Ne tehessék pénzzé az illegálisan kitermelt fát – Hamarosan működésbe lép a faanyag útját követő rendszer

Szintet lépnek. Az írott menetlevél eltűnik, minden esetben a digitális alkalmazásban kell kitölteni a menetlevelet a kivágot faanyag után •  Fotó: Veres Nándor

Szintet lépnek. Az írott menetlevél eltűnik, minden esetben a digitális alkalmazásban kell kitölteni a menetlevelet a kivágot faanyag után

Fotó: Veres Nándor

Nem kételkednek a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL) új változatának hatékonyságában a lapunk által megszólaltatott érintettek, ám szerintük sok múlik azon, hogy a rendszer zökkenőmentesen működjön. A szakminiszter a Krónikának elmondta: meg kell akadályozni, hogy az illegális famennyiséget értékesíteni lehessen, ezáltal megakadályozható a törvénytelen kitermelés is.

Bíró Blanka

Rostás Szabolcs

2021. január 27., 16:212021. január 27., 16:21

Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter szerint az illegális fakitermelés megfékezhető a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL) segítségével. A tárcavezető lapunk kérdésére elmondta, az új verzió kidolgozásán hetek óta dolgoznak, és január 31-én várhatóan élesben is elindul. Szerinte

meg kell akadályozni, hogy az illegális famennyiség bekerüljön a „fehérkereskedelembe”,

vagyis hogy értékesíteni lehessen, ezáltal ugyanis elejét lehet venni a kitermelésnek is, mert már nem lehet a rönköt deszkává alakítva pénzzé tenni.

„Ugyanakkor megfelelőképpen meg kell szervezni az ellenőrzéseket. Mert soha nem az a megoldás, hogy a papírral rendelkező, hivatalosan működő cégeket agyba-főbe büntetjük apróbb kihágások miatt, közben meg nem vesszük észre, hogy a szomszédban teljesen törvénytelenül folyik a tevékenység. Ezekre kell fókuszálni, és akkor lesznek eredmények” – jelentette ki a Krónikának Tánczos Barna.

Vita a törvénytelen kitermelés mértékéről

Az RMDSZ-es tárcavezető egyébként nem tartja valósnak a nyilvánosság elé tavaly bekerült adatot, miszerint Romániában évente húszmillió köbméter fát termelnek ki illegálisan, kétszer annyit, mint törvényes úton. Tánczos szerint ezt a számot – választási kampánycélból – még az elődje, Costel Alexe dobta be, és a farkast kiáltó egyszeri pásztorként addig hangoztatta, amíg mindenki elhitte neki.

Idézet
Illegális fakitermelés sajnos létezik Romániában, ez ellen küzdeni kell, de szerintem közel sincs a húszmillió köbméterhez”

– állapította meg a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.

Lapunk azt is megkérdezte a tárcavezetőtől: tekintettel arra, hogy számos információ alapján szervezett bűnözői csoportok állnak az illegális fakitermelés hátterében, létrejöhet-e együttműködés az állami hatóságok, intézmények között ennek megfékezésére. Tánczos Barna elmondta, azt kérte az igazságügy-minisztertől, segítsen abban, hogy a bűnügyi kivizsgálásokat végző hatóságoknál legyenek környezetvédelmi, specifikusan pedig erdészeti ügyekhez értő szakemberek.

Idézet
Annak ellenére, hogy évek óta szervezett bűnözésről, óriási famaffiáról beszélünk, nem látunk egyetlen konkrét esetet sem a nyomozó hatóságok és a bíróságok asztalán. Azt sérelmezem, és ezt elmondtam az igazságügy-miniszternek és a nyomozó hatóságok képviselőinek is: ha ilyen mértékű az illegális fakitermelés, akkor valahol óriási baj van, ha nem tudjuk ezt tetten érni”

– fogalmazott a miniszter. Első és legfontosabb teendő szerinte olyan szakembereket képezni a hatóságok keretében, akik értik, mit jelent ez a tevékenység, és esetleg képesek tetten érni, leleplezni az erdész, a kitermelő, a szállító, a feldolgozócég, sőt adott esetben a rendőr, a polgármester, a politikus közötti összefonódást, ha van ilyen. „Remélem, ezeket az eseteket sikerül tetten érniük a hatóságoknak, mert ha nem, akkor hiteltelen lesz minden, amit mi csinálunk. Hiába lesz törvényes alapja a büntetések kiszabásának, ha nem találják meg ezeket az embereket” – nyilatkozta a Krónikának Tánczos Barna. A tárcavezető hozzátette,

nem a minisztérium, hanem a főügyészség szervezett bűnözés elleni főosztálya (DIICOT) és a korrupcióellenes ügyészség (DNA) feladata eljárni az illegális fakitermeléssel összefüggő ügyekben,

a nyomozó hatóságoknak kell hatékonyabban felgöngyölíteniük ezeket a bűncselekményeket.

Az új rendszernek köszönhetően immár nem lehet egyetlen dokumentummal egész nap fát fuvarozni •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Az új rendszernek köszönhetően immár nem lehet egyetlen dokumentummal egész nap fát fuvarozni

Fotó: Veres Nándor

Nem ajánlott letérni a törvényes útról

Az erdészeti felügyelőségek munkatársai országszerte tartják a felkészítőket, tájékoztatókat ebben az időszakban, készülve a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL) új változatának gyakorlatba ültetésére, a környezetvédelmi minisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) munkacsoportjai a felmerülő hiányosságok kijavításán dolgoznak. Nagy Dániel, a brassói területi erdészeti és vadászati felügyelőség aligazgatója lapunknak kifejtette, fennakadások, botlások valószínűleg lesznek az első időszakban, ezeket menet közben javítják.

Az aligazgató ugyanakkor óva inti a cégeket attól, hogy elinduljanak egy szállítmánnyal, ha a rendszer akadozása miatt nem tudják kitölteni a fuvarlevelet.

Arra ugyan van lehetőség, hogy ahol nincs térerő, kitöltsenek egy egyszerűsített formanyomtatványt, de ezzel párhuzamosan az adatokat be kell táplálni a telefonos applikációba, és amint az jelet talál, automatikusan frissül. Viszont ha a lerakóponton, a feldolgozónál van ugyan jel, de technikai okokból a SUMAL-rendszer akadozik, nem érdemes elindulni a faanyaggal.

Idézet
Ha mégis útra teszik a szállítmányt, félúton megállítják az ellenőrök, már nem tudja kimagyarázni, hogy nem működött a rendszer. Tíz köbméternél több fa esetén bűnvádi eljárás indul”

– hívta fel a figyelmet Nagy Dániel, aki arra kéri az érintett cégeket, az első időszakban legyenek türelmesek, ne kockáztassanak, mert az esetleg felmerülő hibákat kijavítják. A fakitermelő és -feldolgozó cégek az elmúlt napokban kipróbálhatták volna az új változatot, de kevesen éltek a lehetőséggel. „Kérhettek volna felhasználói jogosultságot, jelszót, és következmények nélkül próbálgathatták volna a rendszert, mielőtt élesben megy. Kovászna megyéből a 360 szakcégből 180 jelentkezett” – illusztrálta az aligazgató.

Eltűnik az írott menetlevél

A SUMAL indulásakor minden bizonnyal lesznek csúszások, például amiatt, hogy a tulajdont igazoló okiratokat és az üzemtervből az alparcellák technikai mutatóit be kell vezetni a rendszerbe. Amíg ez nem történik meg, hiába bélyegzik le a terepen az üzemtervi előrelátások alapján a faanyagot, a rendszer nem állítja ki a kitermelési engedélyt.

Négy-öt évvel ezelőtt, amikor kidolgozták az új változat alapjait, nem számoltak azzal, hogy minden megyének más a tulajdonosi struktúrája: miközben Brassó megyében nagy területek vannak egy tulajdonban, Háromszéken több ezer tulajdonos között vannak felaprózva az erdők. A kézdi magánerdészetnél például több ezer tulajdonos van, és mindegyik üzemterv alparcelláját be kell vezetni a rendszerbe. Szeben és Maros megyéből olyan visszajelzések érkeztek, hogy 2002 óta nincsenek kiállítva a birtoklevelek, ez megint megnehezíti a rendszer kitöltését. „Ha ezeket az akadályokat leküzdik, egyszerűbb lesz az új változattal dolgozni, átláthatóbb és valós időben nyomon követhető lesz a fa útja” – vélekedik a Krónikának Nagy Dániel aligazgató.

Az írott menetlevél eltűnik, a cég és az erdészet munkatársának minden esetben a telefonos alkalmazásban kell kitöltenie a menetlevelet.

Ezzel kiküszöbölik annak a lehetőségét, hogy átadják a fuvarozók egymásnak a dokumentumot, hiszen személyre szabott felhasználói jogosultság, jelszó azonosítja a szállítmányt, az ellenőrzés során kötelezően ezt kell felmutatni. Tovább egyszerűsíti az ügyintézést, hogy minden valós időben történik, nem kell pluszjelentéseket kitölteni.

A jelenlegi gyakorlat szerint bár kitöltötték a menetlevelet, ezt a következő hónap elején kellett jelentsék, ha ezt elmulasztották, vagy valamiért nem jutott az adat a központi szerverbe, büntették a céget. „Ettől a felesleges tehertől megszabadulnak a cégek, mert valós időben történik minden információáramlás” – szögezte le Nagy Dániel, aki további pozitívumnak tartja, hogy az üzemterv szerinti fővágásokat beütemezve engedélyezi a rendszer.

Ha egy területen az üzemterv tíz évre ezer köbméter fa kivágását teszi lehetővé, akkor évente száz köbmétert lehet kitermelni, és a rendszer nem engedélyezi, hogy az első évben a teljes mennyiséget kivágják. Ezt csak különleges, indokolt esetekben, természeti csapások után lehet megtenni.

Az online mindig átláthatóbb

Eközben a felhasználók még nem tudják, miként fog működni a rendszer a gyakorlatban, attól tartanak, hogy bonyolítja a dolgukat, hiszen például minden fuvart több szögből kell lefényképezni. Lukács Attila, az ozsdolai közbirtokosság kitermelő cégének vezetője lapunknak elmondta,

az eddigi nyomkövető rendszer is megfelelő védelmet jelentett, nem lehetett úgy kijátszani, hogy nagy mennyiségben lopják a fát.

„Nálunk nem történtek visszaélések, a rendszerben darabszámra szerepeltek a rönkök lemérve, a menetlevélen az időpontot is fel kellett tüntetni, így nem lehetett egyetlen papírral egész nap fát fuvarozni” – mondta Lukács Attila.

Kovács Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke abban bízik, hogy az online nyomkövető rendszer nagyobb átláthatóságot szavatol. „Ennek az a feltétele, hogy a rendszer valóban zökkenőmentesen működjön. Az online mindig átláthatóbb, míg a papírt lehet tologatni” – jelentette ki Kovács Csongor. Azt is fontosnak tartja, hogy a rendszer nyitott legyen, bárki, aki lát az úton egy szállítmányt, ellenőrizhesse, hogy szerepel-e a nyomkövetőben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Mi a teendő villámláskor a hegyen?

A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.

Mi a teendő villámláskor a hegyen?
Mi a teendő villámláskor a hegyen?
2025. július 15., kedd

Mi a teendő villámláskor a hegyen?

2025. július 15., kedd

Hatósági felügyelet alá került egy férfi, aki illegálisan fogott be két medvebocsot

Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.

Hatósági felügyelet alá került egy férfi, aki illegálisan fogott be két medvebocsot
2025. július 15., kedd

Lezuhant egy kisrepülőgép Hunyad megyében, a pilóta életét vesztette

Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.

Lezuhant egy kisrepülőgép Hunyad megyében, a pilóta életét vesztette
2025. július 15., kedd

Elrendelték a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását

Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.

Elrendelték a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását
2025. július 15., kedd

Ideiglenes híddal teszik gördülékenyebbé a forgalmat a nagybányai körgyűrűn

A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.

Ideiglenes híddal teszik gördülékenyebbé a forgalmat a nagybányai körgyűrűn
2025. július 15., kedd

Őrizetben egy nő, aki a Maros megyei gyilkosnak adva ki magát az áldozat családját fenyegette

Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.

Őrizetben egy nő, aki a Maros megyei gyilkosnak adva ki magát az áldozat családját fenyegette
2025. július 15., kedd

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta

Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta
2025. július 15., kedd

Humor a pedagógiában – erről is előadás hangzott el a Bolyai Nyári Akadémia megnyitóján

Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).

Humor a pedagógiában – erről is előadás hangzott el a Bolyai Nyári Akadémia megnyitóján
2025. július 14., hétfő

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét

Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét
2025. július 14., hétfő

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)

Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)