A csucsai Boncza-kastély főépülete
Jogerősen a Kolozs megyei önkormányzatnak ítélte a legfelsőbb bíróság kedden a csucsai Boncza-kastélyt, véget vetve ezáltal a másfél évtizedes pereskedésnek. A bukaresti bírák elutasították Veturia Goga örököseinek óvását, így a Goga- és Ady-múzeumnak is otthont adó épület köztulajdonban marad.
2020. december 09., 15:182020. december 09., 15:18
2020. december 09., 15:492020. december 09., 15:49
Másfél évtizedes pereskedésnek vet véget a legfelsőbb bíróság keddi döntése, melyben kimondta, hogy a csucsai Boncza-kastély a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában marad. A Goga- és Ady-múzeumoknak is otthont adó műemlék épületet a volt román miniszterelnök feleségének, Veturia Gogának az örökösei próbálták megszerezni.
A megyei önkormányzat szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint a Goga-örökösöknek a megyei tanács perköltségeit is meg kell téríteniük.
Alin Tișe tanácselnök a közleményben hatalmas győzelemnek nevezte a bukaresti bírósági döntést, rámutatva, hogy az egykoron Octavian Goga otthonául szolgáló csucsai kastély „a nemzeti örökség része”, melynek nemcsak anyagi, de szimbolikus értéke is óriási. Emlékeztetett, hogy a román költő maga is azt akarta, hogy az ingatlan köztulajdonba kerüljön, és ezen szándékát próbálta érvényesíteni az őt túlélő felesége, Veturia Goga is.
Az egykoron Ady Endre költőnek és feleségének, Csinszkának is otthonául szolgáló csucsai kastélyért számos per zajlott az elmúlt másfél évtizedben, csak tavaly háromban döntött a megyei önkormányzat javára a Kolozs megyei táblabíróság.
A fehér ház, ahol Ady Endre és Csinszka is élt
Fotó: Panoramio
Többek között 2019. november 20-ai ítéletében is visszautasította Veturia Goga örököseinek fellebbezését, és fenntartotta korábbi ítéletét, miszerint az ingatlan az államot illeti meg.
Goga halála után a költő özvegye, Veturia Goga rendezett be Goga-múzeumot és Ady-kiállítást a telken álló épületekben. A birtokot az özvegy 1966-ban a román államnak adományozta azzal a feltétellel, hogy élete végéig ott maradhasson. 41 évvel élte túl férjét, 1979-ben halt meg 96 éves korában. A birtok az 1989-es rendszerváltozás után a múzeumot fenntartó Kolozs megyei önkormányzat tulajdonába került.
Az oldalági örökösödési pert indító Florin Mureşannak és Marius Pompiliu Mureşannak 2015 októberében sikerült elérni, hogy a legfelsőbb bíróság érvénytelenítette a dokumentumot, visszaszolgáltatási kérésüket azonban elutasította, így újabb pert indítottak.
Ady és Csinszka Csucsán
Vákár István, a Kolozs megyei önkormányzat alelnöke tavaly a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy
A két per közül az egyiket 2017-ben jogerősen megnyerte a megyei tanács, míg a másikban másodfokon hozott ítélet a legfelsőbb bíróságra került.
A pereskedés ideje alatt a megyei tanács karbantartási munkálatok címén próbálta meg korszerűsíteni az épületet, magyarázta akkor lapunknak Vákár, aki szerint a kiállításoknak otthont adó kastélyban jó állapotok vannak, csupán az egykori istállóban helyet kapó irodákban adódnak kisebb-nagyobb gondok.
A csucsai kastélyt Boncza Miklós építtette feleségének, aki kilenc nappal azután, hogy világra hozta gyermekét, Boncza Bertát – Ady Endre későbbi feleségét –, meghalt, így a férfi Budapestre költözött és bezárta a kastélyt. Miután 1914-ben Ady feleségül vette Csinszkát, Csucsán éltek, a főépület melletti fehér házban, mely napjainkban Ady-emlékkiállításnak ad helyet.
Az Ady-emlékkiállítást pár éve anyaországi segítséggel újították fel
Fotó: Biró István
A birtokot a trianoni döntést követően az özvegy eladta Octavian Goga román költőnek, későbbi miniszterelnöknek.
Az állandó tárlatnak otthont adó két szoba Ady Endre és Boncza Berta kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be. A kiállítás részeként olyan versek kéziratai is láthatók, amelyeket Ady Csucsán írt, de magyarul és román fordításban is meghallgathatók költeményei.
Köztulajdon marad az egykor Ady Endre által is lakott csucsai Boncza-birtok, miután a bíróság jogerősen az Octavian Goga Emlékmúzeumot működtető Kolozs Megyei Tanácsnak ítélte azt a Goga özvegyének rokonai által indított perben.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
szóljon hozzá!