Hiába keresik? A krónikus betegek szervezete szerint 71 orvosság tűnik el a kínálatból
Fotó: Pál Árpád
Több mint hetven gyógyszer tűnhet el november elseje után a patikák kínálatából az alacsonyan tartott referenciaár miatt. A betegek a kormány segítségét kérik.
2019. november 01., 14:212019. november 01., 14:21
2019. november 01., 15:332019. november 01., 15:33
Számos beteg kezelés nélkül maradhat, mert november elsejétől 71 gyógyszer eltűnik az országos katalógusból (Canamed), így a patikák polcairól is – hangzott el csütörtökön a romániai krónikus betegek szervezeteit tömörítő szövetségben (COPAC). A kormányhoz intézett felhívásukban leszögezték, a 24. órában vagyunk, az egészségügyi minisztériumnak pedig megoldást kellene találnia a kialakult helyzetre.
„Bár jelenleg két kormány között vagyunk, azt üzenjük minden politikusnak, hogy az egészségnek nincs politikai színezete, és a pácienseknek nincs idejük megvárni egy új egészségügyi miniszter beiktatását. A döntést még ma (csütörtökön – szerk. megj.) meg kell hozni, azelőtt, hogy a gyógyszerek tényleg eltűnnének a patikákból” – figyelmeztetett a krónikus betegek közleménye.
„A COPAC aláhúzza azt a tényt is, hogy az egészségügyi miniszter első fokon elveszítette a pert egy gyógyszeripari vállalattal ebben a témában, a bíróság semmissé nyilvánította a döntést, amely visszautasítja több gyógyszer javasolt árát, és a 2018/1468-as számú, az emberi használatú orvosságok maximális árát meghatározó rendelet egy részét is semmissé nyilvánította. Ugyanakkor a COPAC azt üzeni az egészségügyi minisztériumnak, hogy nem kellett volna ilyen helyzetbe hoznia a pácienseket, mivel a Canamedet évente vagy szükség esetén akármikor lehet aktualizálni az egészségügyi miniszter 2017/368-as számú rendelete 21. cikkelye 1. bekezdése értelmében” – szögezte le a krónikus betegek szervezetének közleménye.
„Ha a referenciaárban az egészségügyi minisztérium nem tud megegyezni a gyártóval vagy a forgalmazóval, akkor az orvosság kikerül az országban hivatalosan engedélyezett gyógyszerek listájáról” – mutatott rá a Krónika megkeresésére Szabó Péter, a Kovászna Megyei Gyógyszerész Kamara elnöke. Mint részletezte, a szerződéseket meghatározott időre kötik, ha pedig az lejár, újratárgyalják. Most egy ilyen időszak van, és
A szakember kérdésünkre közölte, még nem kaptak hivatalos tájékoztatást, hogy november 1. után, milyen gyógyszerek lesznek rajta a listán, és melyek tűnnek el, de a szakmai fórumokon felröppent, hogy külföldről behozott, helyben gyártott, eredeti és generikus gyógyszerek közül is több hiányozni fog.
Amint arról korábban is írtunk, Romániában Európa szinten a legalacsonyabb a kötelező referenciaár, emiatt sok esetben nem éri meg a gyártónak vagy a forgalmazónak, hogy egy-egy terméket piacra dobjon, hiszen az csak veszteséget generál, így inkább exportálja vagy teljesen leállítja a gyártást. A referenciaárat annyira alacsonyan tartják, hogy előfordul húsz tabletta dobozostól, útmutatóstól 1,80 lejbe kerül, miközben egy üres műanyagdoboz, amibe a patika a saját készítésű kenőcsöket tölti 3,50 lej – hívta fel a figyelmet a helyzet visszásságára Szabó Péter, aki szerint hiába nyomják le az árakat, ha ez azt eredményezi, hogy a betegek nem jutnak hozzá a gyógyszerhez.
– részletezte Szabó Péter. Hozzátette, már csak az maradt, hogy valóban a betegek szövetségei érzelmi nyomást gyakoroljanak a döntéshozókra, mert a szakmai érveket nem hallgatják meg. Attól tartunk, hogy jelenlegi gyógyszerhiány tovább fokozódik, szögezte le a gyógyszerész kamara elnöke.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
szóljon hozzá!