„Egy örökségnek vagyunk a birtokosai, és ez az örökség közös” - jelentette ki Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja a Mátyás király-emlékév erdélyi programjait ismertető keddi sajtótájékoztatón. Az emlékév tanácsadó testületének tagjai az uralkodó integráló, népeket összefogó szerepét hangsúlyozták.
2018. január 23., 14:052018. január 23., 14:05
2018. január 23., 14:172018. január 23., 14:17
A szimbolikus helyszínen, Mátyás király kolozsvári szülőházában tartott eseményen elhangzott, a testület tagjai az emlékév tavaly december 11-i megnyitását követően Kolozsváron tartották első ülésüket, ezzel is hangsúlyozva a kincses város és Erdély kiemelt szerepét.
Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, az emlékév ötletadója arra hívta fel a figyelmet, hogy Mátyás király alakja összekapcsolja Közép-Európa népeit, és azt az erős magyar államot mutatja fel, amely megvédte Európát az oszmán birodalom terjeszkedésétől. Ugyanakkor kultúrát is teremtett, hiszen Mátyás volt a reneszánsz kultúra meghonosítója a régióban.
Úgy vélte: ahol az őshonos magyar kisebbséget akasztással fenyegeti az ország miniszterelnöke, és az Európai Unió ezt közömbösen szemléli, ott a magyarságnak össze kell fognia. Hangsúlyozta, az emlékév – melynek nem titkolt célja a nemzettudat, a nemzeti önazonosság erősítése – az egész nemzetnek szól, különös tekintettel az erdélyi magyarságra.
Ünnepi szentmisével vette kezdetét a Mátyás király-emlékév pénteken Szegeden. Potápi Árpád János rámutatott: Mátyás király alakja alkalmas a magyarok mellett Közép-Európa más népeinek a megszólítására is.
Gaál Gergely országgyűlési képviselő, a tanácsadó testület elnöke hangsúlyozta, az emlékezés nem öncélú, mivel a magyar nemzeti identitás két legfontosabb alapja a közös anyanyelv és történelem, fontos a történelmi személyiségekre való emlékezés. Mátyás király alakján keresztül a magyarság azt tudja felmutatni, hogy az elmúlt ezer évben meghatározó szerepe volt a Kárpát-medence térségében, hangsúlyozta. Mátyás király, édesapja, Hunyadi János hagyományát vitte tovább és a közép-európai népek erőforrásainak az egyesítésével látta megvalósíthatónak a nyugati civilizáció megvédését az oszmán birodalomtól.
hangsúlyozta a képviselő, aki szerint a történelem arra emlékeztet, hogy összetartozunk, és „nincs szégyellnivalónk” senki előtt.
A sajtótájékoztatón házigazdaként megszólaló Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja is azt hangsúlyozta, hogy Mátyás király szellemi örökségének mind a románok, mind a magyarok birtokosai. „Egy örökségnek vagyunk a birtokosai és ez az örökség közös” - fogalmazott.
Az emlékév egyik célja Hunyadi Mátyást és korát megismertetni a nagyközönséggel, illetve különböző rendezvények révén közel hozni őt a ma emberéhez, hogy élményszerűen tudjon azonosulni vele. Külön figyelnek a gyerekekre, mondta a főkonzul, akik számára a konzulátuson rajzfilmeket, mesefilmeket vetítenek Mátyás királyról, akinek alakja egész mondakincset teremtett.
Az emlékév erdélyi nyitórendezvényének a kolozsvári Mátyás-napokat tekintik, míg zárórendezvényét szeptemberben, a Hunyad megyei Magyar Napok keretében tartják.
Mátyás király kolozsvári szülőháza
Fotó: Visitclujnapoca.ro
Macalik Arnold, a kolozsvári Mátyás-napokat szervező Amaryllis Társaság elnöke az immár 26. alkalommal, február 23. és 25. között tartandó rendezvény programját ismertette, melyre az emlékévre tekintettel az egész Kárpát-medencéből érkeznek résztvevők. Ennek keretében
Utóbbi falain Bordos László László Zsolt tematikus háromdimenziós épületvetítését nézheti meg a közönség. Emellett korabeli táncokkal, az erdélyi illusztrátorok munkáinak kiállításával, Mátyás-animációkkal is kedveskednek a közönségnek.
Mátyás király-emlékévet hirdet 2018-ra a nemzetpolitikai államtitkárság – jelentette be Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.
A Mátyás király-emlékév tavaly december 11-én vette kezdetét Szegeden. A megnyitón Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár rámutatott: Mátyás király alakja alkalmas a magyarok mellett Közép-Európa más népeinek a megszólítására is.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!