Meg kell ragadni. Víz- és csatornahálózat kialakítására, bővítésére is pályázni lehet az átmentett összegből
Fotó: Beliczay László
Bár úgy tűnt, hogy Románia kétmilliárd eurót elveszít a még folyamatban levő európai uniós ciklusban a rendelkezésére álló kohéziós alapokból, utolsó pillanatban sikerült megteremteni a lehetőséget, hogy az összeget átvigyék a következő időszakra. Erdélyi megyék is kaphatnak az alkalmon.
2020. július 31., 18:472020. július 31., 18:47
2020. július 31., 18:532020. július 31., 18:53
Amióta Románia az Európai Unió tagja, az ország még egyszer sem tudta maradéktalanul lehívni a felkínált uniós alapokat, ám most sikerült kétmilliárd eurót átvinni a következő ciklusra – tájékoztatta a Krónikát Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, akinek erre vonatkozó tervezetét elfogadta a parlament.
A politikus rámutatott, még a 2007–2013-as ciklusban maradtak befejezetlen tervek, a lehívott alapokat a jelenlegi, 2014–2020-as időszakban sem sikerült felhasználni. A törvényre azért volt szükség, hogy ezeket „áthozhassák” a következő költségvetési ciklus elejére.
Benedek Zakariás szerint országszerte 52 beruházást ütemeztek át a 2014−2020 ciklusra, ebből 9 beruházást törvény révén kell átvinni a 2021−2027-es időszakra ahhoz, hogy be tudják azokat fejezni, és ne veszítsék el a lehívott alapokat. Ez utóbbiak Vălcea, Tulcea, Krassó-Szörény és Máramaros megye víz- és csatornafejlesztési, valamint hulladékgazdálkodási projektjei. Felhívta a figyelmet, hogy ezeket a pénzeket 2023 december végéig le kell hívni.
Ugyanakkor a jelenlegi költségvetési ciklusban a nagyberuházások fejezetben mintegy 2 milliárd euró maradt – az új törvény megteremti a lehetőséget, hogy az összegből a helyi integrált területi beruházásokért felelős szervezetek (ITI) is finanszírozhatóak legyenek.
A Regionális Operatív Program mind a 12 tengelyén lehívhatnak támogatást a keretösszegen belül, tehát
Benedek Zakariás kifejtette, az Erdélyi-középhegység (Nyugati-Kárpátok) területének fejlesztésére létrehozott ITI tagjai, azaz Kolozs, Bihar, Fehér, Arad és Hunyad megye élhet a lehetőséggel, hasonlóképpen a Szeben–Fogaras fejlesztési szervezet, tehát Szeben és Brassó megye is hívhat le uniós pénzeket. Utolsó pillanatban bekerült a törvénybe a Kovászna és Hargita megyékért felelős ITI-szervezet, és az ezekbe „beépített” Csomád–Bálványos és Hargita kistérségi fejlesztési társulások.
Az ITI által kidolgozott stratégiák gyakorlatba ültetéséhez szükséges összegek értékét terület és lakosság arányosan számolják majd ki, tehát a nyugati régió lehet a legnagyobb nyertese annak, hogy „átmentették” a kétmilliárd eurót. De valójában a területi fejlesztési ügynökségeken keresztül minden megye hívhat le támogatást.
A szövetség képviselőházi frakcióvezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ez az összeg még így sem szavatolt, előtanulmányokat, terveket kell készíteni, hogy felhasználható legyen. Ha az államfő húsz napon belül kihirdeti a törvényt, és nem óvják meg az alkotmánybíróságon, akkor minél hamarabb el kell kezdődnie a munkának, elő kell készíteni a tanulmányokat, a terveket, hiszen
A pályázatok egy részénél önrészt kell előteremteni határidőre, erre is meg kell találni a megoldást – részletezte a feladatokat a politikus. További nehezítő körülmény, hogy ebben az időszakban, tehát 2023-ig kell lehívni az Unió helyreállítási csomagjában elérhető összegeket, a következő ciklus kohéziós alapjait is.
– szögezte le Benedek. A módosító tervezet kidolgozója úgy értékeli, a jogszabály első lépés a gazdasági decentralizálás terén, hiszen a területi szervezetek közvetlenül hívhatják le a támogatásokat, a bukaresti minisztériumok szerepe csak az ellenőrzésre korlátozódik.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!