Fotó: Ifj. Haáz Sándor
Nyolc hete tölti be az RMDSZ ügyvezető elnöki tisztségét, közben bejárta a megyei szervezeteket. Mit tapasztalt?
A területi szervezetek nagy része a közelgő tisztújításokra, az SZKT képviselőinek, a kulturális autonómiatanács tagjainak megválasztására készül, sok helyen megvan már az ütemterv, augusztus végén, szeptemberben tartják a választásokat. Azt is tapasztaltam, a területi szervezetek szolgáltatásokat, információt, koordinálást várnak az ügyvezető elnökségtől – és határozottságot. Persze, amikor változtatásokról van szó, sokan azt szeretnék, hogy ezek a szomszédnál kezdődjenek. Azt is láttam, hogy a megyei szervezetek várakozó állásponton vannak. Szeretnék tudni, hogyan veszünk részt az európai parlamenti választásokon, és általában milyen irányba megyünk a következő időszakban.
És milyen irányba haladnak?
Az egységes brüsszeli képviselet megteremtésének irányát célozta meg a szövetség. A területi szervezeteknél szinte mindenütt azzal a véleménnyel találkoztam, hogy egységre kell törekedni, ki kell egyezni Tőkés Lászlóval. Nem tagadom, olyan hangokat is hallani, amelyek nem feltétlenül az egyezség mellett szólnak. Azt azonban mindenki elfogadja: ha nem akarjuk veszélybe sodorni az erdélyi magyarság európai parlamenti képviseletét, ki kell egyezni.
Miért nem jutott az RMDSZ-vezetők eszébe tavaly decemberben a kiegyezés, amikor az ellenzék szorgalmazta a közös listaállítást? Sokkal pozitívabb üzenete lett volna az akkori megegyezésnek.
Persze, sok kérdést fel lehet újra melegíteni. Mi akkor azt mondtuk, ha Tőkés László EP-képviselő akar lenni, jelöltesse magát az RMDSZ-listára. Persze Tőkés László akkor túlságosan nagy kompromisszumnak érezte, hogy részt vegyen az RMDSZ rangsorolásán, mint ahogy nekünk is túlságosan nagy kompromisszum lett volna egy másfajta javaslatot tenni.
Akkor túl nagy kompromisszum lett volna, most meg nem az. Miért?
Akkor mindkét félnek elfogadhatatlan lett volna, most egyik félnek sem az. Ha tavaly januárban Tőkés László azt mondja, kész az RMDSZ színeiben képviselő lenni, ma nem itt tartanánk. Ha jelentkezett volna a rangsorolásra, biztosan befutóhelyre kerül a listán. Ezt a lehetőséget azonban nem próbáltuk ki, ezért ma fölöslegesnek is tartom erről beszélni. Szerintem ebben a történetben egyik fél sem kevésbé felelős, mint a másik.
Egy másik megközelítésből viszont a történet úgy értelmezhető, hogy amikor az ellenzék csak szép szóval kérte a közös lista állítását, az RMDSZ elutasította azt. Csak akkor mutatkozott készségesnek az egyezkedésre, amikor összegyűjtötték a Tőkés László független indulását támogató aláírásokat, amikor erőt mutattak fel az RMDSZ-szel szemben, amikor sarokba szorították. Nem érzi veszélyesnek ezt?
Számomra a politika nem abból áll, hogy ki kit szorít sarokba. Ezt teljesen másképpen látom. És nem is az RMDSZ van sarokba szorítva. Biztos vagyok abban, hogy Tőkés László komolyan fontolgatja, hogy elfogadja a javaslatunkat. Nagy nyomás nehezedik azonban rá – elsősorban a Magyar Polgári Szövetség részéről –, hogy ne induljon el az RMDSZ listáján. Utóbbiak most is, szeptemberben is ugyanazt a slágert fogják fújni: mindegy, mit tesz az RMDSZ, mindegy, mit mond Tőkés László, nem szabad kiegyezni. Azt gondolom, a közös cél, a közös érdeknek kell győznie, mert nem Tőkés László, és nem az RMDSZ, hanem a romániai magyarság veszít, ha brüsszeli képviselet nélkül marad. De a felvidéki és magyarországi néppártiak, Csáky Pál, Semlyén Zsolt és Orbán Viktor számára sem mellékes, hogy megegyezés híján az európai néppárti frakcióban két románnal több lesz, két magyarral pedig kevesebb.
Bizonyára áttanulmányozta a Tőkést támogató szervezetek javaslatlistáját. Mi az, amiben meg tudnak állapodni, és mi az, amiben nem?
Pénteken találkozunk, hogy egyeztessük az álláspontunkat, előtte nem kívánok a sajtón keresztül üzenni.
Ön vezeti az RMDSZ-es tárgyalócsapatot. Nem hátrány, hogy ön egyben a szövetség kampányfőnöke is az EP-választásokon?
Ugyanezt a kérdést Szilágyi Zsoltnak is fel lehet tenni, aki Tőkés Lászlónak a kijelölt kampányfőnöke, és a püspök képviseletében lesz ott a tárgyalásokon. Ez szerintem sem előnyt, sem hátrányt nem jelent. Engem előbb neveztek ki kampányfőnöknek, és csak azután ügyvezető elnöknek. A kampányfőnökségemre vonatkozó döntés még akár módosulhat is.
Tőkés László azt nyilatkozta a Krónikának: attól tart, ha nem sikerül megegyezni, és külön indulnak el a választásokon, az RMDSZ mocskos kampányba kezd. Készülnek erre?
Mocskos kampányra nemcsak hogy nem készülünk, nem is gondoltunk. Én inkább attól tartok, hogy a Tőkés Lászlót támogató szervezetek egy része folytatja a mocskos kampányt az RMDSZ-szel szemben még abban az esetben is, ha Tőkés László az RMDSZ jelöltlistáján szerepel majd. Mocskos kampány csak azok részéről lesz, akik azt gondolják, minél rosszabb az RMDSZ-nek, annál jobb nekik. Ez téves megközelítés.
Ha nem sikerül megegyezni, megpróbálják megakadályozni, hogy Tőkés László függetlenként induljon? A 2004-es helyhatósági választásokon a Magyar Polgári Szövetséget így sikerült leszerelni.
Ezek a feltételezések afféle városi legendák, és a zavarkeltést szolgálják. Az RMDSZ nem fogja, és nem is tudná megakadályozni, hogy Tőkés László elinduljon a választásokon. Ez így fel sem merül. Tőkés László támogatására 137 ezer aláírást gyűjtöttek össze. Gondolom, az aláírásgyűjtők odafigyeltek arra, hogy ne legyenek hibák az íveken. Számunkra az a fontos, hogy olyan megállapodást tudjunk kötni, amely nemcsak az EP-választásokról szól, hanem a jövőről is, mert a 6,5 százalékos számarányú magyarságnak át kell lépnie az ötszázalékos választási küszöböt. Az tehát a cél, hogy végig tudjuk vinni a megkezdett tárgyalásokat.
Nagy Zsolt vetette fel: legyen előválasztás. Számolnak ezzel a lehetőséggel?
Nem sok értelmét látom. Tőkés László mögött 137 ezer aláírás áll, az RMDSZ listája mögött több mint háromszázezer. Ennél több ember nem menne el az előválasztásokra. Ha egyezség születik a két csoport között, annak a legitimitását nem lehet megkérdőjelezni.
Az Új Magyar Szó című napilap felvetette: Frunda György is felkerülhet az RMDSZ jelöltlistájára. Van ennek realitása?
Frunda György jelöltsége tavaly felmerült, akkor a szenátornak nem állt szándékában EP-mandátumra pályázni. Nem tudok róla, hogy ezt az álláspontját megváltoztatta volna.
Markó Béla kiszemelt utódjának tekintik. Hogy érzi, szimpátiát, vagy éppen gyanakvást von ez a hírnév önre?
Markó Béla soha egyetlen szóval nem hozta sem nekem, sem mások tudomására, hogy ez így lenne. A tisztségváltás nem így történik az RMDSZ-ben.
Ettől függetlenül még tekinthetnek önre utódjelöltként.
Az emberek fantáziája élénk. Akik figyelték a pályám alakulását, egy dolgot tudhatnak: én tíz éve dolgozom, és az elkövetkezőkben is dolgozni fogok. Soha nem tűztem ki olyan célokat, hogy ügyvezető elnök vagy elnök legyek. Ezt az élet dönti el.
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományoss&a
Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.