Szakemberek szerint csak rövid időre szól a tó látszólagos újjáéledése
Fotó: Ovi D. Pop
Termálvíz gyűl a turizmus leállása óta a pár éve kiszáradt püspökfürdői tündérrózsás tóba. Venczel Márton biológus szerint azonban kicsi az esély a természetvédelmi rezervátum megmentésére, ahhoz ugyanis csökkenteni kellene a kitermelést a környéken, ami gazdasági érdekekbe ütközik.
2020. április 22., 15:382020. április 22., 15:38
2020. április 22., 15:422020. április 22., 15:42
„Sokkal nagyobb a gazdasági érdek, mint a természetvédelem iránti elkötelezettség” – összegezte az egykori püspökfürdői természetvédelmi rezervátum, a termálvizű tó helyzetét a Krónika kérdésére Venczel Márton biológus. A nagyváradi Körösvidéki Múzeum természettudományi részlegének vezetője szerint a vízszintnek a turizmus leállása óta tapasztalt növekedése azt bizonyítja, hogy
Mint arról beszámoltunk, amióta a járványügyi intézkedések miatt leállt a turizmus, ezáltal pedig a termálvíz-kitermelés Félixfürdőn és környékén, újjáéledni látszik a hévízi tündérrózsa pár éve kiszáradt püspökfürdői természetes élőhelye. Erre Ovi D. Pop nagyváradi fotográfus hívta fel a figyelmet, az általa készített légi felvételeken jól látszik, hogy az évek óta száraz meder kezd megtelni vízzel. A természetvédelmi területek országos ügynöksége a Bihoreanul hetilap kérdésére a napokban megerősítette: termálvíz gyűl a tómederben, a félixfürdői és püspökfürdői gyógyturizmus leállása óta a vízszint tíz centiméterrel magasabb a megszokottnál, a víz hómérséklete pedig eléri a 27-28 Celsius-fokot.
Újjáéledni látszik a hévízi tündérrózsa pár éve kiszáradt püspökfürdői természetes élőhelye, amióta a járványügyi intézkedések miatt leállt a turizmus, ezáltal pedig a termálvíz-kitermelés Félixfürdőn és környékén.
A Nagyvárad melletti természetvédelmi terület újjáéledése azért lenne fontos, mivel
A rezervátum termálvizes tavacskájának eltűnésére még 2014-ben hívták fel a figyelmet természetvédelmi szakemberek, akik a helyi ökoszisztéma megváltozását a túlzott termálvíz-kitermelés számlájára írták.
A tó jelenlegi újjáéledése is ezt bizonyítja – jelentette ki a Krónikának Venczel Márton biológus, aki a nagyváradi Körösvidéki Múzeum munkatársaként évek óta nyomon követi a püspökfürdői élőhely sorsát.
– fogalmazott lapunknak a szakember.
Fotó: Ovi D. Pop
Rámutatott, a környéken sokkal több termálvizet termelnek ki, mint amennyi megengedett lenne, a püspökfürdői és félixfürdői turizmus szempontjából nagyon nagy érdek fűződik ehhez. Amint lecsökkent a kitermelés, a tó visszaállt az eredetihez közeli állapotba, legalábbis a víz tekintetében.
„Ha elegendő víz áll rendelkezésre annak ellenére, hogy aszályos időszak van, újra természetes módon felszínre fog törni” – mutatott rá az összefüggésekre a szakember, aki szerint azonban kevés az esélye annak, hogy a jelenlegi állapot hosszú ideig fenntartható legyen. Kifejtette, mivel nem valószínű, hogy a turizmus egyik napról a másikra újra fog indulni, nyár közepéig várhatóan lesz még víz a termáltóban. De valószínűsíthető, ahogy amint újraindulnak a strandok, és ismét nagy lesz a termálvízfogyasztás, másodjára is ki fog száradni.
Venczel Márton szerint a tó jelenlegi állapota továbbra is fenntartható lenne, de ahhoz hatósági intézkedésekre szükségesek. „Akkor lenne csak helyreállítható, ha csökkentenék a kitermelést: sokkal kevesebb termálvizet termelnének ki és édesvízzel pótolnák, illetve visszaforgatnák a vizet, ami költségesebb eljárás” – sorolta a lehetséges megoldásokat. Emlékeztetett, 2013–2014-ben, amikor még a Körösvidéki Múzeum kezelése alatt állt a püspökfürdői rezervátum,
Az 1931-ben természetvédelmi területté nyilvánított termáltó pedig elveszett, az élőhely öt-tíz évvel ezelőtti állapota ugyanis nem állítható vissza, hiszen az őshonos növény- és állatfajok már nincsenek ott. Bár megpróbálták laboratóriumi körülmények között megmenteni, a bordás homorcsa nevű csigafajt nem sikerült szaporítani, véglegesen kipusztult. „A Racovița-kelét most is tartják néhány akváriumban, de ez nem jelenti azt, hogy egyik napról a másikra visszatelepíthető lenne. Jelentős populáció kell ahhoz, hogy életképes legyen a szabad természetben, azáltal, hogy az egyedszám lecsökkent néhány tíz példányra, végveszélyben van” – mutatott rá a biológus.
A legegyszerűbb a hévízi tündérrózsa visszatelepítése lenne, ez trópusi fajként a Nílus deltájában is előfordul, de üvegházakban is tartják. De ha nem tartható fenn az optimális vízszint, ez sem élne meg egykori természetes élőhelyén. Venczel Márton szerint a termálvíz-kitermelés csökkentése nélkül a püspökfürdői tó csak mesterséges módon lenne fenntartható. Ha a helyén medencét alakítanának ki, és folyamatosan szivattyúznák bele a termálvizet, akárcsak Félixfürdőn teszik. Ez esetben azonban már nem lehetne természetes élőhelyről beszélni, hívta fel a figyelmet a szakember.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!