Fotó: Molnár Edvárd/MTI
Míg Szilágy, Arad és Temes megyében a megyeszékhelyek alpolgármesteri székeinek a megőrzése a legfőbb célja az RMDSZ-nek a közelgő helyhatósági választásokon, Bihar megyében az ellenzék, az Erdélyi Magyar Néppárt is beszállt a harcba. És állítja: nagyobb esélye van visszaszerezni a nagyváradi alpolgármesteri tisztséget, mint a helyi szinten háttérbe szorult szövetségnek.
2020. szeptember 19., 08:202020. szeptember 19., 08:20
2020. szeptember 26., 13:362020. szeptember 26., 13:36
Miközben román részről borítékolható a Nemzeti Liberális Párt (PNL) győzelme Bihar megyében és a megyeszékhely Nagyváradon egyaránt, magyar vonatkozásban nem volt még ennyire kiélezett verseny az RMDSZ és ellenzéke között, mint a szeptember 27-ei önkormányzati választáson.
A városban jelentős támogatottságnak örvendő Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) az eddigi polgármesteri tanácsost, Zatykó Gyulát indítja a polgármesteri székért, míg a megyei tanácselnökséget Szilágyi Zsolt, a politikai alakulat korábbi elnöke pályázza meg. Aki évekig Tőkés László volt EP-képviselő brüsszeli irodavezetője volt, a korábbi királyhágómelléki református püspök pedig teljes mellszélességgel kiáll az EMNP mellett, és a „korrupt RMDSZ” elleni szavazásra buzdít.
Szilágyi Zsolt és Zatykó Gyula fogja közre Csomortányi István pártelnököt az EMNP egyik sajtótájékoztatóján
Fotó: EMNP
Kampányát arra építi, hogy Nagyvárad felvirágoztatása után a megyét is fellendíti, főleg a reptér fejlesztésével, amely így az üdülőközponttá és turisztikai célponttá avanzsált Pece-parti Párizs számára is biztosítaná a látogatókat. És nem mellesleg pénzt hozna a térségbe, ahol a határ közelsége ellenére még mindig alacsonyak a bevételek és az átlagjövedelem.
Aki az elmúlt hetekben olyan, a váradiak mindennapi élete szempontjából fontos beruházásokat adott át, mint a Kossuth utcai mélygarázs vagy a Baross (Dacia) híd melletti aluljáró.
A váradi városvezetés megvalósításaiból az EMNP is kikéri a részét, főleg, hogy Zatykó Gyula közreműködésével több, a magyar közösség számára fontos projekt látott napvilágot. Az önkormányzat szobrot állított ifj. Rimanóczy Kálmán építésznek, kikerültek a magyar feliratok a turisztikai útmutatókra, sőt nemrég a Szent László hídra is kitették a rég óhajtott többnyelvű táblát, és a jövőben teljes többnyelvűséget ígérnek.
Polgármesterjelöltje, Cseke Attila szenátor, megyei elnök már csak azért sem lehet alpolgármester, mert nem akar: nem szerepel a nagyváradi tanácsosjelöltek listáján. Ezt furcsa mód Szabó József megyemenedzser vezeti, aki a megyei tanácselnöki tisztségre pályázik a tulipán jegyében, miután Pásztor Sándor jelenlegi tanácselnök számos kudarca és közszereplői baklövése miatt kénytelen volt félreállni.
Az RMDSZ Cseke Attila szenátort indította a váradi polgármesteri tisztségért
Fotó: RMDSZ
A megyei tanácsosjelöltek listáját ellenben a margittai születésű Cseke vezeti, aki bihariként vélhetően több támogatót tud szerezni a megyéből, mint a nagyváradi Szabó József, aki megyei tanácselnök-jelöltsége ellenére utolsó a tanácsosjelölti listán. Az RMDSZ egyébként négy évvel ezelőtt hat önkormányzati képviselőt juttatott be a megyei testületbe.
Sőt az sem kizárt, hogy Bolojan az RMDSZ által elveszített alpolgármesteri tisztséget is megadja magyar partnereinek, akiknek nyíltan felvállalta a támogatását. Az EMNP-s jelölteket nemcsak Nagyváradon, hanem a magyar falvakba is elkísérte kampánykörútra, és számos képen, videón szerepel velük, hangsúlyozva: csapatban gondolkodnak.
Zatykó Gyula és Florin Birta egy közös plakáton
Fotó: Facebook/Bihar Megyei Néppárt
Mircea Jacan, a Szabad Emberek Pártjának (POL) polgármesterjelöltje nemcsak maga beszél folyékonyan magyarul, szlogenje – Együtt megőrizzük Nagyváradot – magyarul is szerepel a plakátokon. A népszerű újságíró, menedzser mellett a tanácsosi listán magyar és német nemzetiségű jelölteket is felvonultató párt a Bolojan-adminisztráció népszerűtlen döntéseire és a civil kurázsira építi kampányát, a keménykezű vezetés helyett átláthatóságot ígér. Magyar nevű jelöltek az USR–Plus-szövetség listáin is bőven akadnak, de üzeneteikben csak románul hangoztatják a térség etnikai sokszínűségét.
Margittán Pocsaly Zoltán, Nagyszalontán Török László, Székelyhídon Béres Csaba, Érmihályfalván Nyakó József indul újabb mandátumért.
A folytonosságra épít a szövetség a Szilágyságban is, a Szilágy Megyei Tanácsban megőrizné a jelenleg héttagú RMDSZ-frakciót, és Szilágyi Róbert István megyei alelnök személyében a megyei tanácselnöki tisztséget is megpályázza. Melynek elnyerésére nemcsak a magyar szavazók aránya miatt van esély, hanem amiatt is, mert sem a szociáldemokrata Tiberiu Marc tanácselnök, sem Sergiu Panie alelnök nem indul az Erdélyben kivételesen PSD-párti megyében. Vereség esetén van esélye megtartani az alelnöki széket, hiszen első helyen szerepel a megyei tanácsosjelöltek listáján.
Fazakas Miklós Zilah alpolgármestere maradhat
Fotó: Facebook/RMDSZ Szilágy megyei szervezete
Helyi tanácsosjelölti listát szintén indít a szövetség, ahogy számos más szilágysági településen is, és többek között Szilágycsehben, Szilágysomlyón és Sarmaságon van saját polgármesterjelöltje.
A megye vezetése helyett a megyeszékhelyekre összpontosít az RMDSZ Arad és Temes megyében. Bár mindkét határ menti megyében van önálló tanácselnökjelöltje Faragó Péter aradi parlamenti képviselő, illetve Marossy Zoltán György Temes megyei RMDSZ-elnök személyében, a győzelemre már csak az etnikai viszonyok miatt is kevés az esély.
Aradon Mészár Sándor sportmenedzser, üzletember az RMDSZ polgármesterjelöltje, akinek a legesélyesebbnek számító PNL-es jelölttel, Călin Bibarț polgármesterrel kell megmérkőznie. Mészár a labdarúgó-élvonalba jutott UTA „feltámasztójaként” román szavazatokra is számíthat. Arad megyében még számos magyarlakta településen állított saját polgármesterjelöltet és tanácsosjelölti listát a szövetség.
Farkas Imre is megtartaná a helyettesi széket
Fotó: Facebook/RMDSZ Temes megye
Az RMDSZ jelöltjeként Farkas Imre alpolgármester ha a polgármesteri széket nem is, a helyettesi tisztséget újra megszerezheti. A bánsági szórványmegyében még Igazfalván, Lugoson, Óteleken, Újszentesen, Végváron és Zsombolyán van polgármesterjelöltje a szövetségnek.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!