Kórházelhagyások: törvény hiányában az egyéni felelősségre alapoznak  

Ilyenkor ez van. Szakemberek szerint Járvány idején mindig is létezett elkülönítés •  Fotó: Adrian Cuba/Agerpres

Ilyenkor ez van. Szakemberek szerint Járvány idején mindig is létezett elkülönítés

Fotó: Adrian Cuba/Agerpres

Nem lehet nyomon követni a kórházból saját felelősségre kiengedett koronavírusos betegeket, így többnyire az egyéni felelősségen múlik, hogy megfertőz-e másokat. Romániában a különböző fertőző betegségekre más-más metodológia érvényes.

Pap Melinda

2020. július 16., 08:322020. július 16., 08:32

„Mi csak végrehajtók vagyunk, nem tudunk beleszólni. Az ostor viszont rajtunk csattan, mert nem tudunk rendet tartani” – illusztrálta a Krónikának Sántha Ferenc, a Kovászna megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) járványügyi osztályának vezetője a jelenlegi visszás helyzetet, hogy törvényi szabályozás hiányában a koronavírusos betegek saját felelősségre hazamehetnek a kórházból. A szakember szerint

a kormány még az alkotmánybíróság döntése előtt „betömhette” volna a joghézagot azzal, hogy elfogadtatja a parlamenttel a karanténtörvényt, és akkor az egészségügy nem került volna a jelenlegi nehéz helyzetbe.

„Nagy kár, hogy nem tudtuk folyamatosan kezelni a járványt, már jó eredményeink voltak, akár Magyarországnak, mely továbbra is fenntartja. Mi is alacsonyabban tudtuk volna tartani a járványgörbét, ha ez nem jön közbe” – értékelt Sántha, aki szerint az orvosok már nagyon várják, hogy visszaálljon a rend.

Csinálták a fesztivált

Elmondta, azok a koronavírusos betegek, akiknek súlyos az állapotuk, általában nem hagyják el a kórházat. Sokan nem is tehetnék, mert oxigénre szorulnak, gépekhez vannak kötve, így létfontosságú számukra az orvosi felügyelet. Azok kérik inkább, hogy otthon kezeltessék magukat, akiknek voltak tüneteik, de a kórházban jobban lettek.

Idézet
Ezek csinálták a fesztivált egész idő alatt, olyan is volt, hogy egy nő verte az ajtót és hisztizett, hogy otthon várja a férje”

– példálózott a szakember.

Sántha Ferenc rámutatott, a Covid-19-es betegek nagy százaléka tünetmentes vagy enyhe tünetei vannak. „Romániában, ha pozitív volt a teszt, be kellett vinni a kórházba, tünetektől függetlenül. Magyarországon ezeket otthoni elkülönítőbe helyezték, úgy kezelték” – világított rá az eljárásbeli különbségre az epidemiológus. Elmondta,

lehet otthon ápolni a koronavírusos betegeket, csak be kell tartani bizonyos szabályokat, melyek túlmutatnak az ismert maszkviselés-távolágtartás-kézmosás hármason.

„El lehet képzelni jól működő otthoni ápolást, de számos szigorú szabályt be kell tartani. Ilyenkor nem kóstolom meg ugyanazzal a kanálkával a befőttet, amivel a másik, nem törülközöm ugyanabba a törölközőbe, mert a nedves törölköző nagyon jól tartja a vírust” – magyarázta Sántha, aki szerint a kórházban ezekhez szokva vannak. „Vannak példák, hogy egy családban nem fertőződtek meg a családtagok, de olyanok is, hogy mind elkapták egymástól a vírust” – mesélte.

•  Fotó: Árvai Károly/MTI Galéria

Fotó: Árvai Károly/MTI

„Az emberek sokfélék”

Kérdésünkre, hogy az egészségügyi rendszer mennyire tudja nyomon követni a kórházból hazaengedett betegeket, kijelentette:

Idézet
Valójában nem lehet nyomon követni. Értesítem a körorvost, és azt sem mondja, hogy köszönöm. Felhívom a beteget, hogy beszélt vele? Nem beszélt.”

Sántha Ferenc szerint az előírás az, hogy ha valaki három napig tünetmentes, 8. nap letesztelik, és ha az eredmény negatív, hazamehet. Újabban, hogy tehermentesítsék a kórházakat, akkor is hazamehetnek, ha pozitív a teszt, azonban még 14 napig otthoni elkülönítőben kell ülniük, orvosi felügyelet mellett. „Ez telefonon is megoldható, de egyénfüggő, hogy ki mennyit telefonál, ha egyáltalán telefonál. Mi arra építünk, amit az előírások mondanak” – magyarázta az orvos. Elmondta, először a betegnek kell értesítenie a háziorvost, hogy hazament, és a szakembernek nyomon kell követnie az állapotát. „Olyan is van, aki tartja a kapcsolatot a körorvossal, leellenőriztem, és az orvos mondta: »Persze, tudok róla.« De olyan is akad, aki oda sem telefonál. Az emberek sokfélék” – mondta Sántha Ferenc.

Rámutatott, a Covid-19 betegség attól egyedi, hogy fokozatai vannak, enyhe, közepes és súlyos változata is ismert.

Idézet
Általában vagy hirtelen súlyosbodik a beteg állapota, vagy eleve küzdelmes a gyógyulás. Ez a kiszámíthatatlansága ennek a vírusnak, ezért nem lehet packázni vele”

– fogalmazott Sántha Ferenc. Úgy vélte, ezért lett volna fontos a rend fenntartása mindaddig, amíg megjelenik az oltás: elkülöníteni és nyomon követni a betegeket, vagy szűrni mindenkit. Jogi szabályozás hiányában az illetékeseknek meg van kötve a kezük, hiszen nincs szabályozva, hogy az elkülönítettnek például jár-e betegszabadság.

„Vannak, akik megértik a helyzetet, és a család miatt betartják a szabályokat. De van, aki azt mondja: nem ülök otthon, úgysem tudnak semmit csinálni. Rendet kellene tenni, megjelentetni a törvényt, hogy legyen egy eszköz a kezünkben” – hangsúlyozta Sántha Ferenc.

Betegségfüggő metodológiák

Romániában egyébként a különböző fertőző betegségekre más-más eljárástípusok, metodológiák érvényesek, ezek a kór leírása mellett a szűrésre, a nyomon követésre, elkülönítésre stb. vonatkoznak. „Van fertőző betegség, amikor kötelező beutalni a beteget a kórházba. Ez olyan, mint a kötelező oltás. Van egy országos program, egy politikai döntés, hogy azt a problémát meg kell oldani” – magyarázta Sántha. Ezek a metodológiák az Országos Közegészégügyi Hatóság honlapján is megtalálhatók a Metodologii menüpont alatt, köztük a Covid-19-re vonatkozó is.

„Ha egy betegség veszélyes, ha a hemorrágiás lázat valaki behozná, azt egyből izolálni kellene, mese nincs. De olyan halálos kimenetelű fertőző betegségek is vannak, amikor a beteget azért kell bevinni a kórházba, hogy csökkentsék a szenvedését” – magyarázta a szakember. Egy hepatitisszel diagnosztizált egyént is jó elkülöníteni, amíg fertőz, hogy ne terjedjen a betegség, mondott egy köznapibb példát, és bizonyos idő után, amikor klinikailag bizonyított, hogy már nem fertőz, kiengedik a kórházból. A kolerásokat ellenben nem engedik ki, ahogy más erősen fertőző vagy halálos kimenetelű betegségben szenvedőket sem. „Járványok idején mindig volt elkülönítés, nemcsak kórházi beutalás, hanem karantén is. Ezekre a módszerekre rég rájött az emberiség és alkalmazta is őket” – összegzett a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 07., szombat

A hadsereg gépei is oltják a Máramaros megyei bozóttüzet, közel száz embert kilakoltattak (VIDEÓ)

Vegetációtűz pusztít Máramaros megyében, hét házra és egy gázolajtartályra is átterjedtek a lángok, amelyek megfékezésén több mint 150 tűzoltó dolgozik jelenleg.

A hadsereg gépei is oltják a Máramaros megyei bozóttüzet, közel száz embert kilakoltattak (VIDEÓ)
2024. szeptember 07., szombat

Bejelentetlen iskolalátogatásokat tervez a napokban a felkészültséget ellenőrző kormányfő

Bejelentetlen látogatásokat készül tenni a miniszterelnök az iskolákban a következő napokban.

Bejelentetlen iskolalátogatásokat tervez a napokban a felkészültséget ellenőrző kormányfő
2024. szeptember 06., péntek

Kedden megnyitják a forgalom előtt Temesvár déli körgyűrűjét

Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter pénteken Temesváron kijelentette, hogy kedden megnyitják a forgalom előtt a város déli körgyűrűjét.

Kedden megnyitják a forgalom előtt Temesvár déli körgyűrűjét
2024. szeptember 06., péntek

Női erőtér: Kenyából, Brazíliából is örömmel érkeztek az unitárius nők kolozsvári világtalálkozójára (videóval)

Mintegy 150, a világ minden részéből érkezett nő részvételével szervezik Kolozsváron az unitárius, unitárius-univerzalista és más felekezetű nők csütörtökön délután kezdődött, vasárnapig tartó világtalálkozóját.

Női erőtér: Kenyából, Brazíliából is örömmel érkeztek az unitárius nők kolozsvári világtalálkozójára (videóval)
2024. szeptember 06., péntek

,,A magyarokon kívül senki nem képviseli az erdélyi magyarokat” – Kelemen Hunor az RMDSZ államfőjelöltje

Kelemen Hunor az RMDSZ hivatalos államfőjelöltje – erről döntött Kolozsváron a Szövetségi Képviselők Tanácsa. A felszólalók egyhangú bizalmat szavaztak a szövetségi elnöknek.

,,A magyarokon kívül senki nem képviseli az erdélyi magyarokat” – Kelemen Hunor az RMDSZ államfőjelöltje
2024. szeptember 06., péntek

Már dolgoznak a nyugati országrész kerékpárút-építési megaprojektjének megvalósíthatóságán

Több mint 142,6 millió euróból több mint 1700 kilométer bicikliutat alakítanak ki az épített és természeti örökség mentén.

Már dolgoznak a nyugati országrész kerékpárút-építési megaprojektjének megvalósíthatóságán
2024. szeptember 06., péntek

Erdélyről, magyarokról, Romániáról Kínában: Szekeres Attila a Zászlótudományi Világkongresszusról

Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, a Nemzetközi Címertani Akadémia teljes jogú tagja nemrég tért haza a kétévente megrendezett Zászlótudományi Világkongresszusról, amit ezúttal Kínában, Pekingben tartottak.

Erdélyről, magyarokról, Romániáról Kínában: Szekeres Attila a Zászlótudományi Világkongresszusról
2024. szeptember 05., csütörtök

Amit meghagynak a farkasok – Kalotaszegi riport az állattartók kiúttalanságáról (Videó)

Magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg az elmúlt hetekben a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen pusztításba kezdett farkasok miatt.

Amit meghagynak a farkasok – Kalotaszegi riport az állattartók kiúttalanságáról (Videó)
2024. szeptember 05., csütörtök

Kicsiktől a nagyokig: őstermelők és nagyvállalkozók is megférnek egymás mellett a mezőgazdasági vásáron

A legújabb növénytermesztési és állattartási technológiákkal, a precíziós mezőgazdaság alapjaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők a csütörtökön megnyílt aradi Agromalim Nemzetközi Mezőgazdasági, Élelmiszeripari és Csomagolástechnikai Szakkiállításon.

Kicsiktől a nagyokig: őstermelők és nagyvállalkozók is megférnek egymás mellett a mezőgazdasági vásáron
2024. szeptember 05., csütörtök

Állategészségügyi könyvecske nélküli, túl fiatal kutyakölyköket árult, bűnvádi eljárás lett belőle

Állategészségügyi könyvecske nélkül kínált eladásra héthetes, fajtatisztának mondott kutyakölyköket a nagybányai piacon egy ebtartó férfi, az állatvédelmi rendőrség bűnvádi eljárást indított ellene.

Állategészségügyi könyvecske nélküli, túl fiatal kutyakölyköket árult, bűnvádi eljárás lett belőle