Nagy tervek. Még idén elkezdődhet a Sonnenfeld-palota felújítása, Magyar Házat terveznek benne
Fotó: Facebook/Többarcú Nagyvárad/Oradea cu mai multe fețe
Hamarosan megkezdődik a magyar állami támogatással az RMDSZ-közeli Iskola Alapítvány által megvásárolt nagyváradi Sonnenfeld-palota állapotának a felmérése, hogy ezt követően az év végén vagy jövő év elején megkezdődhessen az ingatlan felújítása. A tervezett kulturális központ leendő „lakóiról” a későbbiekben döntenek, a jelenlegi bérlőknek év végéig érvényes szerződésük van.
2019. január 29., 08:212019. január 29., 08:21
Még nem tudni, hogy milyen kulturális intézmények kapnak majd helyet a nagyváradi Sonnenfeld-palotában, amelyet az Iskola Alapítvány a magyar állam támogatásával vásárolt meg, és amelyben a bejelentett tervek szerint
A Szilágyi Dezső (Moszkva) utca 8. szám alatt található, kívülről felújított szecessziós ingatlanban jelenleg többek között a Szigligeti Színház stúdiója, egy könyvesbolt, egy kávézó, valamint egy szabadulószoba üzemel, és itt található a Kárpát-medence-szerte ismert Moszkva kávézó is, amely a nagyváradi kulturális élet egyik főszereplője, rangos koncertek mellett kiállításokat, színházi esteket, táncházat is rendszeresen szerveznek. Egyelőre azonban még azt sem lehet biztosra tudni, hogy a tervezett felújítási munkálatokat követően a helyükön maradhatnak-e.
Nagy Zoltán Levente, az alapítvány elnöke és egyben Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kabinetigazgatója legalábbis a Krónika megkeresésére egyelőre csak annyit mondott,
„Mert úgy vélem, az a tevékenység, amit ott folytatnak, hosszú távon szerves része kell hogy legyen az oda elképzelt kulturális központnak” – fogalmazott. Mint részletezte, a palotában található ingatlanrészek funkcióit tavaszig tervezik véglegesíteni, figyelembe véve a helyi igényeket, ám „mindenképpen önálló, a teljes közösséget összefogó, egységes kulturális civil teret” hoznának létre. Ez azt is jelenti, hogy lesz bérleti díj, mert az épület tulajdonosának kiadásai is vannak, lesznek a működtetés során – tette hozzá kérdésünkre. Arra viszont nem kaptunk választ, hogyan képzelik el a tervezett kulturális központ benépesítését, vannak-e már konkrét elképzelések, hogy milyen kulturális egyesületekkel, szervezetekkel fognak együttműködni, kik kapnak irodát a szecessziós ingatlanban, hogyan képzelik el az együttműködést, illetve hogy pályázati vagy meghívásos rendszerben lehet majd bejutni.
Arra a kérdésre, hogy mi lesz a Moszkva és a többi bérlő sorsa, annyit mondott, hogy
„Hogy a jövőben milyen feltételek között történik meg a felújított ingatlan hasznosítása, azt az alapítvány kuratóriuma fogja eldönteni” – fogalmazott szűkszavúan a hogyan továbbot firtató kérdésünkre.
Az ingatlan felmérése amúgy Nagy Zoltán Levente tájékoztatása szerint a következő hónapokban történik meg, ennek nyomán kapnak választ arra, hogy milyen jellegű felújítási munkálatokat kell végezniük. „Maga a palota nem műemlék épület, viszont Nagyvárad műemlékvédelmi övezetében helyezkedik el, és a magyar épített örökség részét képező szecessziós ingatlant műemlék-helyreállítási szinten tervezzük restaurálni. Az épület több része hosszú évek óta használaton kívüli állapotban van, a teljes villamossági, fűtés- és vízhálózat, valamint a nyílászárok cseréje várható. Addig, amíg nem készült el a részletes elemzés a beavatkozási tervre vonatkozóan, nem áll módomban ennél bővebb választ adni” – fejtette ki az illetékes. Az Iskola Alapítvány elnökétől tudjuk azt is, hogy
Az, hogy a jövőbeli munkálatok hogyan vagy egyáltalán érintik-e a stúdió működését, elmondása szerint akkor derül ki, amikor készen lesz a beavatkozási terv. Kérdésünkre, hogy ki irányítja a munkálatokat, illetve kinek a hatásköre a leendő kulturális intézmény tető alá hozása, Nagy Zoltán Levente annyit közölt, hogy a nagyváradi felújítási tervekkel az Iskola Alapítvány vezetősége és munkatársai foglalkoznak.
Bízik abban, hogy a Sonnenfeld-palotában maradhat szabadulószobájával Lénárt Zoltán, a Panic Room üzemeltetője. „Úgy látjuk, hogy ez a tevékenység megfér ebben a Magyar Házban vagy kulturális központban. Ugyanakkor mi felújítottuk a részünket, és kulturált környezetet alakítottunk ki” – fejtette ki Lénárt. Kérdésünkre hozzátette: sem hivatalosan, sem informálisan nem kereste még senki az új tulajdonos részéről, így egyelőre csak annyit tud mondani, hogy az idei év végéig még Sonnenfeld Gabrielnek fizetik a bérleti díjat. A Dávid könyvesbolt és a Moszkva képviselői lapzártánkig nem válaszoltak írásban feltett kérdéseinkre.
Amint arról beszámoltunk, az RMDSZ-közeli alapítvány január közepén jelentette be, hogy 2018-ban a magyar kormány egy erdélyi és egy partiumi nagyvárosban, Kolozsváron és Nagyváradon támogatta az Iskola Alapítvány ingatlanberuházását 4,082 milliárd forint értékben. Nagyvárad belvárosában – tájékoztatásuk szerint az utolsó eladó szecessziós ingatlan – az 1911–1913 között épült Sonnenfeld-palota tulajdonjogát szerezték meg 2018 decemberében.
A korábban bejelentett tervek szerint itt egy önálló, a teljes közösséget összefogó, egységes kulturális civil teret hoznának létre, amelyben a már ott működő Szigligeti Színház és a hozzá tartozó intézmények mellett könyvtár, előadótermek, kiállítótér, pedagógusi és kulturális egyesületi irodák kapnak helyet. „A Nagyváradon megvalósuló Magyar Ház biztosítja a működéshez szükséges stabilitást a helyi magyar kulturális szervezetek számára” – szögezte le a közlemény, ami szerint a nagyváradi program költségvetése 2,47 milliárd forint.
A Sonnenfeld-palota
A nagyváradi Sonnenfeld-bérpalota 1911–1913 között épült Spiegel Frigyes tervei alapján Incze Lajos és társa kivitelezésében. Megrendelője és tulajdonosa Sonnenfeld Adolf, Nagyvárad legnagyobb nyomdájának a tulajdonosa volt. A nyomda a belső udvarban volt, ennek helyén kap ma helyet a Szigligeti Stúdió. A palotát – a többi ingatlanhoz hasonlóan – a kommunizmus éveiben államosították, sokan megfordultak viszont akkoriban az emeleti nagyteremben, ahol nyomdászklub működött, sokan az egész ingatlant Breiner/Tempó klub néven ismerik. A rendszerváltást követően a szecessziós palotát visszakapta a jogos Sonnenfeld-örökös, aki most megvált tőle.
Bár még csak október van, idén már másodszor szorul javításra a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő, idén március végén átadott gyorsforgalmi út.
A Fidesz politikusai azért kampányolnak, hogy minél több magyar vegyen részt a közelgő romániai parlamenti és államfőválasztáson, célkitűzés, hogy az RMDSZ visszakerüljön a bukaresti kormányba – jelentette ki Lázár János szerdán Kolozsváron. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere szerint Románi&am
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta két már megkezdett vasúti beruházás, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki és a Karánsebes–Temesvár–Arad, összesen több mint 320 kilométeres vasútvonal korszerűsítésének finanszírozását.
A román köztévé marosvásárhelyi stúdiójának munkatársa, Horațiu Sermășan ellen eljárást indított a csatorna fegyelmi bizottsága, amiért a helyhatósági választások eredményéről szóló tudósításában azon sajnálkozott, hogy „nem közülünk való” jelölt nyert.
Romániai magyarként, erdélyi románként az ember nap mint nap tapasztalhatja, hogy a nyelvi különbségek kényes, vicces, feszültséggel és nevetéssel teli pillanatokat is tudnak okozni.
Egy hat méter mély kútba zuhant és életét vesztette egy férfi a Hargita megyei Kissolymoson.
Hét házkutatást tartanak a gépkocsijába rejtett robbanószerkezettel három évvel ezelőtt megölt Ioan Crișan aradi üzletember elleni merénylet ügyében – jelentette be szerdán reggel a rendőrség.
Két balesetet és további közúti káoszt okozott egy 19 éves svájci fiatalember Erdélyben: ellopott és jogosítvány nélkül, pszichoaktív szerek hatása alatt vezetett egy autót Szeben megyében.
Egy jelenleg a Kongói Demokratikus Köztársaságban zsoldosként tevékenykedő, korábban a francia idegenlégióban is megfordult jelölt is elindul a parlamenti választáson Szeben megyében.
Több mint 90 százalékban elkészült az első kolozsvári úgynevezett P+R parkoló, mely naponta 800 gépkocsit vonhat ki a belvárosi forgalomból.
szóljon hozzá!