Nagyon fontos lenne, hogy 18 éves korig a fiatalok teljeskörű fogorvosi ellátásban részesüljenek
Fotó: Barabás Ákos
Lesújtó a romániai lakosság szájegészségügyi ellátása: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár csupán a fogorvosi hálózat működésének töredékét fedezi, a rendszer magánrendelők formájában fejti ki tevékenységét. Szakemberekkel jártuk körül a romániai fogászat nehéz helyzetét, ahol jórészt csak azok jutnak megfelelő szolgáltatásokhoz, akiknek módjukban áll azt megfizetni.
2024. március 26., 09:332024. március 26., 09:33
2024. március 26., 15:262024. március 26., 15:26
A Román Fogorvosi Kamara az elmúlt időszakban több ízben is megkongatta a vészharangot a lakosság szájegészségügyi ellátásával kapcsolatban. A szakorvosok aggasztónak tartják, hogy a kifejezetten magánszférai tevékenységként működő fogorvosi rendelőkből kiszorult a lakosság jelentős része, amely nem tudja megfizetni az orvosi szolgáltatásokat.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS) viszonylag kevés fogorvos köt szerződést:
A fogorvosok felhívják a figyelmet a lakosság romló szájegészségügyi állapotára, ami már gyerekkorban elkezdődik, és később folyamatosan súlyosbodik. A Román Fogorvosi Kamara által az egészséges száj világnapja alkalmából hétfőn szervezett bukaresti konferencián Alexandru Rafila egészségügyi miniszter elismerte, hogy az egészségbiztosító által a szerződéses viszonyban lévő fogorvosoknak juttatott havi 6000 lej nagyon kevés. A tárcavezető ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a nevelés és a megfelelő tájékoztatás hiánya az egyik fő oka a fogszuvasodásnak, a fogínybetegségeknek és az ezek nyomán kialakuló fogvesztésnek.
és lehetőleg még az idén gyakorlatba ültetni, és ehhez konkrét javaslatokat vár a fogorvosoktól.
Rafila szerint vannak források a beruházásokra: a kormány az Országos Fogorvosi Kamarával közösen kidolgozhat egy olyan programot, amely megfizethetővé teszi a fogorvosi szolgáltatásokat a lakosság számára. Az egészségügyi miniszter emlékeztetett, hogy a 2000-es évek elején elindítottak kísérleti jelleggel egy prevenciós programot az ország négy megyéjében, amelynek pozitív eredményei voltak, de ez abbamaradt. A Bukaresti Fogorvosi Kamara szintén indított egy-két évvel ezelőtt megelőző programot: Rafila szerint ez követendő példa, amit ki kellene terjeszteni az ország egészére.
Hargita megyében a fogorvosok mintegy fele szerződött az Egészségbiztosítási PénztárralKépünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Erdély különböző megyéiben változó számban kötnek szerződést az Egészségbiztosítási Pénztárral a fogorvosok. Míg Kolozs megyében viszonylag kevés az erre ,,fogható” szakorvos, addig Hargita megyében a megyei fogorvosi kamara 199 tagjának szinte a fele, 87 orvos áll szerződéses viszonyban az állami egészségbiztosítóval.
Duda Tihamér, a Hargita megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója a Krónikának elmondta, hogy évről évre nő a biztosítóval szerződést kötő fogorvosok száma, de mivel ez önkéntességi alapon történik – a biztosító nem tudja erre kötelezni az orvosokat –, a területi lefedettség nem megfelelő.
Az igazgató portálunknak arról is beszélt, hogy a vidéken dolgozó fogorvosok ötven százalékkal több állami támogatást kapnak, a főorvosi titulussal rendelkező szakemberek pedig húsz százalékkal nagyobb pénzügyi keretet. Duda Tihamér azonban elismerte, hogy ez a pénz kevés, a fogorvosok sokkal nagyobb támogatást várnak el az államtól.
Fogászati rendelő új berendezése. Az emberek többsége nem tudja megfizetni a magánkabinetek magas tarifáit
Fotó: Borbély Fanni
,,Komplexebb fogászati beavatkozás esetén a havi keretösszeg két felnőtt páciens számára elegendő, a velünk dolgozó fogorvosok ezért inkább gyerekek kezelésére fordítják a támogatást. Amelyik kiszámíthatóan végzi a munkáját, annak az állami támogatás egy hónapra is elegendő” – állapította meg a Krónikának a Hargita megyei intézményvezető. Szerencsére az iskolai fogászati ellátásba bepótolnak a helyi önkormányzatok, azonban az igazi megoldás az állami kerettámogatás folyamatos növelése lenne.
Úgy véli, ezek az összegek nőni fognak, mert a lakosság részéről egyre nagyobb az igény a támogatott fogorvosi ellátásra.
László Attila, a bukaresti szenátus egészségügyi szakbizottságának RMDSZ-es titkára szerint a romániai lakosság szájegészségügyi ellátása lehangoló, ma már Európa sereghajtói közé tartozunk. Mindez olyan körülmények között, hogy a Ceaușescu-rendszerben az államilag finanszírozott fogászati ellátás Európa élvonalába emelte Romániát. A rendszerváltás után elsőként a fogorvosi rendszert privatizálták, az állami biztosító pedig hosszú ideig nem is támogatta a fogászati ágazatot.
,,2017-ig az egészségbiztosítási pénztár nem különített el összeget fogászati szolgáltatásokra, és csupán hét évvel ezelőtt eszméltek rá, hogy ez nincs rendjén.
– összegzi a román állami fogászati mulasztások történetét dióhéjban a kolozsvári politikus.
Fogászati beavatkozásra előkészített kellékek
Fotó: Gábos Albin
A 2010-től megváltozott törvényi keretnek köszönhetően a helyi önkormányzatok próbáltak változtatni a lehangoló helyzeten. Lászó Attila felidézte a Kolozsvár alpolgármestereként eltöltött éveit, amikor a helyi iskolák orvosi rendelőinek korszerűsítéséért felelt. A kincses város angliai testvérvárosának köszönhetően az ottani egészségügyi intézmények korszerűsítésével a jó állapotban levő orvosi berendezéseket elhozták a kolozsvári iskolák rendelőibe, ami új kezdetet jelentett a helyi gyerekgyógyászatban.
A helyi önkormányzat által felújított és finanszírozott orvosi rendelők ismét komolyan foglalkozhattak a gyerekek szájegészségügyi ellátásával, a polgármesteri hivatal azonban tovább lépett, és az idősek, illetve a szociálisan hátrányos helyzetű, kiskeresetű családok számára is kidolgozott egy fogászati támogatási rendszert.
,,Az orvosi egyetem fogorvosi karával együttműködésben kibocsájtottunk ezer értékjegyet, ami ingyenes kezelést biztosított.
A projektet – amivel mindenki elégedett volt – végül a számvevőszék fúrta meg olyan indokkal, hogy a helyi önkormányzat nem támogathatja az orvosi egyetemet” – emlékezett vissza László Attila. A város alpolgármestereként tartotta a kapcsolatot az Állami Számvevőszék munkatársaival, akik hajthatatlannak mutatkoztak, így a projektet le kellett állítani, végül per lett belőle.
László Attila szerint az önkormányzatok ma is megkerülhetetlenek az iskolai fogászati ellátás terén, de az volna az üdvös, ha nagyobb szerepet és teret kaphatnának a helyi lakosság egészségügyi ellátásában, amibe kiemelten beletartozik a szájegészségügy. Az RMDSZ-politikus a román állam alkotmányos feladatának tekinti, hogy 18 éves korig a fiatalok teljeskörű orvosi/fogorvosi ellátásban részesüljenek, másrészt meg kell találni annak a módját, hogy a lakosság többi rétegei is hozzájussanak a kedvezményes vagy ingyenes fogorvosi ellátáshoz.
Románia az az ország, ahol tíz emberből háromnak már egyetlen saját foga sincs. Egy friss elemzés szerint ennek egyik fő oka, hogy az állam nem vagy alig szán pénzt a fogorvosi ellátás finanszírozására.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!