Horváth Anna a kolozsvári bíróság folyosóján
Fotó: Kőrössy Andrea
Március elején születhet végleges ítélet Horváth Annának, Kolozsvár volt alpolgármesterének ügyében a bukaresti legfelsőbb bíróságon. Az RMDSZ-es politikus büntetőperének szerdai tárgyalásán nem történt lényegi fordulat.
2019. január 10., 17:062019. január 10., 17:06
2019. január 11., 09:302019. január 11., 09:30
Lényegesen eltér a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által a Horváth Anna volt kolozsvári alpolgármester ügyében készített lehallgatásának újabb román nyelvű fordítása az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) által használt eredeti változatától. Erről maga az érintett számolt be a Facebook-oldalán csütörtökön.
Az RMDSZ politikusa – akit alapfokon két év nyolc hónap letöltendő szabadságvesztéssel sújtottak befolyással üzérkedés és pénzmosás miatt – büntetőperének fellebviteli szakasza szerdán folytatódott a bukaresti legfelsőbb bíróságon, ahol immár másodszorra utasították el a Horváth Anna nemzetbiztonsági megfigyelésének törvényes hivatkozására, vagyis okára vonatkozó titkosítás feloldását. Az egykori alpolgármester arról is beszámolt, hogy várhatóan még két tárgyalásra kerül sor: a következőt február 6-án tartják, a másodikat pedig valamikor március elején. Az eddigi állás szerint megtörténhet, hogy március végén születik jogerős ítélet a politikus ügyében.
„Ezzel párhuzamosan, a múlt év decemberében a DNA két rendben értesített, hogy 2015 október-novemberében és 2016 február-márciusában, két másik ügyben is, lehallgatás és megfigyelés alanya voltam, mely ügyeket – bizonyítékok hiányában – a tavalyi év végén lezárták. Mindezek a nemzetbiztonsági megfigyeléssel párhuzamosan történtek” – írta közösségi oldalán az RMDSZ ügyvezető alelnöke.
Csütörtökön megpróbáltuk telefonon elérni Horváth Annát, de nem válaszolt megkeresésünkre. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy a lehallgatás román fordításának újabb, az elsőtől eltérő változata lényegében befolyásolhatja-e a per kimenetelét, illetve az ítéletet.
A DNA 2016 októberében rendelt el nyomozást Horváth Anna ellen. Amint a bíróságra még azon év decemberében benyújtott vádiratból kiderült: az alpolgármestert nemzetbiztonsági okokból több hónapon át megfigyelte a SRI, és ennek során hallgatták le egy olyan kávéházi beszélgetését, amelyet Fodor Zsolt kolozsvári magyar üzletemberrel folytatott. A vádirat szerint az RMDSZ-es tisztségviselő hatvan fesztiválbérletet fogadott el a 2016. júniusi választási kampányban tevékenykedő önkéntesei számára, cserében pedig megsürgette egy építési engedély kiadásához szükséges jóváhagyások kibocsátását.
Az elsőfokú eljárásban a Kolozsvári Táblabíróság tavaly márciusban két év nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a volt alpolgármestert, aki 2017 tavasza óta az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnökeként tevékenykedik. Fodor Zsolt egy év és hat hónap börtönbüntetést kapott befolyásvásárlásért és ugyancsak két évet pénzmosásért. Horváth Anna korábban nem vállalta a közmunka elvégzését – ez a feltétele annak, hogy valakit felfüggesztett börtönbüntetésre ítéljenek. Fodor Zsolt ugyanakkor vállalta a közmunkavégzést, ennek nyomán két év hat hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, és három évre próbára bocsátották.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!