Koronavírus-oltás reményektől megvalósulásig: Fejér Szilárd kutató az amerikai Pfizer által kifejlesztett vakcina újszerűségéről

Kiszúrnak a vírussal? A Covid-ellenes oltás fejlesztői az utolsó biztonsági teszteket végzik a vakcinán •  Fotó: Pixabay.com

Kiszúrnak a vírussal? A Covid-ellenes oltás fejlesztői az utolsó biztonsági teszteket végzik a vakcinán

Fotó: Pixabay.com

Rendkívül előrehaladott szakaszban van az amerikai Pfizer-csoport által kifejlesztett, koronavírus elleni védőoltás tesztelése: az Egyesült Államokban már év végén bevethetik, de már az Európai Unió is százmilliós tételeket foglalt le belőle. Ám ha minden a tervek szerint halad, akkor is sokat kell még várni a Covid-vakcina tömeges beadatására – szögezte le a Krónikának Fejér Szilárd kutató, aki a fejlesztés újszerű módszerét is ismertette.

Bíró Blanka

2020. november 13., 14:192020. november 13., 14:19

2020. november 13., 15:342020. november 13., 15:34

Óriási reményhullámot váltott ki világszerte az amerikai Pfizer Pharmaceutical Group bejelentése, miszerint az általa kifejlesztett, Covid–19 elleni oltás kilencven százalékkal csökkentette az új koronavírussal történő megfertőződés kockázatát. Az Egyesült Államok becslése szerint néhány hét múlva megkapják az engedélyezett vakcinát, az Európai Unióba 2021 elején juthat el. A Pfizer és német partnere, a BioNTech egy nagyszabású, folyamatban lévő, nem részletezett tanulmány előzetes eredményeire hivatkozva közölte,

oltásuk két adagban, három hét különbséggel beadva rendkívül hatásos:

a vakcina 90 százalékkal csökkentette a betegség kockázatát az oltott csoportban a placebocsoporthoz képest.

Fejér Szilárd, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai központ kutatója a hírekre reagálva a Krónikának elmondta, még ha le is tudják gyártani nagy mennyiségben az oltóanyagot, komoly logisztikára van szükség, hogy „teríteni” tudják. A kutató szerint

egy éven belül legalább tíz gyártótól kerülhet forgalomba vakcina, ám csak ezek után lehet mérhetően vizsgálni a járvány megfékezésére gyakorolt hatásukat.

Addig marad a távolságtartás, a maszkviselés – szögezte le a szakértő.

A Pfizer nagyon készül

Az Amerikai Egyesült Államokban az első oltások már az év vége előtt megtörténhetnek a Pfizer vakcinával, ha jövő hétig megerősítik biztonságos mivoltát. A Pfizer arra készül, hogy engedély iránti kérelmet nyújt be az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerügyi hivatalához (FDA), amely eldönti, hogy hatékony és biztonságos-e az oltóanyag.

Az Európai Unió elővásárolt 200 millió adagot, és további 100 millió adagról tárgyal; egy európai forrás szerint a tagállamokban 2021 elején válhat elérhetővé az oltóanyag. Klaus Iohannis államfő nemrég úgy fogalmazott,

a koronavírus elleni védőoltás leghamarabb jövő év első harmadában érkezhet meg Romániába.

Közben civil szervezetek már több hónapja aggodalmukat fejezték ki annak kockázata miatt, hogy gazdag országok „monopolizálni” fogják a vakcinát, de az ár miatt is, amelyen a Pfizer forgalomba hozza az új oltást. „A vakcina hatékonysága nulla azok számára, akiknek nincs módjuk megvásárolni” – figyelmeztetett Robin Guittard, az Oxfam France szóvivője.

A tömeges oltásra biztos várni kell egy darabig

Nem eszik olyan forrón a kását – szögezte le lapunknak Fejér Szilárd. Jelezte, a Pfizer újszerű megközelítéssel fejlesztette ki az oltást, ám ez azzal jár, hogy csak egy-két napig lehet normális hőmérsékleten tartani, különben mínusz 70–80 Celsius-fokon kell szállítani is, ennek pedig bonyolult a logisztikai kivitelezése. Elhúzódik egy ideig, amíg tömegesen olthatnak: valószínűleg hat-nyolc hónapba telik, míg legalább a veszélyeztetett kategóriák megkapják olyan mennyiségben, hogy annak legyen hatása a járvány szempontjából. Fejér Szilárd arra számít, hogy egy éven belül legalább tíz különböző gyártó oltóanyaga kerül forgalomba, ezek után lesz mérhető hatásuk a vakcináknak.

Idézet
A járvány nem fog a következő néhány hónap alatt megoldódni, addig maradnak a jól ismert óvintézkedések: a maszkviselés és a távolságtartás”

– hangsúlyozta a kutató.

•  Fotó: Árvai Károly/MTI Galéria

Fotó: Árvai Károly/MTI

A Pfizer-vakcina olyan újszerű módszerrel készül, amelyet most használnak első alkalommal „élesben”. Nem a vírus egy darabját, vagy a legyengített vírust juttatják be a szervezetbe, hanem csak az információt, így maga az oltás nem tud fertőzni, és könnyen előállítható – magyarázta Fejér Szilárd. A vírus genetikai anyagából kiollózzák az RNS-szakaszt, ami egy lipidburokba csomagolva jut be a sejtbe. Ott a burok szétesik, a hírvivő ribonukleinsav pedig arra utasítja a sejtet, hogy gyártsa le a koronavírus tüskefehérjéjét. Ez a fehérje váltja ki az immunválaszt: a szervezet felismeri, hogy nem humán fehérje, hanem betolakodó, és antitesteket termel ellene.

Idézet
Valójában a vakcinával az információt juttatjuk be a sejtbe, ami nem tud fertőzni, könnyen előállítható, hiszen nem a fehérjét kell legyártani, elég az RNS-szakaszt. Viszont az RNS instabil, hamar felbomlik, ezért kell alacsony hőmérsékleten tartani”

– részletezte a szakértő. Arra is kitért, a gyártók többsége a hagyományos módszert alkalmazza: legyártják a tüskefehérjét, és valamilyen módon bejuttatják a szervezetbe.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Kitűnő eredmény a 90 százalékos hatékonyság

A kilencvenszázalékos hatékonyság nagyon jó eredmény; azért nem lehet száz százalék, mert minden embernek másként válaszol az immunrendszere – fogalmazott a kutató. Nem lehet előre tudni, egy idegen fehérjére miként reagál a szervezet, ezért nagyon fontos a biztonságosság vizsgálata. Jelenleg csak előzetes adatok ismertek, ám ahogy egyre több információ befut, úgy lesz egyre biztonságosabb az oltás. Fejér Szilárd kifejtette,

helyi gyulladások alakulhatnak ki, ha a fehérjére adott immunválasz „félrecsúszik”.

Kérdésünkre arra is kitért, hogy minden vírus valamilyen szinten mutálódik, hiszen amikor lemásolja magát, akadnak hibák, ha pedig ezek nem befolyásolják a vírus életképességét, akkor továbbterjednek. Dániában azért kellett a koronavírusos nyérceket elpusztítani, mert a mutáció épp a tüskefehérjét érintette. Azért folyamodtak a drasztikus megoldáshoz, hogy a mutálódott vírus ne terjedhessen el az emberek között, mert meghiúsíthatja az antitest-terápiát, és megzavarhatja egyes vakcinák fejlesztését – mutatott rá Fejér Szilárd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát

Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.

Olyan erős a szél, hogy le kellett zárni az egyik erdélyi autópályát
2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros