 1000 férőhelyest a Ploieşti melletti Berceni-ben – mondta még a miniszter.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
szóljon hozzá!