Fotó: mti/Czeglédi Zsolt
Nincs lehetőségük igénybe venni a Magyarországon való tranzitáthaladást a csak magyar állampolgársággal rendelkezőknek, vagy a magyar okmányokat felmutató kettős állampolgároknak, akiknek így akkor is karanténba kell vonulniuk, ha például Romániából Ausztriába igyekeznének. Közben egy budapesti rendeletmódosítás nyomán egy állam bizonyos térségeit járványügyi szempontból az ország egészétől eltérően is besorolhatja a magyar országos tisztifőorvos.
2020. július 16., 16:232020. július 16., 16:23
2020. július 16., 16:502020. július 16., 16:50
Furcsa helyzetbe hozzák a jelenlegi magyarországi járványügyi utazási korlátozások a csak magyar útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal rendelkező, de Romániában élő, esetleg huzamosabban itt tartózkodó magyar állampolgárt, aki Horvátországba, Ausztriába, esetleg más olyan európai országba utazna, amelybe Magyarországon keresztül lehet a leghamarabb eljutni.
Ugyanez a korlátozás vonatkozik azokra a kettős, román és magyar állampolgárokra is, akik adott esetben magyar okmányokat felmutatva szeretnének átutazni az anyaország területén. Egy olvasónk hívta fel a figyelmet a sajátos helyzetre, ő saját tapasztalatára hivatkozott. A kolozsvári férfi Horvátországba készül a családjával, Magyarországon utaznának keresztül, és mivel kiskorú gyermekei nem rendelkeznek román útlevéllel (és természetszerűleg személyi igazolvánnyal sem), ezért – kettős állampolgárok lévén – magyar úti okmányokkal terveztek belépni, majd áthaladni Magyarországon. Az ottani határrendészetnél azonban előzetes érdeklődésükre azt a választ kapták, hogy az áthaladás ebben az esetben nem lehetséges:
„Úgyhogy most azon gondolkodunk, teszteltessük-e le a gyerekeket, vagy igényeljünk-e nekik román útlevelet” – vázolta a család dilemmáját kincses városi olvasónk.
Fotó: Kristó Róbert
Lapunk megkérdezte az ügyben a magyar Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) illetékeseit. „Nincs lehetőség magyar állampolgároknak igénybe venni a tranzitáthaladást” – érkezett a hivatalos megerősítés az ORFK kommunikációs szolgálatának sajtóügyeletéről. Ami azt jelenti, hogy a csupán átutazni kívánó magyar állampolgár is hatósági házi karanténba kényszerül két hétig, amennyiben sárga jelzésű országból érkezik.
A határon egyébként csak rutin egészségügyi vizsgálat, hőmérőzés és kikérdezés van. A tesztet a karanténba vonulás után lehet kérni. Az Index tájékoztatása szerint az a magyar állampolgár, aki Magyarországon karanténba kerül, kérheti, hogy végezzenek rajta koronavírus-tesztet. Ehhez a háziorvost kell felhívni telefonon, ő rendeli meg a 48 órás különbséggel elvégzett két PCR-tesztet az Országos Mentőszolgálattól. A mentők házhoz mennek garat- és torokváladék mintavételre. A teszt eredménye pár nap alatt elkészül, addig a karanténban kell maradni. Ha elkészült a két negatív teszt, a vizsgálat eredményét az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe töltik fel, ott lehet megnézni.
Közben csütörtökön a Magyar Közlönyben megjelent a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló kormányrendelet módosítása. Az Origó portál beszámolója szerint ennek alapján előfordulhat, hogy egyes országok bizonyos térségeit járványügyi szempontból az ország egészétől eltérően sorolja be a magyar országos tisztifőorvos. A vonatkozó rendelet a következő kiegészítéssel bővül:
Ez tehát azt jelenti, hogy ha az aktuális járványügyi adatok ezt megalapozzák, a magyarországi tisztifőorvos a jelenleg érvényben lévő besorolási rendszer legenyhébb, „zöld” fokozatára teheti egy-egy ország adott közigazgatási egységét. Gulyás Gergely, a budapesti Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt a csütörtöki kormányinfón azzal indokolta, hogy a nagyobb, de akár a kisebb országok különböző térségeiben is rendkívül eltérő lehet a fertőzöttség mértéke. A tárcavezető közölte, emiatt a magyar kormány indokoltnak látta, hogy az adott országokon belül egyes régiókra, tartományokra is meg lehessen állapítani eltérő besorolást.
Fotó: MTI
Ennek jelentősége lehet a Magyarországra történő beutazások tekintetében. A rendeletmódosításból ugyanis egyértelművé válik, hogy
A jelenleg sárgával jelölt Romániát a módosítás úgy érintheti, hogy például az erdélyi megyék – ahol jelenleg nincs kiemelkedően magas fertőzési esetszám, sőt Szatmár és Szilágy megyében nem is regisztráltak új fertőzöttet a napokban – zöldre válthatnak, azaz ebből a régióból Magyarországra újra megnyílhat a karanténmentes utazás lehetősége.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
szóljon hozzá!