2010. május 17., 09:322010. május 17., 09:32
A rendszerben az is gondnak számít, hogy „kétfejű”: a kórházépületek legnagyobb része a helyhatóság tulajdonában van, maga az intézmény azonban a minisztérium hatáskörébe tartozik. Erre az egyik megoldás az volna, ha az ingatlanok visszakerülnének az államhoz, a miniszter szerint azonban ez nem járna sok előnnyel. A másik elképzelés, amely teret hódít: a helyi önkormányzatok nagyobb beleszólást kapnának a kórházmenedzsmentbe, de ezzel együtt a szaktárca is megtart bizonyos mértékű kontrollt. Megállapítaná például az intézmények vezetőségének létszámát.
Cseke kifejtette, van olyan romániai kórház, ahol két orvosigazgató dolgozott, másutt az igazgatótanács állt tizenegy személyből, ami a tárcavezető meglátása szerint jócskán meghaladja a még hatékonynak számító létszámot. Elképzelései szerint a jövőben a négyszáz ágyasnál nagyobb kórházakban legtöbb négy tagból állhat az igazgatótanács, az ennél kisebbekben pedig elegendő egy orvos- és egy menedzserigazgató kinevezése. Cseke Attila az elmúlt öt hónapban nem kevesebb mint ötszáz kórházigazgatót távolított el a helyéről, a továbbiakban pedig több mint 9200 kórházi ágyat tervez megszüntetni országszerte. Úgy véli, az év közepén működőképes és nem túlméretezett, hatékony struktúrával rendelkező egészségügyi intézményeket képes átadni a helyhatóságoknak.
Az országban jelenleg mintegy ötmillió ember tartja fenn az egészségügyi rendszert, amelyből 22 millióan profitálnak, tíz évvel ezelőtt a hozzájárulást fizetők száma kétszer ennyi volt – jelentette ki Cseke Attila. Tervei szerint a jövőben azok, akik nem fizetik a hozzájárulást, alapellátás-csomagot kaphatnak, amely mellett újabb két-három kategória létesül, így minden állampolgár annyi ingyenes vagy kedvezményes szolgáltatást kaphat, amenynyiért fizetett.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.