Az áruszállításban létfontosságú kamionosokat nem faggatják a határátkelőknél, csupán torlódáskor kell várakozniuk
Fotó: MTI/Rosta Tibor
„Gyógyszert, élelmiszert szállítunk többnyire, amire ilyenkor nagy szükség van” – mondta a Krónikának Veres Adrienn Kálmán. A kamionsofőrként dolgozó, Beszterce-Naszód megyei férfi a nyugat-európai állapotokról, a határátkelőkön tapasztaltakról mesélt lapunknak.
2020. március 28., 13:552020. március 28., 13:55
2020. március 28., 13:582020. március 28., 13:58
A koronavírus-járvány sújtotta Európában nemcsak az egészségügyi személyzet és a karhatalmi erők dolgoznak megfeszített tempóban ebben az időszakban, hanem a fuvarozók is. Az európai országokban tapasztaltakról Veres Adrienn Kálmán kamionsofőr beszélt lapunknak. A Németországban élő, Beszterce-Naszód megyei férfi feleségével váltásban dolgozva rója az európai autópályákat.
– válaszolta, mikor arról kérdeztük, mennyiben más a munkájuk járvány idején. Mint kifejtette, az utóbbi hetekben, a tömeges megbetegedések óta többnyire gyógyszert és élelmiszert szállítanak, így valószínű, hogy a következő időszakban is dolgozniuk kell, hiszen ezekre mindenhol nagy szükség van.
Érdeklődésünkre elmondta: Spanyolországban nagyon kevés a gépkocsi az utakon, de annál több rendőrautót látni. Franciaországban sem más a helyzet. „Nagyon meglepődtünk, amikor Párizson keresztüljöttünk. Mindig dugó szokott lenni, általában két óra kell, hogy áthaladj, de most 45 perc alatt elhagytuk. Érezhető, hogy az emberek zöme nem jön ki a házból” – mesélte a kamionsofőr.
Európa-szerte bezártak az éttermek, de Spanyolországban például a benzinkutak bolti részébe is tilos bemenni, csak tankolni lehet, majd az ablaknál fizetni, vásárolni. Németországban nyitva vannak a benzinkutak, de az éttermek nem üzemelnek. Csak Bajorországban van kijárási tilalom, de országszerte felszólították a lakosságot, hogy csak nagyon indokolt esetben hagyja el a lakást. Az autópályákon egyelőre egyik országban sem látni ellenőrzőpontokat.
„Nyugat-Európában szinte mindenhol visszaállították a határellenőrzést, nemrég voltunk a német–osztrák, osztrák–olasz, német–francia, francia–spanyol határon, mindenhol ellenőriztek. Minden egyes személygépkocsit, lakókocsit megállítanak” – magyarázta a férfi a határátkelőkön szerzett tapasztalatokat. A kamionokat ellenben minden országba beengedik, a teherszállításnak fenntartott sávon érkeznek a határátkelőkre, ahol a határőrök és rendőrök csak a kisautókat vizsgálják.
„Nekünk csak intenek, hogy menjünk, nem állítanak meg. Az uniós tagállamok egyetértettek abban, hogy a teherszállítást nem lehet felfüggeszteni. Biztosítani kell az élelmiszer- és gyógyszerellátást, erre nagy szükség van ilyenkor” – mutatott rá a sofőr. Hozzátette, ha kellett is várniuk valamelyik határon, az amiatt volt, hogy több kamion feltorlódott.
– hangsúlyozta Veres Adrienn Kálmán, amikor az általuk alkalmazott óvintézkedésekről kérdeztük. Mint mondta, a német szállítási cégnél nem kaptak védőfelszerelést, de igyekeznek védekezni. Felhívták a figyelmüket, hogy bárhova mennek, próbálják tartani a távolságot másoktól, gyakran mossanak kezet, tartsák be az óvintézkedéseket. Mivel máskor is a kamionban töltötték az éjszakát, ez nem okoz változást az életükben. „Csak akkor kerülünk kapcsolatba más emberekkel, amikor a célállomáson lerakjuk az árut” – mesélte a férfi, hozzátéve, hogy sok helyen maszkot, kesztyűt osztogatnak, amit ott-tartózkodásuk alatt kötelező viselniük.
– mondta a sofőr nevetve, amikor a megelőzési praktikákról kérdeztünk.
Ezekre szükség is lesz, ugyanis Adina Vălean szállításért felelős EU-biztos a napokban elmondta: számos kérést intézett a tagországokhoz annak érdekében, hogy felgyorsuljon a szállítás, és biztosítani tudják a koronavírus-járvány legyőzéséhez életbe vágó szállítmányokat. Az EU-biztos a G4Media.ro hírportálnak adott interjúban közölte: többek között azt kérte, hogy a sofőrök a kabinban töltsék a pihenési időt, ne kerüljenek kapcsoltba másokkal.
Az EU-biztos úgy vélte, nem kell prioritási listát felállítani az árura vonatkozóan, hiszen nehéz kategorizálni ezeket: a gyógyszergyártáshoz sok vegyi anyagra van szükség, ahogy az egészségügyi felszerelésekhez is számos alkatrész kell.
Adina Vălean szerint azt is el szeretnék érni, hogy a határátkelés szigorítása ellenére a vámban töltött idő ne legyen több 15 percnél, a sofőröknek ne vizsgálják a testhőmérsékletét, hanem „zöld folyosókon” engedjék őket útjukra. Mint mondta, jelenleg a román–magyar határon, illetve Lengyelország balti államokra nyíló határkelőin vannak problémák, de ezek megoldása folyamatban van.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!