A csucsai Boncza-kastély főépülete
Jogerősen a Kolozs megyei önkormányzatnak ítélte a legfelsőbb bíróság kedden a csucsai Boncza-kastélyt, véget vetve ezáltal a másfél évtizedes pereskedésnek. A bukaresti bírák elutasították Veturia Goga örököseinek óvását, így a Goga- és Ady-múzeumnak is otthont adó épület köztulajdonban marad.
2020. december 09., 15:182020. december 09., 15:18
2020. december 09., 15:492020. december 09., 15:49
Másfél évtizedes pereskedésnek vet véget a legfelsőbb bíróság keddi döntése, melyben kimondta, hogy a csucsai Boncza-kastély a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában marad. A Goga- és Ady-múzeumoknak is otthont adó műemlék épületet a volt román miniszterelnök feleségének, Veturia Gogának az örökösei próbálták megszerezni.
A megyei önkormányzat szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint a Goga-örökösöknek a megyei tanács perköltségeit is meg kell téríteniük.
Alin Tișe tanácselnök a közleményben hatalmas győzelemnek nevezte a bukaresti bírósági döntést, rámutatva, hogy az egykoron Octavian Goga otthonául szolgáló csucsai kastély „a nemzeti örökség része”, melynek nemcsak anyagi, de szimbolikus értéke is óriási. Emlékeztetett, hogy a román költő maga is azt akarta, hogy az ingatlan köztulajdonba kerüljön, és ezen szándékát próbálta érvényesíteni az őt túlélő felesége, Veturia Goga is.
Az egykoron Ady Endre költőnek és feleségének, Csinszkának is otthonául szolgáló csucsai kastélyért számos per zajlott az elmúlt másfél évtizedben, csak tavaly háromban döntött a megyei önkormányzat javára a Kolozs megyei táblabíróság.
A fehér ház, ahol Ady Endre és Csinszka is élt
Fotó: Panoramio
Többek között 2019. november 20-ai ítéletében is visszautasította Veturia Goga örököseinek fellebbezését, és fenntartotta korábbi ítéletét, miszerint az ingatlan az államot illeti meg.
Goga halála után a költő özvegye, Veturia Goga rendezett be Goga-múzeumot és Ady-kiállítást a telken álló épületekben. A birtokot az özvegy 1966-ban a román államnak adományozta azzal a feltétellel, hogy élete végéig ott maradhasson. 41 évvel élte túl férjét, 1979-ben halt meg 96 éves korában. A birtok az 1989-es rendszerváltozás után a múzeumot fenntartó Kolozs megyei önkormányzat tulajdonába került.
Az oldalági örökösödési pert indító Florin Mureşannak és Marius Pompiliu Mureşannak 2015 októberében sikerült elérni, hogy a legfelsőbb bíróság érvénytelenítette a dokumentumot, visszaszolgáltatási kérésüket azonban elutasította, így újabb pert indítottak.
Ady és Csinszka Csucsán
Vákár István, a Kolozs megyei önkormányzat alelnöke tavaly a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy
A két per közül az egyiket 2017-ben jogerősen megnyerte a megyei tanács, míg a másikban másodfokon hozott ítélet a legfelsőbb bíróságra került.
A pereskedés ideje alatt a megyei tanács karbantartási munkálatok címén próbálta meg korszerűsíteni az épületet, magyarázta akkor lapunknak Vákár, aki szerint a kiállításoknak otthont adó kastélyban jó állapotok vannak, csupán az egykori istállóban helyet kapó irodákban adódnak kisebb-nagyobb gondok.
A csucsai kastélyt Boncza Miklós építtette feleségének, aki kilenc nappal azután, hogy világra hozta gyermekét, Boncza Bertát – Ady Endre későbbi feleségét –, meghalt, így a férfi Budapestre költözött és bezárta a kastélyt. Miután 1914-ben Ady feleségül vette Csinszkát, Csucsán éltek, a főépület melletti fehér házban, mely napjainkban Ady-emlékkiállításnak ad helyet.
Az Ady-emlékkiállítást pár éve anyaországi segítséggel újították fel
Fotó: Biró István
A birtokot a trianoni döntést követően az özvegy eladta Octavian Goga román költőnek, későbbi miniszterelnöknek.
Az állandó tárlatnak otthont adó két szoba Ady Endre és Boncza Berta kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be. A kiállítás részeként olyan versek kéziratai is láthatók, amelyeket Ady Csucsán írt, de magyarul és román fordításban is meghallgathatók költeményei.
Köztulajdon marad az egykor Ady Endre által is lakott csucsai Boncza-birtok, miután a bíróság jogerősen az Octavian Goga Emlékmúzeumot működtető Kolozs Megyei Tanácsnak ítélte azt a Goga özvegyének rokonai által indított perben.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!