Nagyobb bírsággal az allergiások védelmében – A szakorvosok szerint azonban ennyi nem elég

Nagyobb bírsággal az allergiások védelmében – A szakorvosok szerint azonban ennyi nem elég

Fotó: mti

Nagyon fontos a parlagfű irtása a Krónikának nyilatkozó allergológus szakemberek szerint, hiszen ha kevesebb a pollen, kevesebben betegszenek meg, és aki már allergiában szenved, könnyebben vészeli át a szezont. A szakorvosokat azt követően kérdeztük, hogy drasztikusan nőttek a rendkívül allergén gyomot nem irtókra kiróható  bírságok.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. július 19., 20:302020. július 19., 20:30

A 20 000 lejt is elérheti a bírság összege, ha valaki a saját területén nem irtja a parlagfüvet, miután július 15-én megjelent a Hivatalos Közlönyben, és szombaton hatályba is lépett a 2020/129-es számú törvény. Egy, a parlagfű irtását kötelezővé tevő törvény amúgy már 2018. óta hatályban van, a most életbe lépett jogszabály újdonsága, hogy drasztikusan megemeli a mulasztókra kiróható bírságot.

Így az eddigi 750 lej helyett 1000 lejtől kezdődik és 5000 lejig terjed a magánszemélyekre kiróható bírság összege, a jogi személyeknek pedig az eddigi 5000 lejes minimum helyett 10 000 és 20 000 lej közötti bírságra kell számítaniuk,

ha nem irtják a rendkívül allergén gyomnövényt.

A jogszabály és alkalmazási módszertana szerint a hatóságoknak május 20-áig azonosítaniuk kell a parlagfüves területeket, május 26-áig ezeket összesíteniük kell, június 5-éig pedig ki kell küldeniük a gazos területek tulajdonosainak a felszólítást. A polgároknak és cégeknek június 6–30. között kell eltüntetniük a parlagfüvet területükről, ezt követően pedig a hatóságok elkezdhetnek bírságolni. A törvény szerint az ellenőrzések első hulláma július 1–15. között zajlik, azaz idén már le is zajlott, a második hullám pedig épp most, július 16–31. között van.

Módosult ugyanakkor az ellenőrzések rendszere is.

Szombattól a polgármester által megbízott személy, a helyi rendőrség vagy az Országos Környezetvédelmi Őrség felügyelői ellenőriznek, és bírságolnak, ha rendellenességet tapasztalnak. Rajtuk kívül a prefektúra által megbízott szakembereknek is jogukban áll büntetni a parlagfűtörvény be nem tartását. Mint ismeretes, mostanáig egy, a prefektusok rendeletére megalakult vegyes bizottság ellenőrzött és bírságolt, amelyben a mezőgazdasági igazgatóságok, a környezetvédelmi őrség, a megyei közegészségügyi igazgatóságok és a helyi hatóságok képviselői kaptak helyet.

Nem biztos, hogy a bírság célra vezet

Bár nincs erről országos összesítés, Romániában évről-évre növekszik a parlagfűre allergiás betegek száma – szögezte le megkeresésünkre Bara Noémi Anna marosvásárhelyi allergológus szakorvos. Mint hangsúlyozta, a globális felmelegedés hatásaként a kibocsátott pollenmennyiség egyre nagyobb, több a beteg, és a tünetek is súlyosbodnak. „Minden allergia esetén csökkenteni kell a szervezetnek az allergénnel való kapcsolatát, ezért fontos a parlagfű időben történő irtása, még a virágzás, a pollen megjelenése előtt” – húzta alá Bara Noémi Anna, aki szerint amúgy

nem biztos, hogy a bírságok növelése a leghatékonyabb megoldás, hiszen sok faluban idős emberek kénytelenek parlagon hagyni a földjeiket, őket utólag hiába bírságolják.

„Magyarországon például már drónokkal figyelik a területeket, hogy még a parlagfű virágzása előtt lépni tudjanak. Szükség lenne a pollenmérő állomásokra, és arra, hogy a mérések alapján pollenjelentések készüljenek. Így a betegek időben tájékozódhatnak, és még a tünetek súlyosbodása előtt fel tudják készíteni a szervezetüket a támadásra” – fogalmazott a szakember.

Hozzátette ugyanakkor:

Európa-szerte telefonos applikációkat használnak,

amely jelzi, egy adott időszakban egy-egy földrajzi területen melyik pollen „támad”, meglátása szerint pedig ezeket a módszereket Romániában is be kell vetni az allergiások életének megkönnyítése érdekében.

 „Agresszív” a parlagfű

„Ha kevesebb a pollen, kevesebben betegszenek meg, és aki már allergiában szenved, könnyebben vészeli át a szezont” – értékelt hasonlóképpen kérdésünkre Albert Kinga sepsiszentgyörgyi allergológus. Emlékeztetett, a parlagfű nem csak akkor okoz tüneteket, ha ott vagyunk a gyom közelében, hiszen a pollent a szél több száz kilométerre elviszi. „Nem csak az fontos, hogy a közvetlen környezetünkben ne legyen parlagfű, hanem az, hogy országos szinten csökkenjen a mennyisége” – mutatott rá. Hozzátette: jelenleg Romániában bizonyos vidékek „fertőzöttek”, főleg a Román alföld, illetve Szatmár, Bihar és Temes megyék térsége, de a globális felmelegedés miatt valószínű, hogy az ország más területein is elterjed. Albert Kinga rámutatott, a Székelyföldön még nem annyira gyakori a gyom, ehhez az is hozzájárul, hogy a hideg miatt nem mindig jut el a teljes virágzás fázisába.

Albert Kinga elmondása szerint ugyanakkor az elmúlt tíz-húsz évben a környezeti szennyezés hatására a parlagfűpollen molekuláris módosuláson esett át, megváltoztak a felületi antigénjei, és ezáltal sokkal nagyobb kárt tud tenni az emberi nyálkahártyában.

„Harapósabb kutya lett” – szemléltette az átalakulást a szakorvos.

Ma már a parlagfű pollenje a legagresszívebb az emberi szervezet számára. „A felső légutak gyulladása és allergiás folyamata a szénanátha, amikor a betegek orra bedugul vagy folyik, viszket, tüsszögnek. Amikor a gyulladás lekúszik az alsó légutakba, azok beszűkülését, köhögést okoz, és kialakulhat az asztma” – magyarázta az orvos.

Galéria

Felidézte: temesvári allergológusok készítettek egy kimutatást, ami kimutatja, a szénanáthában szenvedő betegeknél átlagosan öt év alatt kialakul az asztma. „Már a szénanátha is korlátozza a beteget a mindennapi tevékenységeiben, az asztma még inkább, az egészségügyi rendszerre nagy költségeket ró, ezért fontos a megelőzés” – szögezte le Albert Kinga.

Hozzátette: az anyukákban gyakran felmerül a kérdés, hogy miért éppen az ő gyerekük lett allergiás, erre nincs pontos válasz, de valószínű, hogy a genetikai hajlamra rátevődnek a környezeti hatások. 

Immunterápiát javasolnak

A parlagfű-allergia kezelése három pillérre alapoz: a megelőzés, a tüneti kezelés, és az immunterápia – foglalta össze a szakorvos. Kifejtette, a megelőzés a pollen mennyiségének a csökkentése, tehát a hatékony parlagfűirtás. Ha a betegség már kialakult, a szezonban tüneti gyógyszeres kezelést kell beállítani, hiszen a zavaró tünetek nagymértékben rontják a beteg életminőségét.

A tüneti kezelés azonban nem akadályozza meg a betegség természetes lefolyását, az asztma kialakulásának a veszélyét, csak késlelteti azt

– hívta fel a figyelmet az orvos. Mint rámutatott: az allergénspecifikus immunterápia lehet a megoldás, ez a kezelés háromtól öt évig tart, eredményeként az immunrendszer megszokja a pollent, „megbarátkozik vele”, csökkennek vagy meg is szűnhetnek a tünetek, és a gyógyszerigény. „Óriási különbség, hogy egy ötévesen parlagfű-allergiával diagnosztizált gyerek tíz éves korára kigyógyul az allergiából, vagy asztmás lesz” – érzékeltette az immunterápia hatását az orvos. Kifejtette, a kezelést alapos szakorvosi kivizsgálás előzi meg, a beteg otthon szakorvosi felügyelet mellett szedi a cseppeket.

A kezelést a romániai allergológus társaság kitartó lobbija ellenére nem finanszírozza az egészségbiztosító pénztár.

Albert Kinga szerint viszont az immunterápia megfizethető, a gond inkább az, hogy sok esetben nem veszik komolyan a betegséget, a gyógyszertárban megvásárolják a televízióban reklámozott gyógyszert, holott összetett kezelési sémára lenne szükség a parlagfűallergia „zajos” tüneteinek enyhítésére, sőt az immunterápiával gyógyítható a betegség – szögezte le a szakorvos.

korábban írtuk

Parlagfűírtás: törvény is kötelezi a gyomnövény megsemmisítését
Parlagfűírtás: törvény is kötelezi a gyomnövény megsemmisítését

Tavaly lépett érvénybe a parlagfű irtására vonatkozó törvény alkalmazási módszertana Romániában: az erősen allergén gyomnövény elszaporodását csak többszöri kaszálással lehet megakadályozni. Térségünkben eddig ritkának számított a parlagfű, ám az egyre enyhülő telek segítik elszaporodását.

korábban írtuk

Csípi a szemüket: a parlagfű elleni védekezésről szóló törvény alkalmazásáért tüntettek Bukarestben
Csípi a szemüket: a parlagfű elleni védekezésről szóló törvény alkalmazásáért tüntettek Bukarestben

Többtucatnyian tüntettek vasárnap Bukarestben, követelve a parlagfű irtásáról rendelkező törvény alkalmazását.

korábban írtuk

Idéntől törvény kötelez: irtani kell a parlagfüvet
Idéntől törvény kötelez: irtani kell a parlagfüvet

Székelyföldön egyelőre nem terjedt el tömegesen az erősen allergén növényként számontartott parlagfű, ugyanis a hosszú, hideg telek nem kedveznek szaporodásának. Maros megyében több fertőzött területet is azonosítottak, de többnyire csak a vasutak, utak mentén burjánzik az erősen invazív gyomnövény.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében