A titkosszolgákatok is „besegítettek.” Kiss Sándort nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélték
Bojtor Vilmos László, az ügy egyik vádlottja azt állítja, vádalkut ajánlott a magyar és a román hírszerzés, ezért tett terhelő vallomást Kiss Sándor, a Bihar Megyei Tanács volt elnöke ellen a korrupciós perben.
2018. november 07., 11:022018. november 07., 11:02
2018. november 07., 12:082018. november 07., 12:08
A magyar és a román titkosszolgálat, valamint a korrupcióellenes ügyészség nyomására tett terhelő vallomást Kiss Sándor, a Bihar megyei önkormányzat korábbi RMDSZ-es elnöke ellen a korrupciós ügy másik vádlottja, Bojtor Vilmos László – ezt maga Bojtor állította a nagyváradi táblabíróságon a Mediafax hírügynökség szerint.
Az üzletember még az október 11-ei tárgyaláson beszélt arról, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) egyik nagyváradi ügyésze, Adrian Muntean, valamint egy Traian Surducan nevű rendőr főfelügyelő lépett vele kapcsolatba az ügyben.
A megbeszélésre a Nagyváradhoz tartozó Biharpüspöki egyik ismert vendéglőjében került sor még 2015-ben Bojtor szerint, aki közölte: hajlandó hazugságvizsgálatnak is alávetni magát állítása valódiságának az igazolására. Az üzletember elmondta: mivel semmilyen konkrét bizonyíték nem volt Kiss ellen, mind a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), mind a DNA, mind pedig a magyar hírszerzés azzal biztatta, „minden oké” lesz, amennyiben Kiss ellen vall. Hozzátette, hitt is abban, hogy minden rendben lesz, hiszen Kisst és az ügy egy másik vádlottját, Beniamin Rus építési vállalkozót akkor már őrizetbe vették, és a vagyonukat is zárolták, míg őt békén hagyták.
Csakhogy a Bihar megyei törvényszék végül másképp döntött:
Kiss Sándort, aki nem csupán a Bihar megyei önkormányzatot vezette, hanem a megyei RMDSZ elnöke is volt korábban, nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Az RMDSZ-es politikust hivatali visszaélés, pénzmosás, csúszópénz elfogadása és befolyással üzérkedés miatt ítélte el a bíróság az ellene és négy másik üzletember ellen indított korrupciós perben. Beniamin Rusra, a Selina cég vezetőjére négy év, Bojtor Vilmos Lászlóra hat év letöltendő börtönbüntetést rótt ki a bíró.
A gyanúsítottak között szerepelt még az azóta elhunyt Mudura Sándor, továbbá Bojtor Vilmos László, Gheorghe-Ioan Roatiș, Beniamin Rus, Miklóssy Ferenc, valamint Miklóssy László is. Az ügyészek szerint Kiss, Bojtor és Rus kiterjedt pénzügyi konstrukciót dolgozott ki és működtetett: romániai (a Rus által vezetett váradi Selina és a Trameco Rt.) és egyesült államokbeli (a Bojtor által irányított Wasleys Worldwide LLC Washington) cégek közvetítésével 2005–2006-ban 600 ezer eurónyi pénzt mostak tisztára. Az így jogosulatlanul szerzett hasznot Rus Kiss Sándornak adta át, hogy előnyben részesítse a Selinát egyes nagyváradi területek értékesítésében.
A DNA szerint 2003–2004-ben egy másik összetett pénzügyi konstrukciót is tető alá hoztak a felek, ebben Roa-tiș, Miklóssy Ferenc és Miklóssy László is érintett volt, az ügylet során újabb 300 ezer eurót „fehérítettek ki”. A DNA további hasonló akciókat is gyanít. Alapfokú ítéletében a nagyváradi törvényszék a letöltendő börtönbüntetésen kívül Kiss Sándort 5,5 millió euró, Beniamin Rust pedig három millió euró kártérítés befizetésére is kötelezte.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!