Szakemberek szerint csak rövid időre szól a tó látszólagos újjáéledése
Fotó: Ovi D. Pop
Termálvíz gyűl a turizmus leállása óta a pár éve kiszáradt püspökfürdői tündérrózsás tóba. Venczel Márton biológus szerint azonban kicsi az esély a természetvédelmi rezervátum megmentésére, ahhoz ugyanis csökkenteni kellene a kitermelést a környéken, ami gazdasági érdekekbe ütközik.
2020. április 22., 15:382020. április 22., 15:38
2020. április 22., 15:422020. április 22., 15:42
„Sokkal nagyobb a gazdasági érdek, mint a természetvédelem iránti elkötelezettség” – összegezte az egykori püspökfürdői természetvédelmi rezervátum, a termálvizű tó helyzetét a Krónika kérdésére Venczel Márton biológus. A nagyváradi Körösvidéki Múzeum természettudományi részlegének vezetője szerint a vízszintnek a turizmus leállása óta tapasztalt növekedése azt bizonyítja, hogy
Mint arról beszámoltunk, amióta a járványügyi intézkedések miatt leállt a turizmus, ezáltal pedig a termálvíz-kitermelés Félixfürdőn és környékén, újjáéledni látszik a hévízi tündérrózsa pár éve kiszáradt püspökfürdői természetes élőhelye. Erre Ovi D. Pop nagyváradi fotográfus hívta fel a figyelmet, az általa készített légi felvételeken jól látszik, hogy az évek óta száraz meder kezd megtelni vízzel. A természetvédelmi területek országos ügynöksége a Bihoreanul hetilap kérdésére a napokban megerősítette: termálvíz gyűl a tómederben, a félixfürdői és püspökfürdői gyógyturizmus leállása óta a vízszint tíz centiméterrel magasabb a megszokottnál, a víz hómérséklete pedig eléri a 27-28 Celsius-fokot.
Újjáéledni látszik a hévízi tündérrózsa pár éve kiszáradt püspökfürdői természetes élőhelye, amióta a járványügyi intézkedések miatt leállt a turizmus, ezáltal pedig a termálvíz-kitermelés Félixfürdőn és környékén.
A Nagyvárad melletti természetvédelmi terület újjáéledése azért lenne fontos, mivel
A rezervátum termálvizes tavacskájának eltűnésére még 2014-ben hívták fel a figyelmet természetvédelmi szakemberek, akik a helyi ökoszisztéma megváltozását a túlzott termálvíz-kitermelés számlájára írták.
A tó jelenlegi újjáéledése is ezt bizonyítja – jelentette ki a Krónikának Venczel Márton biológus, aki a nagyváradi Körösvidéki Múzeum munkatársaként évek óta nyomon követi a püspökfürdői élőhely sorsát.
– fogalmazott lapunknak a szakember.
Fotó: Ovi D. Pop
Rámutatott, a környéken sokkal több termálvizet termelnek ki, mint amennyi megengedett lenne, a püspökfürdői és félixfürdői turizmus szempontjából nagyon nagy érdek fűződik ehhez. Amint lecsökkent a kitermelés, a tó visszaállt az eredetihez közeli állapotba, legalábbis a víz tekintetében.
„Ha elegendő víz áll rendelkezésre annak ellenére, hogy aszályos időszak van, újra természetes módon felszínre fog törni” – mutatott rá az összefüggésekre a szakember, aki szerint azonban kevés az esélye annak, hogy a jelenlegi állapot hosszú ideig fenntartható legyen. Kifejtette, mivel nem valószínű, hogy a turizmus egyik napról a másikra újra fog indulni, nyár közepéig várhatóan lesz még víz a termáltóban. De valószínűsíthető, ahogy amint újraindulnak a strandok, és ismét nagy lesz a termálvízfogyasztás, másodjára is ki fog száradni.
Venczel Márton szerint a tó jelenlegi állapota továbbra is fenntartható lenne, de ahhoz hatósági intézkedésekre szükségesek. „Akkor lenne csak helyreállítható, ha csökkentenék a kitermelést: sokkal kevesebb termálvizet termelnének ki és édesvízzel pótolnák, illetve visszaforgatnák a vizet, ami költségesebb eljárás” – sorolta a lehetséges megoldásokat. Emlékeztetett, 2013–2014-ben, amikor még a Körösvidéki Múzeum kezelése alatt állt a püspökfürdői rezervátum,
Az 1931-ben természetvédelmi területté nyilvánított termáltó pedig elveszett, az élőhely öt-tíz évvel ezelőtti állapota ugyanis nem állítható vissza, hiszen az őshonos növény- és állatfajok már nincsenek ott. Bár megpróbálták laboratóriumi körülmények között megmenteni, a bordás homorcsa nevű csigafajt nem sikerült szaporítani, véglegesen kipusztult. „A Racovița-kelét most is tartják néhány akváriumban, de ez nem jelenti azt, hogy egyik napról a másikra visszatelepíthető lenne. Jelentős populáció kell ahhoz, hogy életképes legyen a szabad természetben, azáltal, hogy az egyedszám lecsökkent néhány tíz példányra, végveszélyben van” – mutatott rá a biológus.
A legegyszerűbb a hévízi tündérrózsa visszatelepítése lenne, ez trópusi fajként a Nílus deltájában is előfordul, de üvegházakban is tartják. De ha nem tartható fenn az optimális vízszint, ez sem élne meg egykori természetes élőhelyén. Venczel Márton szerint a termálvíz-kitermelés csökkentése nélkül a püspökfürdői tó csak mesterséges módon lenne fenntartható. Ha a helyén medencét alakítanának ki, és folyamatosan szivattyúznák bele a termálvizet, akárcsak Félixfürdőn teszik. Ez esetben azonban már nem lehetne természetes élőhelyről beszélni, hívta fel a figyelmet a szakember.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
szóljon hozzá!