Lassan összeomlik Solymos vára, a hatóságok pedig csak egymásra mutogatnak

•  Fotó: Facebook/Ionel Bulbuc

Fotó: Facebook/Ionel Bulbuc

Az amúgy is rendkívül leromlott állapotban levő solymosvári várrom újabb fala omlott le – irányította rá a figyelmet fotókkal illusztrált Facebook-bejegyzésben Ionel Bulbuc, az Arad megyei önkormányzat nemzeti liberális párti (PNL) alelnöke, Lippa város vezetőségét hibáztatva. Florin Pera szociáldemokrata (PSD) polgármester azonban egészen másképp látja a dolgokat. Igazi kampányízű adok-kapok alakult ki.

Bálint Eszter

2024. február 20., 14:082024. február 20., 14:08

2024. február 20., 19:562024. február 20., 19:56

Miközben az elmúlt két évtizedben mind az Arad megyei közgyűlés, mint pedig a lippai városvezetés részéről elhangzottak ígéretek Solymos várának felújítására, a középkori műemlék egyre romosabb állapotban van, a felek pedig a cselekvés helyett egymásra mutogatnak.

Az újabb faldarab leomlását illusztráló posztjában Ionel Bulbuc úgy fogalmazott: a felelősség a lippai városházát terheli.

„Nem lett volna jobb, ha ránk, a megyei tanácsra bízzák a vár gondozását, lippai urak, hogy egy gyönyörű környéket alakítsunk ki, ahogyan azt Kaszoja vagy Gyorok esetében tettük?” – tette fel a kérdést liberális politikus.

•  Fotó: Tóth Béla Galéria

Fotó: Tóth Béla

Florin Pera polgármester ezzel szemben kedden az Agerpres hírügynökség megkeresésére arról beszélt, hogy

az erődöt egy évtizedre átadták a megyei tanácsnak, pontosan azért, hogy felújítsák, 2020-ban viszont visszavették, mert nem valósult meg a projekt.

„A várat körülbelül tíz évre adták át a megyei tanácsnak, pontosan felújítás céljából, de mivel ennyi idő alatt semmi sem történt, 2020 szeptemberében visszavettük azzal a szándékkal, hogy újabb európai alapokhoz jussunk. Sajnos a jelenlegi finanszírozási programok nem biztosítanak olyan nagy összeget, mint amire szükség lenne, 40 millió euróra becsüljük a költségeket a régi erőd 80 százalékának újjáépítésére irányuló projekt esetében. Ez magában foglalná a trónterem újjáépítését, kiállítási és konferenciatermek kialakítását, valamint az erőd turisztikai látványossággá tételét” – ecsetelte az elképzeléseket az elöljáró.

Hozzátette, hogy a cél bekerült a helyi fejlesztési stratégiába, és jelenleg azon dolgoznak, hogy a vár felkerüljön az épített örökséggel foglalkozó országos intézet listájára, így ugyanis könnyebben juthatnának finanszírozáshoz.

Arra a kérdésre, hogy a fal leomlása után van-e veszély a látogatókra nézve, a polgármester azt mondta, a turistáknak óvatosnak kell lenniük, és nem szabad túl közel menniük a romokhoz.

„Az elkövetkező időszakban figyelmeztető táblákat helyezünk ki, hogy elkerüljük a baleseteket” – jelezte egyúttal Florin Pera.

A történet pedig kampányidőszakra jellemző adok-kapokká fajult, amikor Ionel Bulbuc nem tudta szó nélkül hagyni, hogy a polgármester „visszalőtt”.

„Florin Pera úrnak válaszolok, aki a lippaiak sajnálatára a város polgármestere. Azért mondom, hogy »szerencsétlenség«, mert ahogyan Pera úr mandátuma alatt összeomlott a Solymos-erőd fala, úgy omlik össze a lippaiak reménye is, hogy a Pera úr városvezetése alatt jó dolgok történhetnek a város számára. Pera úr és csapata megmutatta, hogy elérte a határait. Sajnos Lippa számára, anélkül, hogy sokat tettek volna a városért, ha összehasonlítjuk például a gyoroki, soborsini vagy a világosi projektekkel. Pera úr és csapata várja, hogy a megyei tanács vagy a kormány jöjjön, és a városházán tegye a dolgát, ők meg csak üljenek, mintha nyaralnának, Lippa pedig lemaradt. (...) Itt az ideje, hogy a Maros völgyében jobbra forduljon a helyzet, hogy Lippa is újjászülethessen! Ha a helyiek valóban többet, jobbat akarnak, akkor vannak megoldásaink egy jó polgármesterre, és hagyjuk Pera urat ott dolgozni, ahol nagyon eredményes: a Facebookon!” – feleselt politikai ellenfelével a megyei önkormányzat alelnöke.

•  Fotó: Tóth Béla Galéria

Fotó: Tóth Béla

Ionel Bulbuc kedden délután közösségi oldalán arról is beszámolt, hogy a nap folyamán egyeztetéseket folytatott Bukarestben Raluca Turcan művelődési miniszterrel és Oana Zahariával, az országos örökségvédelmi intézet igazgatójával Solymos váráról. Mint írta, a bukaresti politikusok arról biztosították, hogy a várrom felkerül arra az örökségvédelmi intézet által összeállított listára, melyen a sürgős beavatkozást igénylő, ezért finanszírozásra javasolt műemlékek vannak. Erre a listára való felvételt említette célként az Agerpresnek nyilatkozva Florin Pera polgármester is.

„Bár ezt a megbeszélést a lippai polgármesternek kellett volna lefolytatnia Bukarestben, ha érdekelte volna a dolog, megtettük mi a megyei önkormányzattól helyette” – idézte Bulbuc bejegyzését az MTI. Az alelnök megköszönte a szaktárca támogatását, és meghívta a PNL-s minisztert és intézményvezetőt Aradra, hogy a felújítási projektek ismeretében tárgyaljanak a témáról. Az Arad megyei közgyűlés kedden közleményt is kiadott a témában, melyben azzal indokolta az egy évtizedig a megye kezelésébe tartozó műemlék felújításának az elmaradását, hogy a lippai önkormányzat nem adta ki időben a pályázat elkészítéséhez szükséges különböző iratokat

Solymos vára Lippa közelében található, a Maros jobb partján, a partiumi térség egyik legjelentősebb középkori erődítménye.

A várat Pál szörényi bán építtette a tatárjárás után épült; első említése 1278-ból maradt fenn. 1300 körül Kán László erdélyi vajda birtokába került, tőle Károly Róbert foglalta el. Királyi vár volt 1440-ig, amikor I. Ulászló Guthi Országh Mihálynak adományozta. 1456-ban Hunyadi Jánosé lett. 1462-ben Mátyás király vezérének, Giskra Jánosnak adományozta, halála után pedig 1471-ben az újonnan kinevezett aradi főispánnak, az alsólendvai Bánffy családból való alsólendvai Bánffy Miklósnak adta. Tíz év múlva a király visszavette tőle a várat és a tisztséget, egyes források szerint Bánffy hűtlensége miatt, Bonfini viszont azt jegyezte fel, hogy „Mátyás szemet vetett Bánfi szép feleségére, Margit sagani hercegnőre, s midőn a főúr a király elől megszöktette asszonyát, Mátyás haragjában bebörtönöztette és két évig fogva tartotta, Solymost és Lippát pedig a pozsonyi főispánsággal együtt elvette tőle.” A vár következő birtokosa Corvin János lett, halála után pedig özvegye, Frangepáni Beatrix örökölte. A várat második férje, Brandenburgi György őrgróf külföldről hozatott szakemberekkel igazgatta.

•  Fotó: Tóth Béla Galéria

Fotó: Tóth Béla

1514-ben Dózsa György serege ostromolta meg a várat. A zsoldosokból álló őrség fellázadt, és Künisch Mátyás káplán – Prantner György alvárnagy ellenkezését figyelmen kívül hagyva – feladta a várat. A 16. század elején a vár fokozatosan elvesztette jelentőségét a lippai vár közelsége miatt. 1552-ben a törökök foglalták el, tőlük 1595-ben Báthory István vezére, Borbély György vette vissza. A fejedelem 1597-ben Jósika István kancellárnak adományozta, de később hűtlenség miatt elkobozta tőle.

Amikor 1602-ben Székely Mózes a tövisi csatában alulmaradt a császári csapatokkal szemben, Solymos várában kapott menedéket. (A várat zálogként birtokolta a Báthory Zsigmondnak adott kölcsön fejében.) Utóbb a várat a temesvári pasának engedte át Kladova váráért cserébe.

A várat 1668-ban foglalták vissza a törököktől, de az ostrom során súlyosan károsodott, és soha nem is javították meg.

A vár hegyen áll, legkorábbi része a belső vár és öregtorony. A leírások szerint a várudvar északi részén állt az Izabella királyné idejéből való reneszánsz palota, a déli oldalon volt a lovagterem és a várkápolna.

korábban írtuk

Solymos, a lepusztult királyi vár
Solymos, a lepusztult királyi vár

Solymos és Lippa kapuként fogja közre a Marost, amint kilép az Erdélyi Érchegységből. E festői környezetben a havasok Maros menti utolsó magaslatán helyezkedik el Solymos vára. A 252 méter magas Várhegy tetejét a kúp alakú vár maradványai övezik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros
2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat