Fotó: Facebook/Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
Visszakerült a nagyváradi római katolikus püspöki palota főhomlokzatára az építtető Patachich Ádám püspök címere, amely a hagyománynak megfelelően díszítette az 1762 és 1776 között épült barokk épületegyüttest.
2020. július 20., 14:122020. július 20., 14:12
2020. július 20., 14:252020. július 20., 14:25
„A Nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota homlokzatára visszahelyeztük Patachich Ádám címerét” – jelentette be hétfői Facebook-bejegyzésében a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye.
A fényképes posztban emlékeztettek egyúttal, hogy a címer rekonstrukciójához a 19–20. század fordulóján készült fényképeket, valamint Patachich Ádám püspök egyéb, fennmaradt – elsősorban a váradi püspökként kiadott, hivatalos nyomtatványain megjelenő – címerábrázolásait használták fel.
A címert Fekete Tibor szobrász készítette el római cementből László Attila restaurátor közreműködésével.
Amint arról korábban írtunk, a címer az 1968-ban megkezdett felújításáig állt a főhomlokzat középső rizalitját koronázó timpanonban, ekkor vétették le és pusztították el az épület múzeummá alakításáról döntő kommunista hatóságok.
– nyilatkozta korábban a sajtónak Böcskei László megyés püspök, aki szerint a címer visszahelyezésével mintegy megkoronázzák a teljes körű helyreállítási munkálatokat.
Fotó: Pap Melinda
Mint ismeretes, a nagyváradi római katolikus püspöki palota magyar kormánytámogatással újul meg, az 1,948 milliárd forintos (6,348 millió euró) költségvetési támogatást három ütemben kapta meg tulajdonosaként a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség. A külső felújítás befejeződött, a belső munkálatok még zajlanak, ezekkel decemberben kell elkészülni.
Továbbra is a váradiak használhatják a római katolikus püspöki palota szakszerűen helyreállított kertjét, melynek karbantartását a megegyezés értelmében az önkormányzat finanszírozza.
Kilencvenkilenc százalékban elkészült a nagyváradi római püspöki palota külső homlokzatának felújítása, és jól haladnak a munkálatok a kertben és a belső terekben – mindezt saját szemünkkel tapasztalhattuk meg csütörtöki terepszemlénken.
Böcskei László megyés püspök és a felújításon dolgozó stáb képviselői épület- és kertbejáráson mutatták meg a nagyközönségnek, hol tartanak az impozáns palota és környezete helyreállítási munkálatai.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!