Fotó: Kovács Noémi
Zajlanak az előkészületek a tanügyben az általános sztrájk kirobbantásához, már elkészült a tiltakozási akcióterv – számolt be a Krónikának Nagy Gábor, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Kovászna megyei elnöke.
2018. február 05., 09:582018. február 05., 09:58
2018. február 05., 11:022018. február 05., 11:02
Rámutatott: a FSLI megyei elnökei Bukarestben egyeztettek a témában, a tanfelügyelőségekkel is tárgyaltak. Hétfőn kezdődik a félévközi egyhetes vakáció, a második félév első napján, február 12-én pedig már találkoznak a szakszervezeti csoportfelelősökkel. Kovászna megyében 132 szakszervezeti csoport működik, a továbbiakban ezek elkezdik a mozgósítást.
Szerinte hatalmas a káosz, az új tanügyminiszter a saját hatáskörét sem ismeri, „halvány fogalma sincs arról, mi a teendője”. Felháborító továbbá, hogy az új bérezési törvény 23 százalékos fizetésemelést ír elő, de időközben kiderült, hogy a valóságban még 4 százalékot sem növekedtek a bérek.
ez január 31-én jutott el a titkárságokra, és olyan visszás esetek történtek, hogy például egy takarítónőnek be kell vinnie otthonról 80 lejt, mert a fizetése nem elég az állami járulékok törlesztésére. Ez azzal magyarázható, hogy a társadalombiztosítási járulékokat az új, megnövelt minimálbér alapján számolták ki, ám a fizetést nem emelték ezzel arányosan.
Ezek programhibák, de alig van idő a kiküszöbölésükre, hiszen legkésőbb február 19-ig ki kell adni a fizetéseket, magyarázta Nagy Gábor. Szerinte a legnagyobb probléma, hogy senki nem akar rendet tenni, „addig működik Románia, amíg rendetlenség van”.
Románia az utóbbi években egyre népszerűbb úti céllá vált a külföldi betegek körében, akik az alacsony árak és az egyre magasabb színvonalú orvosi szolgáltatások miatt választják az országot.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
Szerda estig elsőfokú szélriadó van érvényben az Erdélyi-szigethegységben és a Keleti-Kárpátokban, és a hegyvidékeken csapadékra is számítani kell.
Vízkereszt napján Böcskei László megyéspüspök a nagyváradi székesegyházban végezte el a vízszentelés szertartását, a hívek pedig „A remény zarándokai” feliratú, a Szentév mottójával ellátott üvegekben vihették haza a szentelt vizet.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
szóljon hozzá!