A meleg időjárás beköszöntével egyre több nagyvad bukkanhat fel a lakott települések közelében
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vadkárokat továbbra sem fizetik ki, a veszélyes medvékre nem adnak kilövési engedélyt annak ellenére, hogy a vadászati törvény módosítását január elején az államfő is kihirdette. Ahogy melegszik az idő, egyre több kárt okoznak a nagyvadak, a járvány okozta válság pedig súlyosbítja a helyzetet – mondta el a Krónikának a brassói területi erdészeti és vadászati felügyelőség aligazgatója, Nagy Dániel.
2020. március 22., 16:432020. március 22., 16:43
2020. március 22., 16:452020. március 22., 16:45
Bár decemberben módosították a vadászati törvényt, a jogszabályt január elején az államfő is kihirdette, a gyakorlatban nem változott semmi: a vadkárokat nem fizetik, a veszélyes medvékre nem kapnak kilövési engedélyt. A törvénymódosítás pontos határidőket ír elő a vadkár felmérésére, az iratcsomó összeállítására, azt a területi hatóságok be is tartják, ám a környezetvédelmi minisztériumban elakad a folyamat.
– összegezte lapunknak Nagy Dániel, a brassói területi erdészeti és vadászati felügyelőség aligazgatója. A felügyelőséghez Brassó, Maros, Szeben, Kovászna és Hargita megye tartozik, jelenleg Maros megyében a legsúlyosabb a helyzet, onnan naponta 8-9 vadkárigénylés érkezik.
Még csak márciusban vagyunk, ahogy melegszik az idő, a helyzet súlyosbodni fog, értékelt az igazgatóhelyettes. Rámutatott,
A vadásztársaságok felmérik a veszélyt, összeállítják a dokumentációt, kérik a kilövési engedélyt, ám az is arra a sorsra jut, mint a kárigénylés: elakad a minisztériumban, részletezte Nagy Dániel. Hozzátette, minden döntés központosított, a felügyelőségnek nincs hatásköre, hiába sürgetik a kifizetéseket, az engedélyeket, a prefektusok is próbálnak közbejárni, ám eredménytelenül. Ez a folyamat bonyolult és bürokratikus, nem működik, a szakembereket, a szakmai érveket nem hallgatják meg. Nagy Dániel attól tart, hogy a koronavírus-válság tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen
A szakember arra is kitért, hogy a veszélyes, településekre bejáró medvék elköltöztetése nem jelent megoldást. Hiába altatják el, fogják be a medvét, nincs ahová elköltöztetni. A vadásztársaságnak bele kell egyeznie, hogy a területén fogadja a medvét, ám senki nem fogad szívesen egy deviáns viselkedésű állatot, amely nem az erdőn nőtt fel, hanem ahhoz szokott, hogy kukázik, vagy a háztartásokból jut könnyű élelemhez. A zernyesti medvemenhely sem jó megoldás, hiszen egy medvének legalább ezerhektáros élettérre lenne szüksége, miközben a menhelyen 72 hektárra bezsúfoltak több mint száz medvét – mutatott rá a szakember.
Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunknak Fodor István, a háromszéki Bodok polgármestere, a helyi vadásztársaság vezetője: se vadkárkifizetés, se kilövési engedély. Decemberben kifizették a vadkárok egy részét, azóta nem láttak pénzt a károsultak.
– szögezte le az elöljáró. Hozzátette, attól tartanak, hogy a következő időszakban súlyosbodik a helyzet, az emberek már most kétségbe vannak esve, kérik a tanácsot, hogy a jelenlegi válsághelyzetben mi lesz majd a medveüggyel. A napokban a háromszéki Dálnok község központjában délben sétálgatott a medve, a vadőrök elűzték, kértek kilövési engedélyt, hiszen a településre bejáró vad az embereket veszélyezteti, de nem kaptak választ.
Kénytelenek leszünk párhuzamosan követni minden esetet, és gazdaszervezetekkel, vadásztársaságokkal nyomást gyakorolni a környezetvédelmi minisztériumra, hogy betartsa a törvényt – szögezte le megkeresésünkre Korodi Attila. Az RMDSZ Hargita megyei parlamenti képviselője rámutatott, a törvény határidőket szab meg, ám az alkalmazása a minisztérium feladata. „A szaktárcának nemcsak politikai, hanem komoly törvényes felelőssége is van. A jelenlegi helyzetben az látszik, a minisztérium azt gondolta, azzal, hogy a törvény módosult, letudta a felelősséget. Kénytelenek vagyunk betartatni a törvényt, más megoldás nincs”– szögezte le a politikus. A módosított jogszabály több téren is rendezi a vadkárok kifizetését, pontos határidőket szab meg, a vadkár bekövetkezte után 72 órára egy bizottságnak kell felmérnie, majd következő 10 napon belül el is kell bírálnia. Pozitív elbírálás esetén a kifizetést 30 napon belül meg kell ejteni. Ugyanakkor a beavatkozási kvóta mellett a megelőzési kvóták elfogadását is előírja a törvény.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
1 hozzászólás