Fotó: Clujhub
Az angol kifejezéssel coworking space-eknek nevezett helyek olyan terek, ahol tulajdonképpen ismeretlen emberek dolgoznak nem együtt, hanem egymás mellett. Az amerikai munkavégzési forma, stílus, a coworking Erdélyben csak az elmúlt években terjedt el, de ma már ezrek választják a hangulatosan, összkomfortosan kialakított közös tereket. Utánajártunk, melye az előnyei és a hátrányai az egyre divatosabb közös irodáknak.
2024. április 02., 19:072024. április 02., 19:07
A coworkingnak immár két évtizedes múltja van, a hírhedten innovatív és fiatalos Google vállalat egyik sztárprogramozója hozta létre az első olyan irodát 2005-ben, mely lehetőséget adott ismeretleneknek arra, hogy egymás mellett dolgozzanak. Az Egyesült Államokban mára teljesen elfogadottnak és hétköznapinak számít ez a munkavégzési stílus, bár a kezdeti őrület, mely övezte, kicsit alábbhagyott.
Egyes esetekben az iroda nem csak helyet ad, hanem egyfajta vállalkozói inkubátorházként is funkcionál, de vannak esetek, hogy az irodafunkció jógaközponttal vagy épp vallásos gyülekezeti térrel ötvöződik. Az ilyen terek nagyon népszerűek azokban az ázsiai országokban, ahol jellemzően nagyon szűkösen élnek az emberek, kicsik a lakások. Kínában, Vietnámban, Szingapúrban, sőt Afrikában is nagyon kedveltek, főleg azokon a helyeken, amelyek gazdaságilag nem túl sikeresek, ahol nincsenek a nagy cégeknek székhelyei, irodaházai, de egyre több szabadúszó, kreatív szakmában dolgozó tevékenykedik, akinek szüksége van jól felszerelt irodára.
Fotó: Exponential
Kelet-Európában – így Romániában, Erdélyben is – az elmúlt években kezdett népszerű válni a közösségi tér, illetve ezt a munkavégzési módot kedvelik a digitális nomádok is. Informatikusokról, designerekről, közösségimédia-szakértőkről van szó, akik a világot járva dolgoznak, mert munkájuk nem köti őket helyhez, jelenlétük pedig egyre természetesebb az olyan erdélyi nagyvárosokban is, mint a gyakran regionális IT-központként emlegetett Kolozsvár. A Nomadlist éppen a digitális nomádok számára igyekszik összesíteni, hogy a világ egyes városai mennyire ideálisak – többek között a bérezés, de az internetkapcsolathoz való hozzáférés, annak gyorsasága szempontjából is vizsgálva – az ilyen típusú munkavégzők számára.
Az ilyen jellegű terek esetében mondhatni alapkövetelmény, hogy rendelkezzenek megfelelő irodai infrastruktúrával, azaz biztosítva legyen a jó internetkapcsolat, nyomtatási, szkennelési, esetleg faxolási lehetőség. Az ott dolgozók számára legyenek alapvető irodai fogyóeszközök a papírtól az iratlefűzőn át a flipchart tábláig, illetve ma már az is alapszolgáltatásnak számít, hogy az iroda az ott dolgozók rendelkezésére bocsájt nem csak közösségi tereket, hanem megbeszélésekre, interjúkra, privát megbeszélésekre alkalmas termeket is. Bár nem minden esetben van így, a helyek gyakran rendelkeznek közösségi konyhával, bármely ott dolgozó által használható kávéfőzővel, vízautomatával, és így tovább. Ha egy közösségi irodában például korlátlan a kávé- és teafogyasztás, akkor annak költségeit általában „beépítik” a bérleti díjba, hiszen természetesen ezeknek a szolgáltatásoknak ára van. Az árak a kínált szolgáltatásoktól, illetve lehetőségektől, az iroda méretétől és elhelyezésétől is függenek.
A legtöbb ilyen irodában bérletet lehet váltani kisebb vagy nagyobb asztalra, illetve vannak olyan bérletek, amelyek akár képzésekre, előadásokon való részvételre is feljogosítanak. Általában havibérletes rendszerrel működnek a terek, de akad, ahol van éves és heti bérlet is, illetve felárért egy konkrét helyet vagy asztalt is le lehet foglalni hosszútávon.
Többen egyébként a koronavírus-járvány nyomán választották ezt a modern megoldást, ugyanis sokaknak megszűnt a fizikai munkahelye, miután munkaadójuk megtapasztalta, hogy „fölösleges” irodabérlésre költenie, hiszen az alkalmazottak otthonról is tudnak dolgozni. A közösségi munkahelyek azoknak kínálnak opciót, akiknek az otthonukban nincs hely, lehetőség a munkához, esetleg azt érzik, hogy az otthoni munkavégzés ingerszegény. Másfelől épp az a lehetőség, hogy akár csak egy napra is lehet helyet bérelni, praktikus lehet azok számára is, akik a hónap legtöbb napján jól „elvannak” otthon, ám egy-egy megbeszélés, gyűlés miatt szükségük van egy hivatalos(abb) térre.
Fotó: Clujhub
Fontos megjegyezni, hogy elsősorban az Egyesült Államokban, illetve a nyugat-európai országokban már külön kategóriát képeznek azok a kávéházak, melyek „nyitottak” a munkavégzésre, azaz lehet internetezni, telefont, laptopot feltölteni, órákat ott üldögélni, miközben senki nem garantálja a csendet és nyugalmat.
A Kolozsvár nyújtotta széles választék közepette találunk egész kicsi, illetve nagy közösségi tereket is, olyanokat, amelyek nem csak asztalokat, hanem egész irodákat is kínálnak. Természetesen az ilyen terek hangulata is eltérő. Például a kincses város központjában található Exponential Transylvania fiatalos, vidám berendezésű, otthonos teret biztosít, míg mondjuk az Optimal Office határozottan formális, hagyományos irodaházra emlékeztet. A Clujhub a város egyik legnagyobb cowork space-e 380 hellyel, melyek közül a legtöbb nagy nyílt terekben találhatók.
Sok ilyen tér éjjel-nappal használható, azaz éjjeli baglyoknak is ideális, illetve zárható szekrényeket is kínálnak, hogy a személyes tárgyakat ne kelljen mindennap hazahordozni; sőt akad, ahol edzőterem is található.
Vannak olyan coworking irodák, amelyeket egy-egy magánvállalkozó alapított, és olyan is, amelyek nemzetközi hálózatok részét képezik. Például a világ legnagyobb, coworking tereket működtető cégének számító Regus több irodával is jelen van Romániában: Bukarestben, Brassóban, Kolozsváron.
A coworking terek, irodák elsősorban abból az alapfeltevésből indulnak ki, hogy az ember társas lény, jobban érzi magát embertársai között, mint egyedül egy irodában vagy az otthonába zárkózva. És a feltevés beigazolódni látszik, hisz évről-évre egyre többen választják ezt a munkastílust. Tény ugyanakkor, hogy nem minden munkával egyeztethető össze, illetve nem mindenki zsebére szabták, de milliók esküsznek rá a világon, hogy ez a boldog munkavégzés egyik útja.
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
szóljon hozzá!