Tüntetés a temesvári állami szülészet előtt
Fotó: Facebook/Ciprian-Titi Stoica
Az állami szülészet új székhelyre költöztetéséért tüntetett csütörtökön Temesváron az intézmény több száz alkalmazottja, azt állítva, hogy az eddigi épület bezárása kismamák és csecsemők életét sodorja veszélybe.
2025. január 16., 19:572025. január 16., 19:57
A több mint 300 alkalmazott – különböző egészségügyi szakszervezetek tagjai – azért tiltakozott az állami szülészet ügyében, mert
A városi kórházhoz tartozó Odobescu szülészetet azután zárták be, hogy december elején az egyik részlegen beszakadt a mennyezet, az itteni tevékenységet a megyei kórház hasonló intézménye, a Bega szülészet vette át. Az Odobescu szülészeten mintegy 3000 kisbaba született évente, itt látták el a környező megyékből érkezett koraszülött csecsemőket is.
Olimpia Oprea nőgyógyász, a temesvári városi kórház és az Odobescu szülészet korábbi menedzsere az Agerpres hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy
„Példátlan válsághelyzet” alakult ki Románia nyugati felében – mondta a szakember, aki szerint fennáll a veszély, hogy kisbabák veszítik életüket a nem megfelelő körülmények miatt. A probléma gyökere, hogy a bezárt szülészet eddigi, több mint százéves székhelye a zsidó közösség tulajdona, bérlőként az önkormányzatnak nem áll módjában korszerűsíteni a leromlott ingatlant. Az állagfelmérés során kiderült, hogy az itteni gondok nem orvosolhatók javítással, így a város vezetésének új ingatlant kell találni, ahova elköltöztetheti a szülészetet.
Dominic Fritz temesvári polgármester csütörtökön közleményben tudatta, hogy több épület alkalmasságát is vizsgálják. „A páciensek és a kisbabák biztonsága áll az első helyen” – idézte a polgármestert a közlemény. Fritz abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy rövidesen sikerül megtalálni a megfelelő megoldást. Temesvár két szülészetén évente mintegy 5000 kisbaba születik.
Részletekkel szolgált lapunknak a csütörtökre virradóra bekövetkezett kórháztűzről a csíkszeredai intézmény sajtóosztálya. Kiderült, hogy a kórháztűz egy cigarettázó beteg miatt következett be.
Tűz ütött ki csütörtök hajnalban a csíkszeredai sürgősségi megyei kórház sebészeti osztályának egyik kórtermében. Az egészségügyi személyzet kimenekített hat beteget, majd eloltották a lángokat.
Románia többszörös demográfiai átalakuláson ment és megy ma is keresztül. A jelenlegi irányzat az, hogy az egyre inkább elöregedő városokból a mind felkapottabbá váló „mágnesvárosokba” költöznek a fiatalok.
Több tucat köbméternyi szemetet szedtek össze az útkarbantartók a napokban a nagylaki autópálya-határátkelőhely kilépő oldalán a sztráda mentén. Az útügyi igazgatóság szerint a szemetet még a schengeni csatlakozás előtt sorban állók dobálták szét.
Az idei tél legalacsonyabb értékeit mérték szerdán reggel, mínusz 18 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kigyulladt kedd este egy székelyudvarhelyi autószerelő műhely; több mint 500 ezer lejes kár keletkezett a tűzben.
Kolozsváron gyűltek össze az erdélyi magyar történelmi egyházak főpásztorai, hogy megvitassák a magyar közösség aktuális kihívásait és ezek lehetséges megoldásait.
Bűnvádi eljárás indult a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó marosvásárhelyi központokban észlelt rendellenességek miatt – közölte kedden a főügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni főosztálya (DIICOT).
Tizenöt évnyi várakozás után megkapta a sókitermelési engedélyt egy magyarországi tulajdonban lévő cég, amely Torda közelében szeretne kősót bányászni. A hihetetlenül hosszadalmas eljárás megszüntetné a Salrom állami vállalat hegemóniáját.
A hó végéig megoldódhat az orvoshiány a Nagykárolyi Városi Kórház gyermekgyógyászati és szülészeti osztályán, mivel az önkormányzat vezetősége négy nagyváradi szakorvossal is folytat előrehaladott tárgyalásokat a „leszerződtetésükről”.
szóljon hozzá!