Archív felvétel
A Bihar megyei törvényszék kizárta a Kiss Sándor volt megyei tanácselnököt is érintő peres eljárásból azokat a lehallgatási jegyzőkönyveket, amelyeket a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) készített nemzetbiztonsági okokra hivatkozva, így ezeket nem lehet ezentúl bizonyítékként felhasználni.
2020. november 12., 10:392020. november 12., 10:39
2020. november 12., 10:472020. november 12., 10:47
A törvényszék november 11-én, szerdán határozott a lehallgatási jegyzőkönyvek kizárásáról a bizonyítékok közül. A G4media.ro portál információi szerint az ügy az elévülés küszöbén áll.
Mindez olyan körülmények között, hogy Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter törvénytervezetet kezdeményezett a SRI által nemzetbiztonsági okokra hivatkozva végzett lehallgatásokat tartalmazó bizonyítékok megmentésére, a jogszabályjavaslat azonban elakadt a parlamentben, a nemzeti liberális (PNL) kormány pedig az ellenzéki szociáldemokratákra (PSD) mutogat.
Az ügyben Beneamin Rus üzletembert, az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszainak építésében is részt vevő Selina tulajdonosát 4 év szabadságvesztésre ítélték pénzmosás vádjával.
Utólag azonban a törvényszéki döntést a nagyváradi táblabíróság semmisnek nyilvánította – a G4media.ro szerint – annak a Mihail Udroiu bírónak a döntő hozzájárulásával, aki korábban Alina Bicának, a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) négy év szabadságvesztésre ítélt volt vezetőjének a tanácsadója volt.
Visszautalta a törvényszéknek Kiss Sándor volt tanácselnök és társai korrupciós perét kedden kihirdetett ítéletében a Bihar megyei táblabíróság. A vádlottakat alapfokon letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
Ezt megelőzően 2018 júniusában alapfokon kihirdetett ítéletében a Bihar megyei törvényszék nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnököt. Az RMDSZ megyei szervezetének volt vezetőjét hatalommal való visszaélés, pénzmosás, csúszópénz elfogadása és befolyással való üzérkedés miatt ítélte el a bíróság az ellene és négy másik üzletember ellen indított korrupciós perben. Beniamin Rusra, a Selina cégcsoport vezetőjére négy, a magyar állampolgársággal rendelkező Bojtor Vilmos László üzletemberre hat év letöltendő börtönbüntetést róttak ki, a többi vádlottat – köztük Miklóssy Ferencet, a debreceni Keviép kft. ügyvezetőjét – a bűncselekmények elévülése miatt felmentették. A gyanúsítottak között szerepelt még az azóta elhunyt Mudura Sándor nagyváradi üzletember is.
A 2018. decemberi ítélet alapján Beniamin Rus esetében például a táblabíróság azért nyilvánította semmisnek az alapfokú verdiktet, mert a törvényszék nem hozta nyilvánosságra az ezt megalapozó indoklást, sőt szó szerint visszaadta a vádiratot – beleértve az abban fellelhető helyesírási és szerkesztési hibákat. Azt is kifogásolta a táblabíróság, hogy a törvényszék nem foglalt állást az alapfokon felmentett magyarországi üzletemberek, Miklóssy Ferenc és Miklóssy Ferenc László, továbbá Gheorghe Roatiș terhére felrótt pénzmosás bűntette kapcsán.
Archív felvétel
A vádlottak különben a fellebviteli tárgyalás során a per „mediatizáltságára”, a sajtó részéről vélelmezett nyomásra hivatkozva a per áthelyezését kezdeményezték, kérésüket azonban elutasították. Ezt követően a per újratárgyalását követelték, szerintük ugyanis az alapfokon eljáró törvényszék nem vette figyelembe az álláspontjukat, hanem „lemásolta” az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádiratát. Sőt a vádlottak keményen ostorozták a dossziéban fellelhető titkosszolgálati lehallgatásokat is, egyikük, Bojtor Vilmos László pedig megismételte korábbi állítását, miszerint neki vádalkut ajánlott a magyar és a román hírszerzés, ezért tett terhelő vallomást Kiss Sándor ellen. Ennek ellenére a Bihar megyei törvényszék idén június 8-án kihirdetett alapfokú ítéletben hat év letöltendő szabadságvesztésre ítélte, holott az üzletember szerint „maximum felfüggesztett szabadságvesztést” ígértek neki.
Az RMDSZ elöljárói bíznak abban, hogy az alapfokon nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Kiss Sándor, a szövetség Bihar megyei szervezetének egykori „erős embere” be tudja bizonyítani ártatlanságát a bíróságon.
Nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Bihar megyei törvényszék hétfőn alapfokon Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnököt, az RMDSZ bihari szervezetének volt vezetőjét – számolt be az Ebihoreanul.
Az ügyészek szerint Kiss, Bojtor és Rus kiterjedt pénzügyi konstrukciót dolgozott ki és működtetett: romániai (a Rus által vezetett váradi Selina és a Trameco Rt.) és egyesült államokbeli (a Bojtor által irányított Wasleys Worldwide LLC Washington) cégek közvetítésével 2005–2006-ban 600 ezer eurónyi pénzt mostak tisztára. Az így jogosulatlanul szerzett hasznot Rus Kiss Sándornak adta át, hogy előnyben részesítse a Selinát egyes nagyváradi területek értékesítésében. Az ügyészek szerint a két tranzakcióval mintegy 8,6 millió eurós kárt okoztak a Bihar megyei önkormányzatnak. A DNA szerint 2003–2004-ben egy másik összetett pénzügyi konstrukciót is tető alá hoztak a felek, ebben Roatiș, Miklóssy Ferenc és Miklóssy László is érintett volt, az ügylet során újabb 300 ezer eurót „fehérítettek ki”. Alapfokon kihirdetett ítéletében a nagyváradi törvényszék a letöltendő börtönbüntetésen kívül Kiss Sándort 5,5 millió euró, Beneamin Rust pedig három millió euró kártérítés befizetésére is kötelezte.
Kiss Sándor 2000 és 2012 között töltött be vezető tisztséget a Bihar megyei önkormányzatban. 2004 és 2008 között a megyei tanács elnöke, az azt megelőző és azt követő ciklusokban a tanács alelnöke volt. A politikus 2016 júniusában személyes okokra hivatkozva lemondott az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöki posztjáról.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
szóljon hozzá!