Kulturális központ működik Jacque Faix néhai aradi zongoraépítő, fotográfus házában

Eredeti, Jacques Faix által készített zongora Aradon •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Eredeti, Jacques Faix által készített zongora Aradon

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Jacques Faix néhai aradi zongoraépítő és amatőr fényképész egykori házát a jelenlegi tulajdonosok felújították, és a 20. század eleji szalonok hangulatát idéző művelődési központot hoztak létre benne. A közelmúltban az Aradi Fotó Klub több tucat eredeti Faix-képet adott megőrzésre a ház gazdájának, ugyanis Faix alapította a mai fotóklub elődjét, amire az utódok felettébb büszkék. A magán kezdeményezés jó fogadtatásra talált a minőségi kultúrára fogékonyak körében, az elmúlt két és fél évben több kiállítást, könyvbemutatót és kamaratermi hangversenyt tartottak már az egykori Faix-féle zongorateremben, amit ma Zongora Házának (Casa Pianului) neveznek.

Pataky Lehel Zsolt

2024. július 18., 10:002024. július 18., 10:00

2021-ben arisztokratikus visszafogottsággal kezdte meg működését az aradi belvárosban a Zongora Háza. Mondjuk, a koronavírus-járványt követő évben a hatósági korlátozások miatt sem lehetett „felhajtást” csapni egy nagyszabású megnyitóval, de a 20. század eleji szalonok hangulatát felidézni szándékozó mai tulajdonosoktól távol is áll a tolakodó hírverés. Mivel a világjárvány idején két hónapig kijárási tilalom volt, az emberek pedig elszoktak a közösségi rendezvényektől, az „enyhülés” után a laikusok számára a meglepetés erejével hatott, hogy a mai Episcopiei (volt Batthyány) utcában, ott, ahol a Mărășești (egykori Kossuth) utca beletorkollik,

„kinőtt” egy igényesen restaurált, vaníliaszínű homlokzatával, zöld kapujával és ablakkereteivel szemre is tetszetős polgári ház.

Kezdetben (igaz, nem helyben sütött) kézműves kenyeret és minőségi borokat árultak a bemutatóüzletté alakított egyik helyiségben, ami mögött az állt, hogy a tulajdonos, a magyar felmenőkkel rendelkező Mihai Săcui sommelier egy bor- és gasztro-kulturális központot kívánt kialakítani a házban, amiről az adásvételi szerződés megkötése után tudta meg, hogy igazi hely- és kultúrtörténeti kincs.

Ápolják Jacques Faix örökségét. Mihai Săcui, az aradi Zongora Háza tulajdonosa •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Ápolják Jacques Faix örökségét. Mihai Săcui, az aradi Zongora Háza tulajdonosa

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Olvastam a magyar fotográfiai múzeum felfedezéséről, hogy Kolozsváron találtak egy Jacques Faix által gyártott zongorát. A képeken látszott a cégér, azon pedig ennek háznak a címe. Mondtam a feleségemnek, hogy vegyük meg, ne kallódjon el, és egy árverésen sikerült megvásárolnunk. Így kezdődött. Addig nem is hallottam Jacques Faix-ről” – ismerte el a házigazda.

A szóban forgó zongora jelenleg abban a szalonban áll, amelyben annak idején Arad polgársága gyűlt össze hangversenyekre, és ahol a társadalmi élet egy része zajlott. A hangszert felújították, újrahangolták, mostanság pedig az itt koncertező vendégművészek szólaltatják meg az időnként megszervezett klasszikus kamarazenei hangversenyeken.

A Zongora Háza Aradon •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A Zongora Háza Aradon

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Jacques Faix-ről az aradiak többsége sem (vagy alig) hallott.

Ujj János nyugalmazott történelemtanár és újságíró, aradi helytörténész elmondása szerint a család francia eredetű, az édesapja Bohémián, a történelmi Csehországon keresztül jutott el Aradra, ahol feleségül vette egy asztalosmester lányát, és ebből a frigyből született Jacques Faix.

Rövid történeti leírás a bejárat mellett •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Rövid történeti leírás a bejárat mellett

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Eredetileg Jakab, és evangélikus-lutheránus vallású volt, de később, amikor Bécsbe került inasnak, hogy zongorakészítést tanuljon, akkor a franciásabban hangzó Jacques nevet vette fel – mesélte Ujj János. – Miután befejezte az iskolát, bejárta egész Európát, képezte magát, majd 1896-ban, huszonhat éves korában Bécsben egy jól menő zongorakészítő műhelyt alapított. Öt éven át vezette azt, majd egy barátja, az Andrényi család egyik tagja és az aradi konzervatórium igazgatója meggyőzte, hogy jöjjön Aradra, mert Aradon nagy szükség van egy zongorakészítőre.”

Néhány eredeti Jacques Faix-fotó Mircea Octavian Boran által közreadva. Néhányukon a szerző saját kezű aláírása és magyar címe is olvasható •  Fotó: Jacques Faix/Archív Galéria

Néhány eredeti Jacques Faix-fotó Mircea Octavian Boran által közreadva. Néhányukon a szerző saját kezű aláírása és magyar címe is olvasható

Fotó: Jacques Faix/Archív

A házban hajdanán a nagyapja asztalosműhelye működött, abban alakította ki a zongoraépítő műhelyt, amelyben az egyedi megrendelésű hangszerek készültek. Jacques Faix nemcsak zongorakészítő, hanem kiváló amatőr fényképész is volt – tette hozzá Ujj János. „A Kecskeméti Fotográfiai Múzeumban Faix Jacques-nak ötszáznál több diapozitívja, vagyis negatívja és fényképe van, a gyűjteményről albumot is megjelentettek 2004-ben. A két világháború között Faix már csak zongorahangolásból és zongoraleckékből tartotta fenn magát. 1922-ben, a határok módosítása után a fiát kitiltották Romániából, és Magyarországra költözött, ő viszont itt maradt, és haláláig, 1950-ig Aradon élt. Élénk társadalmi életet folytatott, tagja volt a Kölcsey Egyesületnek, 1906-ban Matusik Márton tanárral közösen megalapította az Aradi Fotó Klubot, amit a kommunisták betiltottak 1948-ban, de 1968-ban Kelen Ferenc újraalapította, és jelenleg is működik, folytatva a hagyományokat és vállalja Faix Jacques-ot mint elődöt” – ismertette a néhai zongorakészítő és fotós munkásságát a helytörténész.

Emlékalbum a zongoraéptőről és fényképészről •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Emlékalbum a zongoraéptőről és fényképészről

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A házat a kommunizmusban államosították, de a család az egyik lakrészben maradhatott; Faix második felesége, aki énektanárnő és énekesnő volt, az 1980-as években bekövetkezett haláláig ott lakott. A visszaszolgáltatás után tulajdonosváltásokon esett át, mígnek Mihai Săcui és családja megvásárolta az ingatlant.

Jacques Faix-nek az első házasságából született a fia, három unokája lett, akik emlékiratot adtak ki a nagyapjukról.

Ujj János helytörténész üdvözölte a Zongora Háza nevű kezdeményezést, és azt mondta, jó lenne, ha legalább negyedévente tartanának olyan hangversenyt, mint amilyen tavaly áprilisban volt a bukaresti Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ szervezésében, amikor is Liszt Ferenc 1846–1847-es bánsági, erdélyi, havasalföldi és moldvai koncertkörútját idézték fel korabeli plakátok kiállításával és Liszt-művek előadásával (azóta rendszeresekké váltak a kamarakoncertek és más művelődési események a házban). Azon az estén Antal Anna Andrea, a kolozsvári zeneakadémia akkori negyedéves hallgatója szólaltatta meg a Jaques Faix által készített zongorát.

Ezt a hangszert is Jacques Faix készítette •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Ezt a hangszert is Jacques Faix készítette

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Nagyon megtisztelő volt játszani rajta, mert nem mindennap talál az ember egy régi, pláne a mai Romániában készült zongorát. Hangzásában is más, mint a modern zongorák, amelyeken nap mint nap játszok. Közelebb visz az akkori hangulathoz, segít megérteni, hogy milyen lehetett a zeneszerzőknek saját műveiket előadni, érzelemdús nagyon” – árulta el a művésznövendék az akkori fellépés után.

•  Fotó: Jacques Faix/Archív Galéria

Fotó: Jacques Faix/Archív

A közelmúltban az Aradi Fotó Klub, amely a Jacques Faix-i hagyományokat követi, 61 darab nagyméretű eredeti Faix-fotográfiát adott használatba a Zongora Házának. Mircea Octavian Boran, a klub elnöke szerint tiszteletre méltó az a munka, amellyel Mihai Săcui Jacques Faix örökségét ápolja, és az eddig az egyesület archívumában őrzött képekkel emelni szeretnék a kulturális központ színvonalát, egyúttal megismertetni Faix-nek azt a munkásságát is, amit az aradi fotográfusmozgalom úttörőjeként végzett.

Más zenetörténeti kuriózummal is büszkélkedhet Arad
Az aradi múzeumban őrzik azt a zongorát, amelyen Liszt Ferenc 1846 novemberében Aradon játszott. A híres zeneszerző és előadóművész más koncertterem híján a Fehér Kereszt szálló dísztermében adott hangversenyt, és a nagy érdeklődésre való tekintettel két nap is közönség elé állt. Aradi bevételéből 500 forinttal járult hozzá az akkor épülő belvárosi református templom költségeihez. A hangszert, amelyen játszott, az 1960-as évek végén, a 70-es évek elején találták meg egy raktár mélyén – mondta Dorin Frandeș karmester, az Aradi Filharmónia volt igazgatója.

A „Liszt-zongora”, amelyen hajdanán a nagy zeneszerző játszott •  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

A „Liszt-zongora”, amelyen hajdanán a nagy zeneszerző játszott

Fotó: Pataky Lehel Zsolt


„Félelmetesen nézett ki, majdhogynem szemétnek hitték. Először sikerült annyira restaurálni, hogy legalább külsőre úgy nézzen ki, mint amikor megépítették, utólag pedig újra hangszerelték, és különleges alkalmakkor meg is szólaltatható” – mondta. Pécsett készült 1830-ban, nem kereszthúros zongora, ezért egy kicsit „primitívebb”, ahogy Dorin Frandeș fogalmazott. Azért hozatták annak idején Aradra, hogy a meghívott hírességek koncertezzenek vele. Aradon a 19. század első felében „zeneművészeti láz” volt, 1833. május 1-ején nyílt meg az alapfokú képzést nyújtó „Aradi Muzsikai Conservatorium” – amiből akkoriban csak öt működött Európában –, úgyhogy a városban több mint 190 éves múltú az intézményesített zeneoktatás.
•  Fotó: Pataky Lehel Zsolt Galéria

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

2024. október 24., csütörtök

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik

Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik
2024. október 24., csütörtök

Csökkent az Erdély fővárosába látogató turisták száma

A kimutatások szerint Kolozs megye kezdi elveszíteni turisztikai vonzerejét, a statisztikák arra utalnak, hogy az utóbbi időszakban csökkent a kincses városba és a környékre látogatók száma.

Csökkent az Erdély fővárosába látogató turisták száma
2024. október 24., csütörtök

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében

Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében
2024. október 24., csütörtök

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség

Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség
2024. október 24., csütörtök

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben

Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben
2024. október 24., csütörtök

Oszlásnak indult holttestet találtak a marosvásárhelyi kórház közelében

Cáfolta csütörtökön a marosvásárhelyi sürgősségi megyei kórház azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint egy oszlásnak indult holttestet találtak néhány hete az intézmény lépcsőjén.

Oszlásnak indult holttestet találtak a marosvásárhelyi kórház közelében
2024. október 24., csütörtök

Nyílik az égbolt Nagyvárad felett: újabb európai célpontot jelentett be a HiSky

Milánói járattal bővíti nagyváradi kínálatát a HiSky légitársaság, amely októberben indította el a londoni és bukaresti repülőjáratait – jelentette be csütörtökön a nagyváradi városháza és a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér sajtóosztálya.

Nyílik az égbolt Nagyvárad felett: újabb európai célpontot jelentett be a HiSky
2024. október 24., csütörtök

Aradi robbantásos merénylet: őrizetbe vették a meggyilkolt üzletember lányát

Huszonnégy órára őrizetbe vették a három évvel ezelőtt az autójába rejtett pokolgéppel megölt aradi üzletember, Ioan Crişan lányát és két feltételezett bűntársát.

Aradi robbantásos merénylet: őrizetbe vették a meggyilkolt üzletember lányát
2024. október 24., csütörtök

„Isten időzítése, hogy itt vagyok” – Gyurkócza Aranka börtönlelkészt a hite segítette át az 1956-ot követő meghurcoltatásokon

Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és mert nem vallott diáktársai ellen, negyedéven kicsapták a teológiáról. Ami ezután következett, maga volt a borzalom.

„Isten időzítése, hogy itt vagyok” – Gyurkócza Aranka börtönlelkészt a hite segítette át az 1956-ot követő meghurcoltatásokon