Kizárták a SRI-lehallgatások jegyzőkönyveit Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnök korrupciós peréből

Archív felvétel

Archív felvétel

A Bihar megyei törvényszék kizárta a Kiss Sándor volt megyei tanácselnököt is érintő peres eljárásból azokat a lehallgatási jegyzőkönyveket, amelyeket a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) készített nemzetbiztonsági okokra hivatkozva, így ezeket nem lehet ezentúl bizonyítékként felhasználni.

Krónika

2020. november 12., 10:392020. november 12., 10:39

2020. november 12., 10:472020. november 12., 10:47

A törvényszék november 11-én, szerdán határozott a lehallgatási jegyzőkönyvek kizárásáról a bizonyítékok közül. A G4media.ro portál információi szerint az ügy az elévülés küszöbén áll. 

Mindez olyan körülmények között, hogy Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter törvénytervezetet kezdeményezett a SRI által nemzetbiztonsági okokra hivatkozva végzett lehallgatásokat tartalmazó bizonyítékok megmentésére, a jogszabályjavaslat azonban elakadt a parlamentben, a nemzeti liberális (PNL) kormány pedig az ellenzéki szociáldemokratákra (PSD) mutogat.

Mint ismeretes, arról a korrupciógyanús ügyről van szó, amelyben 2018 júniusában a Bihar megyei törvényszék alapfokon kihirdetett ítéletében nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnököt 4 millió euró értékű kenőpénz elfogadása miatt.

Az ügyben Beneamin Rus üzletembert, az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszainak építésében is részt vevő Selina tulajdonosát 4 év szabadságvesztésre ítélték pénzmosás vádjával.

Utólag azonban a törvényszéki döntést a nagyváradi táblabíróság semmisnek nyilvánította – a G4media.ro szerint – annak a Mihail Udroiu bírónak a döntő hozzájárulásával, aki korábban Alina Bicának, a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) négy év szabadságvesztésre ítélt volt vezetőjének a tanácsadója volt.

korábban írtuk

Újrakezdik a nulláról Kiss Sándor volt bihari tanácselnök és társai korrupciós perét Nagyváradon
Újrakezdik a nulláról Kiss Sándor volt bihari tanácselnök és társai korrupciós perét Nagyváradon

Visszautalta a törvényszéknek Kiss Sándor volt tanácselnök és társai korrupciós perét kedden kihirdetett ítéletében a Bihar megyei táblabíróság. A vádlottakat alapfokon letöltendő börtönbüntetésre ítélték.


Amint arról korábban beszámoltunk, 2018 decemberében visszautalta a törvényszéknek Kiss Sándor volt tanácselnök és társai korrupciós perét a Bihar megyei táblabíróság. Az ítélethirdetésen elhangzott, hogy Kiss Sándor vádlott-társai nem részesültek méltányos bírósági eljárásban, és nem teljesültek az Emberi Jogok Európai Egyezménye 6., a tisztességes tárgyaláshoz való jogról szóló cikkelyének feltételei.

Megjegyzendő, hogy az egykori tanácselnök esetében már nem jutott ugyanerre a megállapításra a táblabíróság.

Ezt megelőzően 2018 júniusában alapfokon kihirdetett ítéletében a Bihar megyei törvényszék nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnököt. Az RMDSZ megyei szervezetének volt vezetőjét hatalommal való visszaélés, pénzmosás, csúszópénz elfogadása és befolyással való üzérkedés miatt ítélte el a bíróság az ellene és négy másik üzletember ellen indított korrupciós perben. Beniamin Rusra, a Selina cégcsoport vezetőjére négy, a magyar állampolgársággal rendelkező Bojtor Vilmos László üzletemberre hat év letöltendő börtönbüntetést róttak ki, a többi vádlottat – köztük Miklóssy Ferencet, a debreceni Keviép kft. ügyvezetőjét – a bűncselekmények elévülése miatt felmentették. A gyanúsítottak között szerepelt még az azóta elhunyt Mudura Sándor nagyváradi üzletember is.

A 2018. decemberi ítélet alapján Beniamin Rus esetében például a táblabíróság azért nyilvánította semmisnek az alapfokú verdiktet, mert a törvényszék nem hozta nyilvánosságra az ezt megalapozó indoklást, sőt szó szerint visszaadta a vádiratot – beleértve az abban fellelhető helyesírási és szerkesztési hibákat. Azt is kifogásolta a táblabíróság, hogy a törvényszék nem foglalt állást az alapfokon felmentett magyarországi üzletemberek, Miklóssy Ferenc és Miklóssy Ferenc László, továbbá Gheorghe Roatiș terhére felrótt pénzmosás bűntette kapcsán.

Archív felvétel Galéria

Archív felvétel


A fellebviteli fórum szerint a törvényszék tévesen ítélte úgy, hogy egy alkotmánybírósági határozat alapján elévültek a vádlottak terhére rótt bűncselekmények, a taláros testület döntése ugyanis csak az alapfokú ítélet 2018. június 18-ai kihirdetése után jelent meg a Hivatalos Közlönyben. A táblabíróság közölte: egyszerűen az történt, hogy a törvényszéki bíró az alkotmánybíróság közleménye, és nem a közlönyben megjelent határozat alapján ítélkezett. Bojtor Vilmos László esetében a kedden kihirdetett ítélet megállapította, hogy nem teljesültek a magyarországi üzletembernek a jogi képviselethez fűződő jogai, mégpedig hogy az általa választott vagy hivatalból kirendelt védő segítségével védekezhessék.

A vádlottak különben a fellebviteli tárgyalás során a per „mediatizáltságára”, a sajtó részéről vélelmezett nyomásra hivatkozva a per áthelyezését kezdeményezték, kérésüket azonban elutasították. Ezt követően a per újratárgyalását követelték, szerintük ugyanis az alapfokon eljáró törvényszék nem vette figyelembe az álláspontjukat, hanem „lemásolta” az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádiratát. Sőt a vádlottak keményen ostorozták a dossziéban fellelhető titkosszolgálati lehallgatásokat is, egyikük, Bojtor Vilmos László pedig megismételte korábbi állítását, miszerint neki vádalkut ajánlott a magyar és a román hírszerzés, ezért tett terhelő vallomást Kiss Sándor ellen. Ennek ellenére a Bihar megyei törvényszék idén június 8-án kihirdetett alapfokú ítéletben hat év letöltendő szabadságvesztésre ítélte, holott az üzletember szerint „maximum felfüggesztett szabadságvesztést” ígértek neki.

korábban írtuk

Védelmébe vette az RMDSZ az alapfokon 8 év letöltendő börtönre ítélt Kiss Sándort
Védelmébe vette az RMDSZ az alapfokon 8 év letöltendő börtönre ítélt Kiss Sándort

Az RMDSZ elöljárói bíznak abban, hogy az alapfokon nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Kiss Sándor, a szövetség Bihar megyei szervezetének egykori „erős embere” be tudja bizonyítani ártatlanságát a bíróságon.


Egyébként a fellebbviteli szakaszban véleménykülönbség alakult ki a perben ítélkező Antik Levente Farkas és Gabriela Ţarcă bírák között, ezért a korábban kéttagú bírói tanácsot november végén kiegészítették a „mérleg nyelve” szerepét betöltő Mihail Udroiuval. Hármójuk közül ugyanakkor érdekes a táblabíróság magyar nemzetiségű bírájának szerepe. Răzvan Doseanu, Kiss Sándor ügyvédje a per során azt állította, hogy három évvel ezelőtt őt, védencét és Antik Leventét a DNA központi szervének kérésére megfigyelte a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), mégpedig annak gyanújával, hogy a volt megyei tanácselnök 50 ezer euró kenőpénzt ajánlott fel a bírának az ellene foganatosított hatósági felügyelet feloldásának elrendelése fejében. Bár az ügyet a bírák és ügyészek esetleges bűncselekményeit vizsgáló bizottság bűncselekmény hiányában ebben az évben lezárta, Antik Levente felmentését kérte a Kiss-perben való bíráskodás alól, ezt azonban felettesei elutasították.

korábban írtuk

Nyolc év letöltendő börtönre ítélték Kiss Sándor volt bihari RMDSZ-vezetőt
Nyolc év letöltendő börtönre ítélték Kiss Sándor volt bihari RMDSZ-vezetőt

Nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Bihar megyei törvényszék hétfőn alapfokon Kiss Sándor volt Bihar megyei tanácselnököt, az RMDSZ bihari szervezetének volt vezetőjét – számolt be az Ebihoreanul.


A DNA által 2015-ben összeállított vádirat alapján a debreceni Keviép Kft. Kiss Sándor lefizetésével nyert megbízást 2003-ban a nagyváradi környezetkímélő szemétlerakó megépítésére. A vádhatóság állítása szerint a Keviép egy londoni közvetítőn keresztül adta el munkagépeit romániai leányvállalatának. A londoni közvetítő cég 187 ezer euróért vásárolta, és 500 ezer euróért adta tovább a munkagépeket. A debreceni cég könyveléséből így kivont pénzből a DNA szerint 300 ezer euró készpénzben jutott el Kiss Sándorhoz. A nyomozó hatóság szerint két másik esetben is ugyanezt a sablont alkalmazták: romániai cégek építkezésben használt gépeket és anyagokat vásároltak nyugat-európai gyártóktól. Noha közvetlenül alkudtak az eladóval, az üzletet angliai és amerikai cégeken keresztül kötötték meg, amelyeknek több százezer euróval többet fizettek a kialkudott árnál. Az árkülönbözetet az ügyészség állítása szerint valamennyi esetben a beiktatott angliai és amerikai cégek tulajdonosa készpénzben vette fel, és fizette ki Kissnek. A csúszópénz ellenében a bihari politikus kedvező elbírálást biztosított a különböző közbeszerzési eljárásokon.

Az ügyészek szerint Kiss, Bojtor és Rus kiterjedt pénzügyi konstrukciót dolgozott ki és működtetett: romániai (a Rus által vezetett váradi Selina és a Trameco Rt.) és egyesült államokbeli (a Bojtor által irányított Wasleys Worldwide LLC Washington) cégek közvetítésével 2005–2006-ban 600 ezer eurónyi pénzt mostak tisztára. Az így jogosulatlanul szerzett hasznot Rus Kiss Sándornak adta át, hogy előnyben részesítse a Selinát egyes nagyváradi területek értékesítésében. Az ügyészek szerint a két tranzakcióval mintegy 8,6 millió eurós kárt okoztak a Bihar megyei önkormányzatnak. A DNA szerint 2003–2004-ben egy másik összetett pénzügyi konstrukciót is tető alá hoztak a felek, ebben Roatiș, Miklóssy Ferenc és Miklóssy László is érintett volt, az ügylet során újabb 300 ezer eurót „fehérítettek ki”. Alapfokon kihirdetett ítéletében a nagyváradi törvényszék a letöltendő börtönbüntetésen kívül Kiss Sándort 5,5 millió euró, Beneamin Rust pedig három millió euró kártérítés befizetésére is kötelezte.

Kiss Sándor 2000 és 2012 között töltött be vezető tisztséget a Bihar megyei önkormányzatban. 2004 és 2008 között a megyei tanács elnöke, az azt megelőző és azt követő ciklusokban a tanács alelnöke volt. A politikus 2016 júniusában személyes okokra hivatkozva lemondott az RMDSZ Bihar megyei szervezetének elnöki posztjáról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Alternatíva a Halloweenra: templomok éjszakája címmel indult új kezdeményezés

Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.

Alternatíva a Halloweenra: templomok éjszakája címmel indult új kezdeményezés
2024. október 26., szombat

Bezárattak egy kavicsbányát, ennek ellenére mégis működtették

A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.

Bezárattak egy kavicsbányát, ennek ellenére mégis működtették
2024. október 26., szombat

„Az egyház nem magánügy, hanem közügy”. Kolozsvárt ülésezik az Evangélikus-Lutheránus Egyház zsinata

Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.

„Az egyház nem magánügy, hanem közügy”. Kolozsvárt ülésezik az Evangélikus-Lutheránus Egyház zsinata
2024. október 25., péntek

Terveit vázolta és a tanácsosokkal szemben is megfogalmazta elvárásait a másodszor beiktatott Soós Zoltán

Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.

Terveit vázolta és a tanácsosokkal szemben is megfogalmazta elvárásait a másodszor beiktatott Soós Zoltán
2024. október 25., péntek

Rafila szerint túlméretezett a brassói regionális kórház projektje

A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.

Rafila szerint túlméretezett a brassói regionális kórház projektje
2024. október 25., péntek

Össze kell hangolni az oktatási szinteket – A kisebbségi diákok románnyelv-tanításának módosítását javasolják a szakmabeliek

Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).

Össze kell hangolni az oktatási szinteket – A kisebbségi diákok románnyelv-tanításának módosítását javasolják a szakmabeliek
2024. október 25., péntek

Kolozs megyében történt cserbenhagyásos gázolás elkövetőjét keresi a rendőrség

Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.

Kolozs megyében történt cserbenhagyásos gázolás elkövetőjét keresi a rendőrség
2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

2024. október 24., csütörtök

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik

Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik
2024. október 24., csütörtök

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében

Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében