Meg kell ragadni. Víz- és csatornahálózat kialakítására, bővítésére is pályázni lehet az átmentett összegből
Fotó: Beliczay László
Bár úgy tűnt, hogy Románia kétmilliárd eurót elveszít a még folyamatban levő európai uniós ciklusban a rendelkezésére álló kohéziós alapokból, utolsó pillanatban sikerült megteremteni a lehetőséget, hogy az összeget átvigyék a következő időszakra. Erdélyi megyék is kaphatnak az alkalmon.
2020. július 31., 18:472020. július 31., 18:47
2020. július 31., 18:532020. július 31., 18:53
Amióta Románia az Európai Unió tagja, az ország még egyszer sem tudta maradéktalanul lehívni a felkínált uniós alapokat, ám most sikerült kétmilliárd eurót átvinni a következő ciklusra – tájékoztatta a Krónikát Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, akinek erre vonatkozó tervezetét elfogadta a parlament.
A politikus rámutatott, még a 2007–2013-as ciklusban maradtak befejezetlen tervek, a lehívott alapokat a jelenlegi, 2014–2020-as időszakban sem sikerült felhasználni. A törvényre azért volt szükség, hogy ezeket „áthozhassák” a következő költségvetési ciklus elejére.
Benedek Zakariás szerint országszerte 52 beruházást ütemeztek át a 2014−2020 ciklusra, ebből 9 beruházást törvény révén kell átvinni a 2021−2027-es időszakra ahhoz, hogy be tudják azokat fejezni, és ne veszítsék el a lehívott alapokat. Ez utóbbiak Vălcea, Tulcea, Krassó-Szörény és Máramaros megye víz- és csatornafejlesztési, valamint hulladékgazdálkodási projektjei. Felhívta a figyelmet, hogy ezeket a pénzeket 2023 december végéig le kell hívni.
Ugyanakkor a jelenlegi költségvetési ciklusban a nagyberuházások fejezetben mintegy 2 milliárd euró maradt – az új törvény megteremti a lehetőséget, hogy az összegből a helyi integrált területi beruházásokért felelős szervezetek (ITI) is finanszírozhatóak legyenek.
A Regionális Operatív Program mind a 12 tengelyén lehívhatnak támogatást a keretösszegen belül, tehát
Benedek Zakariás kifejtette, az Erdélyi-középhegység (Nyugati-Kárpátok) területének fejlesztésére létrehozott ITI tagjai, azaz Kolozs, Bihar, Fehér, Arad és Hunyad megye élhet a lehetőséggel, hasonlóképpen a Szeben–Fogaras fejlesztési szervezet, tehát Szeben és Brassó megye is hívhat le uniós pénzeket. Utolsó pillanatban bekerült a törvénybe a Kovászna és Hargita megyékért felelős ITI-szervezet, és az ezekbe „beépített” Csomád–Bálványos és Hargita kistérségi fejlesztési társulások.
Az ITI által kidolgozott stratégiák gyakorlatba ültetéséhez szükséges összegek értékét terület és lakosság arányosan számolják majd ki, tehát a nyugati régió lehet a legnagyobb nyertese annak, hogy „átmentették” a kétmilliárd eurót. De valójában a területi fejlesztési ügynökségeken keresztül minden megye hívhat le támogatást.
A szövetség képviselőházi frakcióvezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ez az összeg még így sem szavatolt, előtanulmányokat, terveket kell készíteni, hogy felhasználható legyen. Ha az államfő húsz napon belül kihirdeti a törvényt, és nem óvják meg az alkotmánybíróságon, akkor minél hamarabb el kell kezdődnie a munkának, elő kell készíteni a tanulmányokat, a terveket, hiszen
A pályázatok egy részénél önrészt kell előteremteni határidőre, erre is meg kell találni a megoldást – részletezte a feladatokat a politikus. További nehezítő körülmény, hogy ebben az időszakban, tehát 2023-ig kell lehívni az Unió helyreállítási csomagjában elérhető összegeket, a következő ciklus kohéziós alapjait is.
– szögezte le Benedek. A módosító tervezet kidolgozója úgy értékeli, a jogszabály első lépés a gazdasági decentralizálás terén, hiszen a területi szervezetek közvetlenül hívhatják le a támogatásokat, a bukaresti minisztériumok szerepe csak az ellenőrzésre korlátozódik.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
szóljon hozzá!