Fotó: Haáz Vince
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) pénteki határozatában meghosszabbította 2021. február 7-éig az online oktatást országos szinten kötelezővé tevő intézkedést.
2021. január 09., 14:382021. január 09., 14:38
2021. január 09., 14:432021. január 09., 14:43
A határozat értelmében január 11-e és február 7-e között továbbra is online zajlik az oktatás Románia valamennyi oktatási intézményében – tájékoztatott szombaton a bizottság. Florin Cîţu miniszterelnök kormánya január 6-ai, szerdai ülésének végén közölte, február 8-án megnyílhatnak az iskolák, ha addig kitart a koronavírusos esetszámok csökkenő tendenciája. „Személy szerint úgy hiszem, azon kell dolgoznunk, hogy minél hamarabb megnyissuk az iskolákat. Eddig azt láttuk, hogy csökken a koronavírusos esetek száma, elfogadható arányokhoz értünk” – fogalmazott Florin Cîţu a kabinet ülése után, amelyen sürgősségi kormányrendelettel február 8-áig, azaz a második félév kezdetéig meghosszabbították az online oktatást.
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a napokban úgy fogalmazott, az sem kizárt, hogy még február 8. előtt megnyithatják kapuikat egyes tanintézetek azokon a településeken, ahol alacsony a fertőzöttségi ráta. A tanügyi tárca vezetője szerint minden a járványhelyzettől függ, az iskolanyitásról pedig a hónap végén születhet döntés. „Nem zárhatunk ki egyetlen forgatókönyvet sem, alapos és felelősségteljes szakmai elemzések után döntünk” – fogalmazott Cîmpeanu.
Jóváhagyta ugyanakkor a vészhelyzeti bizottság a lakosság koronavírus elleni oltási folyamatához szükséges termékek, anyagok és egészségügyi felszerelések sürgősségi orvosi készleteinek növelését. Az ehhez szükséges pénzalapokat a kormány rendelkezésére álló tartalékalapból fogják kiutalni szükség szerint a belügyminisztérium büdzséjén keresztül az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőségnek (IGSU).
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!