A pénzmosás elleni törvénnyel európai uniós irányelveket emeltek át megkésve romániai jogszabályi környezetbe
Fotó: Pixabay
Nehezményezi a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége, hogy a pénzmosás elleni törvény közösségellenes és alapjogokat sért. Meglátásuk szerint ki kellene vonni hatálya alól azokat a szervezeteket, melyek költségvetése bizonyíthatóan sokkal kisebb, mint a pénzmosás szempontjából kritikusnak tartott összeg.
2020. szeptember 11., 09:062020. szeptember 11., 09:06
Demokratikus alapértékeket és alapjogokat sért a pénzmosás elleni 2019/129-es törvény, vélik a civil szervezetek. A Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége (MACISZESZ) a parlament két háza elnökeinek és a parlamenti pártok elnökeinek elküldött nyílt levélben fogalmazza meg a törvénnyel kapcsolatos kifogásokat; kéri, tűzzék újra napirendre a jogszabályt, hogy kikerüljenek belőle a meglátásuk szerint „becsületsértő” cikkelyek.
A levelet, melyet 80 erdélyi magyar civil szervezet támogat aláírásával, Bodó Barna, a szövetség elnöke juttatta el szerkesztőségünknek. Debreczeni János adószakértő lapunknak nyilatkozva már júniusban felhívta a figyelmet, hogy
Ezúttal a Krónikának elmondta, a jogszabályt módosították ugyan, de csak a cégeknek vittek be könnyítéseket, a civil szervezetek esetében nem változott semmi, csak a határidőt tolták ki november 1-ig, addig kell benyújtaniuk nyilatkozatot a valós kedvezményezettről. Debreczeni János emlékeztetett, a pénzmosás elleni törvénnyel európai uniós irányelveket emeltek át megkésve romániai jogszabályi környezetbe. Az irányelv azért készült, hogy a gyanús tranzakciókat kiszűrhessék, hiszen előfordult, hogy a civil szervezeteket pénzmosásra vagy éppen a terrorizmus támogatására használták. Ha a különböző pénzmozgások valós kedvezményezettjei nyilvánosak, ezek a törvénytelen tranzakciók kiszűrhetők.
A Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége azt kéri a törvényhozóktól, módosítsák a jogszabályt, alakítsanak ki erről konstruktív párbeszédet a civil társadalommal. Mint írják, kérdéseikkel megkeresték a Pénzmosás Elleni Országos Hivatalt (ONPCSB), de semmitmondó választ kaptak. A szövetség hat pontban összegzi a törvénnyel kapcsolatban felmerülő kifogásokat. Rámutatnak, a jogszabály nem tartalmazza az összes civil szervezeti formát: az alapítvány szerepel, az egyesület, a társaság, a szövetség már nem. Meglátásuk szerint
Értelmezésük szerint az egyes szervezetek leadott éves mérlege alapján kellene eldönteni: kik kerülnek be, és kik nem a törvény hatálya alá. Kifogásolják továbbá, hogy a valós kedvezményezett fogalma a civil szervezetek esetében értelmezhetetlen, hiszen nem ügyfelekkel dolgoznak, hanem a helyi közösségnek kínálnak fel közösségi programokat. Léteznek ugyanakkor a szervezet alapító dokumentumában megnevezett felelősök, akik a nyilatkozatokat, jelentéseket leadják. Ebben a megközelítésben a valós kedvezményezettek fogalmát a civil szervezetek esetében újra kell gondolni, hangsúlyozzák a civilek.
Nehezményezik, hogy a törvény végrehajtására vonatkozó útmutató nem tisztázza a jogszabály által előírt jelentések és nyilatkozatok procedúráját, az ONPCSB honlapján sem található erre vonatkozó előírás, dokumentumminta. Kitérnek arra, hogy
Kifogásolják, hogy a nyilatkozatokat évente kell leadni, ami megterheli a szervezeteket, és a bizalmatlanság jele, becsületet sért. A 2020. évi 108-as sz. törvény ezen változtat ugyan, kimondja, hogy a természetes személyek alapította társaságoknak nem kell nyilatkozatot leadniuk „Ezt helyes lépésnek tartjuk, de a törvény szövege nem egyértelmű, mivel nem jelöli meg a civil szféra szervezeteit is tételesen”– fogalmazzák meg a nyílt levélben.
„Ha fennáll a veszély, hogy procedurális hiba miatt feloszlathatók a szervezetek, akkor ezeket beszüntetik, vagy akár el sem kezdik működtetni. Tehát a törvénynek ez a rendelkezése sérti a társulási szabadság demokratikus elvét: közösségellenes. Nem segít, hanem rombol” – szögezi le a civil szervezetek szövetsége.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
A XXXIV. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) idei mottója – Ránk számíthatsz! – nem csupán szlogen, hanem a rendezvény lényegét összegzi, ami a közösség, bizalom és összetartozás – jelentette ki Popa Ilona erdélyi főszervező.
Három személy megsérült szerdán a Hargita megyei Gyimesközéplokhoz tartozó Antalokpataka településen, miután autójukat elsodorta a vonat a közúti vasúti átjárón – közölte a megye katasztrófavédelmi felügyelősége.
A témaválasztást a közbeszéd „diktálja”, legyen szó politikáról, sportról vagy tudományról, a fő szempont pedig a nemzeti egység megbontására tett kísérletek elhárítása, az erdélyi szellemiség bemutatása.
Egy országosan körözött férfit, valamint három másik – nemi erőszak, rablás, és minősített lopás vagy közlekedési bűncselekmények miatt elítélt – férfit azonosítottak és börtönöztek be kedden a Bihar megyei rendőrök.
Előre kitervelte az erőszakos támadást, és baltával felfegyverkezve próbált betörni az áldozat otthonába a múlt heti Maros megyei gyilkosság azóta is körözött gyanúsítottja – legalábbis ez derül ki az ügyészségi jelentésből.
szóljon hozzá!