Fotó: mti/Czeglédi Zsolt
Nincs lehetőségük igénybe venni a Magyarországon való tranzitáthaladást a csak magyar állampolgársággal rendelkezőknek, vagy a magyar okmányokat felmutató kettős állampolgároknak, akiknek így akkor is karanténba kell vonulniuk, ha például Romániából Ausztriába igyekeznének. Közben egy budapesti rendeletmódosítás nyomán egy állam bizonyos térségeit járványügyi szempontból az ország egészétől eltérően is besorolhatja a magyar országos tisztifőorvos.
2020. július 16., 16:232020. július 16., 16:23
2020. július 16., 16:502020. július 16., 16:50
Furcsa helyzetbe hozzák a jelenlegi magyarországi járványügyi utazási korlátozások a csak magyar útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal rendelkező, de Romániában élő, esetleg huzamosabban itt tartózkodó magyar állampolgárt, aki Horvátországba, Ausztriába, esetleg más olyan európai országba utazna, amelybe Magyarországon keresztül lehet a leghamarabb eljutni.
Ugyanez a korlátozás vonatkozik azokra a kettős, román és magyar állampolgárokra is, akik adott esetben magyar okmányokat felmutatva szeretnének átutazni az anyaország területén. Egy olvasónk hívta fel a figyelmet a sajátos helyzetre, ő saját tapasztalatára hivatkozott. A kolozsvári férfi Horvátországba készül a családjával, Magyarországon utaznának keresztül, és mivel kiskorú gyermekei nem rendelkeznek román útlevéllel (és természetszerűleg személyi igazolvánnyal sem), ezért – kettős állampolgárok lévén – magyar úti okmányokkal terveztek belépni, majd áthaladni Magyarországon. Az ottani határrendészetnél azonban előzetes érdeklődésükre azt a választ kapták, hogy az áthaladás ebben az esetben nem lehetséges:
„Úgyhogy most azon gondolkodunk, teszteltessük-e le a gyerekeket, vagy igényeljünk-e nekik román útlevelet” – vázolta a család dilemmáját kincses városi olvasónk.
Fotó: Kristó Róbert
Lapunk megkérdezte az ügyben a magyar Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) illetékeseit. „Nincs lehetőség magyar állampolgároknak igénybe venni a tranzitáthaladást” – érkezett a hivatalos megerősítés az ORFK kommunikációs szolgálatának sajtóügyeletéről. Ami azt jelenti, hogy a csupán átutazni kívánó magyar állampolgár is hatósági házi karanténba kényszerül két hétig, amennyiben sárga jelzésű országból érkezik.
A határon egyébként csak rutin egészségügyi vizsgálat, hőmérőzés és kikérdezés van. A tesztet a karanténba vonulás után lehet kérni. Az Index tájékoztatása szerint az a magyar állampolgár, aki Magyarországon karanténba kerül, kérheti, hogy végezzenek rajta koronavírus-tesztet. Ehhez a háziorvost kell felhívni telefonon, ő rendeli meg a 48 órás különbséggel elvégzett két PCR-tesztet az Országos Mentőszolgálattól. A mentők házhoz mennek garat- és torokváladék mintavételre. A teszt eredménye pár nap alatt elkészül, addig a karanténban kell maradni. Ha elkészült a két negatív teszt, a vizsgálat eredményét az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe töltik fel, ott lehet megnézni.
Közben csütörtökön a Magyar Közlönyben megjelent a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló kormányrendelet módosítása. Az Origó portál beszámolója szerint ennek alapján előfordulhat, hogy egyes országok bizonyos térségeit járványügyi szempontból az ország egészétől eltérően sorolja be a magyar országos tisztifőorvos. A vonatkozó rendelet a következő kiegészítéssel bővül:
Ez tehát azt jelenti, hogy ha az aktuális járványügyi adatok ezt megalapozzák, a magyarországi tisztifőorvos a jelenleg érvényben lévő besorolási rendszer legenyhébb, „zöld” fokozatára teheti egy-egy ország adott közigazgatási egységét. Gulyás Gergely, a budapesti Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt a csütörtöki kormányinfón azzal indokolta, hogy a nagyobb, de akár a kisebb országok különböző térségeiben is rendkívül eltérő lehet a fertőzöttség mértéke. A tárcavezető közölte, emiatt a magyar kormány indokoltnak látta, hogy az adott országokon belül egyes régiókra, tartományokra is meg lehessen állapítani eltérő besorolást.
Fotó: MTI
Ennek jelentősége lehet a Magyarországra történő beutazások tekintetében. A rendeletmódosításból ugyanis egyértelművé válik, hogy
A jelenleg sárgával jelölt Romániát a módosítás úgy érintheti, hogy például az erdélyi megyék – ahol jelenleg nincs kiemelkedően magas fertőzési esetszám, sőt Szatmár és Szilágy megyében nem is regisztráltak új fertőzöttet a napokban – zöldre válthatnak, azaz ebből a régióból Magyarországra újra megnyílhat a karanténmentes utazás lehetősége.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!