Létfontosságú az államilag támogatott fogászati ellátás, a magánrendelők szolgáltatásait kevesen tudják megfizetni

Létfontosságú az államilag támogatott fogászati ellátás, a magánrendelők szolgáltatásait kevesen tudják megfizetni

Nagyon fontos lenne, hogy 18 éves korig a fiatalok teljeskörű fogorvosi ellátásban részesüljenek

Fotó: Barabás Ákos

Lesújtó a romániai lakosság szájegészségügyi ellátása: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár csupán a fogorvosi hálózat működésének töredékét fedezi, a rendszer magánrendelők formájában fejti ki tevékenységét. Szakemberekkel jártuk körül a romániai fogászat nehéz helyzetét, ahol jórészt csak azok jutnak megfelelő szolgáltatásokhoz, akiknek módjukban áll azt megfizetni.

Makkay József

2024. március 26., 09:332024. március 26., 09:33

2024. március 26., 15:262024. március 26., 15:26

A Román Fogorvosi Kamara az elmúlt időszakban több ízben is megkongatta a vészharangot a lakosság szájegészségügyi ellátásával kapcsolatban. A szakorvosok aggasztónak tartják, hogy a kifejezetten magánszférai tevékenységként működő fogorvosi rendelőkből kiszorult a lakosság jelentős része, amely nem tudja megfizetni az orvosi szolgáltatásokat.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS) viszonylag kevés fogorvos köt szerződést:

az állami támogatás a gyerekek ellátására sem elegendő, így a felnőtt lakosság elesik az ingyenes fogászati beavatkozásoktól.

A fogorvosok felhívják a figyelmet a lakosság romló szájegészségügyi állapotára, ami már gyerekkorban elkezdődik, és később folyamatosan súlyosbodik. A Román Fogorvosi Kamara által az egészséges száj világnapja alkalmából hétfőn szervezett bukaresti konferencián Alexandru Rafila egészségügyi miniszter elismerte, hogy az egészségbiztosító által a szerződéses viszonyban lévő fogorvosoknak juttatott havi 6000 lej nagyon kevés. A tárcavezető ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a nevelés és a megfelelő tájékoztatás hiánya az egyik fő oka a fogszuvasodásnak, a fogínybetegségeknek és az ezek nyomán kialakuló fogvesztésnek.

A konferencián a miniszter bejelentette, hogy főként a gyerekeknek szóló prevenciós programokat szándékszik kidolgozni

és lehetőleg még az idén gyakorlatba ültetni, és ehhez konkrét javaslatokat vár a fogorvosoktól.

Rafila szerint vannak források a beruházásokra: a kormány az Országos Fogorvosi Kamarával közösen kidolgozhat egy olyan programot, amely megfizethetővé teszi a fogorvosi szolgáltatásokat a lakosság számára. Az egészségügyi miniszter emlékeztetett, hogy a 2000-es évek elején elindítottak kísérleti jelleggel egy prevenciós programot az ország négy megyéjében, amelynek pozitív eredményei voltak, de ez abbamaradt. A Bukaresti Fogorvosi Kamara szintén indított egy-két évvel ezelőtt megelőző programot: Rafila szerint ez követendő példa, amit ki kellene terjeszteni az ország egészére.

Galéria

Hargita megyében a fogorvosok mintegy fele szerződött az Egészségbiztosítási PénztárralKépünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Kedvező Hargita megyei tapasztalatok

Erdély különböző megyéiben változó számban kötnek szerződést az Egészségbiztosítási Pénztárral a fogorvosok. Míg Kolozs megyében viszonylag kevés az erre ,,fogható” szakorvos, addig Hargita megyében a megyei fogorvosi kamara 199 tagjának szinte a fele, 87 orvos áll szerződéses viszonyban az állami egészségbiztosítóval.

Duda Tihamér, a Hargita megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója a Krónikának elmondta, hogy évről évre nő a biztosítóval szerződést kötő fogorvosok száma, de mivel ez önkéntességi alapon történik – a biztosító nem tudja erre kötelezni az orvosokat –, a területi lefedettség nem megfelelő.

A biztosítóval szerződéses viszonyban álló Hargita megyei fogorvosok közül 44-en városon, 43-an pedig falun tevékenykednek, azonban eloszlásuk nem egyenletes, nem fednek le valamennyi települést és minden térséget a megyében.

Az igazgató portálunknak arról is beszélt, hogy a vidéken dolgozó fogorvosok ötven százalékkal több állami támogatást kapnak, a főorvosi titulussal rendelkező szakemberek pedig húsz százalékkal nagyobb pénzügyi keretet. Duda Tihamér azonban elismerte, hogy ez a pénz kevés, a fogorvosok sokkal nagyobb támogatást várnak el az államtól.

Galéria

Fogászati rendelő új berendezése. Az emberek többsége nem tudja megfizetni a magánkabinetek magas tarifáit

Fotó: Borbély Fanni

,,Komplexebb fogászati beavatkozás esetén a havi keretösszeg két felnőtt páciens számára elegendő, a velünk dolgozó fogorvosok ezért inkább gyerekek kezelésére fordítják a támogatást. Amelyik kiszámíthatóan végzi a munkáját, annak az állami támogatás egy hónapra is elegendő” – állapította meg a Krónikának a Hargita megyei intézményvezető. Szerencsére az iskolai fogászati ellátásba bepótolnak a helyi önkormányzatok, azonban az igazi megoldás az állami kerettámogatás folyamatos növelése lenne.

Duda Tihamér szerint az utóbbi időben egyértelmű növekedés tapasztalható, hiszen a tavaly nyáron megújult szerződéssel ötven százalékkal emelték a fogorvosok állami támogatását.

Úgy véli, ezek az összegek nőni fognak, mert a lakosság részéről egyre nagyobb az igény a támogatott fogorvosi ellátásra.

Kiemelt szerepük van az önkormányzatoknak

László Attila, a bukaresti szenátus egészségügyi szakbizottságának RMDSZ-es titkára szerint a romániai lakosság szájegészségügyi ellátása lehangoló, ma már Európa sereghajtói közé tartozunk. Mindez olyan körülmények között, hogy a Ceaușescu-rendszerben az államilag finanszírozott fogászati ellátás Európa élvonalába emelte Romániát. A rendszerváltás után elsőként a fogorvosi rendszert privatizálták, az állami biztosító pedig hosszú ideig nem is támogatta a fogászati ágazatot.

,,2017-ig az egészségbiztosítási pénztár nem különített el összeget fogászati szolgáltatásokra, és csupán hét évvel ezelőtt eszméltek rá, hogy ez nincs rendjén.

Fogorvosonként havi nyolcszáz lejes összeggel kezdte a biztosító, ami akkor is nagyon kis összeg volt”

– összegzi a román állami fogászati mulasztások történetét dióhéjban a kolozsvári politikus.

Galéria

Fogászati beavatkozásra előkészített kellékek

Fotó: Gábos Albin

A 2010-től megváltozott törvényi keretnek köszönhetően a helyi önkormányzatok próbáltak változtatni a lehangoló helyzeten. Lászó Attila felidézte a Kolozsvár alpolgármestereként eltöltött éveit, amikor a helyi iskolák orvosi rendelőinek korszerűsítéséért felelt. A kincses város angliai testvérvárosának köszönhetően az ottani egészségügyi intézmények korszerűsítésével a jó állapotban levő orvosi berendezéseket elhozták a kolozsvári iskolák rendelőibe, ami új kezdetet jelentett a helyi gyerekgyógyászatban.

A helyi önkormányzat által felújított és finanszírozott orvosi rendelők ismét komolyan foglalkozhattak a gyerekek szájegészségügyi ellátásával, a polgármesteri hivatal azonban tovább lépett, és az idősek, illetve a szociálisan hátrányos helyzetű, kiskeresetű családok számára is kidolgozott egy fogászati támogatási rendszert.

,,Az orvosi egyetem fogorvosi karával együttműködésben kibocsájtottunk ezer értékjegyet, ami ingyenes kezelést biztosított.

Idézet
Az egyévesre tervezett projekt értékjegyei 2,5 hét alatt elfogytak, a polgármesteri hivatal pedig több ízben is kipótolta az összeget.

A projektet – amivel mindenki elégedett volt – végül a számvevőszék fúrta meg olyan indokkal, hogy a helyi önkormányzat nem támogathatja az orvosi egyetemet” – emlékezett vissza László Attila. A város alpolgármestereként tartotta a kapcsolatot az Állami Számvevőszék munkatársaival, akik hajthatatlannak mutatkoztak, így a projektet le kellett állítani, végül per lett belőle.

László Attila szerint az önkormányzatok ma is megkerülhetetlenek az iskolai fogászati ellátás terén, de az volna az üdvös, ha nagyobb szerepet és teret kaphatnának a helyi lakosság egészségügyi ellátásában, amibe kiemelten beletartozik a szájegészségügy. Az RMDSZ-politikus a román állam alkotmányos feladatának tekinti, hogy 18 éves korig a fiatalok teljeskörű orvosi/fogorvosi ellátásban részesüljenek, másrészt meg kell találni annak a módját, hogy a lakosság többi rétegei is hozzájussanak a kedvezményes vagy ingyenes fogorvosi ellátáshoz.

korábban írtuk

Szájhigiéniában is utolsó helyen: tíz romániaiból háromnak már egyetlen saját foga sincs
Szájhigiéniában is utolsó helyen: tíz romániaiból háromnak már egyetlen saját foga sincs

Románia az az ország, ahol tíz emberből háromnak már egyetlen saját foga sincs. Egy friss elemzés szerint ennek egyik fő oka, hogy az állam nem vagy alig szán pénzt a fogorvosi ellátás finanszírozására.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 30., vasárnap

Behatolt a víz a házakba is az egyik Hargita megyei településen

Kilépett a medréből szombat este a Kis-Beszterce folyó, és elöntötte a Hargita megyei Bélbor község több gazdaságát és mezőgazdasági területét. Víz alá került a községi utak és a hidak egy része is.

Behatolt a víz a házakba is az egyik Hargita megyei településen
2024. június 29., szombat

Egyetlen magyar diákot sem kellett kizárni a kisebbségek anyanyelvéből és irodalmából tartott képességvizsgáról

Az oktatási minisztérium szombati tájékoztatása szerint 9193 diák vett részt a nemzeti kisebbségekhez tartozó nyolcadikosok pénteki anyanyelv és irodalom képességvizsgáján.

Egyetlen magyar diákot sem kellett kizárni a kisebbségek anyanyelvéből és irodalmából tartott képességvizsgáról
2024. június 28., péntek

A fiú, aki katonabakancs okozta sebébe halt bele – hangoskönyv született a kolozsvári Tar Koppány Zsolt tragédiájáról

A kolozsvári Tar Koppány Zsolt kötelező sorkatonai szolgálatát teljesítve, katonabakancsa által okozott sebe miatt, feltehetően szándékosan hiányos kezelés következtében, vérmérgezésben halt meg 1982 végén.

A fiú, aki katonabakancs okozta sebébe halt bele – hangoskönyv született a kolozsvári Tar Koppány Zsolt tragédiájáról
2024. június 28., péntek

Nyílik az olló: bezsebelte a magyar voksok 94 százalékát az RMDSZ a helyhatósági megmérettetésen

A Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) négy év után visszahódította vezető szerepét a romániai önkormányzatokban, az RMDSZ pedig a magyar pártokra adott voksok 94 százalékát szerezte meg.

Nyílik az olló: bezsebelte a magyar voksok 94 százalékát az RMDSZ a helyhatósági megmérettetésen
2024. június 28., péntek

Erdélyi magyar szórványkollégiumokat támogat a Lakitelek Népfőiskola

A Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésére szeptemberben kezdődik a Lakitelek Népfőiskola szórványkollégiumokat támogató programja – közölte Lezsák Sándor az MTI-vel.

Erdélyi magyar szórványkollégiumokat támogat a Lakitelek Népfőiskola
2024. június 28., péntek

Elhunyt Oravecz Gyöngyi, az utolsó, még létező Máramaros megyei magyar adás műsorvezetője

Elhunyt Oravecz Gyöngyi, a máramarosi magyar tévézés, az utolsó, még létező megyei magyaradás önzetlen műsorvezetője – közölte a Máramaros megyei RMDSZ.

Elhunyt Oravecz Gyöngyi, az utolsó, még létező Máramaros megyei magyar adás műsorvezetője
2024. június 28., péntek

Nagybányai szállodában csaptak fel a lángok

Tűz ütött ki csütörtökről péntekre virradó éjszaka egy nagybányai szállodában. Tizenkét személyt, köztük egy gyereket evakuáltak.

Nagybányai szállodában csaptak fel a lángok
2024. június 27., csütörtök

Magyar–román egyetemi együttműködés az agrárágazat védelmében

Állatbetegségekkel összefüggő kutatási, oktatási együttműködésről állapodott meg a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium és a Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem csütörtökön – tájékoztatta a PTE az MTI-t.

Magyar–román egyetemi együttműködés az agrárágazat védelmében
2024. június 27., csütörtök

Látványosan nőtt az Ákovita versenyre benevezett és díjazott jó minőségű pálinkák száma

Rekordszámú, mintegy ezer párlat- és pálinkaminta érkezett be az idei Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyre Csíkszeredába, a szakmai zsűri összesen 629 minősítést osztott ki.

Látványosan nőtt az Ákovita versenyre benevezett és díjazott jó minőségű pálinkák száma
2024. június 27., csütörtök

A történelmi magyar egyházak 170 ezer lej támogatást kaptak a Kolozs Megyei Tanácstól

Összesen 980 ezer lejes támogatást szavazott meg az egyházak számára Kolozs megye képviselőtestülete, az össztámogatás közel ötödét, 170 ezer lejt kapják a történelmi magyar egyházak.

A történelmi magyar egyházak 170 ezer lej támogatást kaptak a Kolozs Megyei Tanácstól