Meg kell ragadni. Víz- és csatornahálózat kialakítására, bővítésére is pályázni lehet az átmentett összegből
Fotó: Beliczay László
Bár úgy tűnt, hogy Románia kétmilliárd eurót elveszít a még folyamatban levő európai uniós ciklusban a rendelkezésére álló kohéziós alapokból, utolsó pillanatban sikerült megteremteni a lehetőséget, hogy az összeget átvigyék a következő időszakra. Erdélyi megyék is kaphatnak az alkalmon.
2020. július 31., 18:472020. július 31., 18:47
2020. július 31., 18:532020. július 31., 18:53
Amióta Románia az Európai Unió tagja, az ország még egyszer sem tudta maradéktalanul lehívni a felkínált uniós alapokat, ám most sikerült kétmilliárd eurót átvinni a következő ciklusra – tájékoztatta a Krónikát Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, akinek erre vonatkozó tervezetét elfogadta a parlament.
A politikus rámutatott, még a 2007–2013-as ciklusban maradtak befejezetlen tervek, a lehívott alapokat a jelenlegi, 2014–2020-as időszakban sem sikerült felhasználni. A törvényre azért volt szükség, hogy ezeket „áthozhassák” a következő költségvetési ciklus elejére.
Benedek Zakariás szerint országszerte 52 beruházást ütemeztek át a 2014−2020 ciklusra, ebből 9 beruházást törvény révén kell átvinni a 2021−2027-es időszakra ahhoz, hogy be tudják azokat fejezni, és ne veszítsék el a lehívott alapokat. Ez utóbbiak Vălcea, Tulcea, Krassó-Szörény és Máramaros megye víz- és csatornafejlesztési, valamint hulladékgazdálkodási projektjei. Felhívta a figyelmet, hogy ezeket a pénzeket 2023 december végéig le kell hívni.
Ugyanakkor a jelenlegi költségvetési ciklusban a nagyberuházások fejezetben mintegy 2 milliárd euró maradt – az új törvény megteremti a lehetőséget, hogy az összegből a helyi integrált területi beruházásokért felelős szervezetek (ITI) is finanszírozhatóak legyenek.
A Regionális Operatív Program mind a 12 tengelyén lehívhatnak támogatást a keretösszegen belül, tehát
Benedek Zakariás kifejtette, az Erdélyi-középhegység (Nyugati-Kárpátok) területének fejlesztésére létrehozott ITI tagjai, azaz Kolozs, Bihar, Fehér, Arad és Hunyad megye élhet a lehetőséggel, hasonlóképpen a Szeben–Fogaras fejlesztési szervezet, tehát Szeben és Brassó megye is hívhat le uniós pénzeket. Utolsó pillanatban bekerült a törvénybe a Kovászna és Hargita megyékért felelős ITI-szervezet, és az ezekbe „beépített” Csomád–Bálványos és Hargita kistérségi fejlesztési társulások.
Az ITI által kidolgozott stratégiák gyakorlatba ültetéséhez szükséges összegek értékét terület és lakosság arányosan számolják majd ki, tehát a nyugati régió lehet a legnagyobb nyertese annak, hogy „átmentették” a kétmilliárd eurót. De valójában a területi fejlesztési ügynökségeken keresztül minden megye hívhat le támogatást.
A szövetség képviselőházi frakcióvezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ez az összeg még így sem szavatolt, előtanulmányokat, terveket kell készíteni, hogy felhasználható legyen. Ha az államfő húsz napon belül kihirdeti a törvényt, és nem óvják meg az alkotmánybíróságon, akkor minél hamarabb el kell kezdődnie a munkának, elő kell készíteni a tanulmányokat, a terveket, hiszen
A pályázatok egy részénél önrészt kell előteremteni határidőre, erre is meg kell találni a megoldást – részletezte a feladatokat a politikus. További nehezítő körülmény, hogy ebben az időszakban, tehát 2023-ig kell lehívni az Unió helyreállítási csomagjában elérhető összegeket, a következő ciklus kohéziós alapjait is.
– szögezte le Benedek. A módosító tervezet kidolgozója úgy értékeli, a jogszabály első lépés a gazdasági decentralizálás terén, hiszen a területi szervezetek közvetlenül hívhatják le a támogatásokat, a bukaresti minisztériumok szerepe csak az ellenőrzésre korlátozódik.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!