Fotó: Jakab Mónika
Felháborította az orvosokat, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár mindössze három órát szánt arra, hogy az érdekeiket képviselő kamarával megtárgyalja a 2021–2022-es keretszerződés feltételeit. A Krónikának nyilatkozó erdélyi szakemberek szerint csúfot űznek orvosból, betegből.
2021. április 02., 08:312021. április 02., 08:31
Az Országos Orvosi Kamara közleményében leszögezi, a hazai betegellátás jövőjéről nem lehet háromórás tárgyalás során dönteni, amikor elkeserítő a helyzet:
„Sajnálatos és felháborító, ami évtizedek óta zajlik Romániában az orvosok és az egészségbiztosítási pénztár közötti keretszerződés címén. Ez színjáték, hiszen miközben a szerződést két egyenlő partner kellene megkösse, mindig csak az kerül bele, amit az állam diktál. A legfontosabb szempont a költséghatékonyság, miközben a spórlás a betegek bőrére megy” – szögezte le lapunknak Opris Zsolt, az Orvosi Kamara Kovászna megyei elnöke.
Seres Lucia, a Háziorvosok Szövetségének háromszéki elnöke elsősorban azt nehezményezi, hogy
Az Országos Orvosi Kamara közleményében arról számol be, hogy a hét elején tárgyalásra hívta őket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetősége, ám közölték, hogy a 168 oldalas dokumentum átbeszélésére három órát szánnak. Ennyi idő alatt kellett volna egyeztetni az alapellátás, a járóbeteg- rendelés, a kórházak, a sürgősségi ellátás, az otthoni és palliatív gondozás szerződéses feltételeiről.
– számol be az orvosok érdekvédelmi szervezete.
Jelenleg több mint 45 ezer orvost érint a keretszerződés, a dokumentumot mégis előzetes egyeztetések nélkül dolgozták ki. A háziorvosok több mint 25 százaléka hatvan év feletti, az 5 százalékuk 65 év feletti, az ország 340 településén nincs háziorvos, a rendszerben még legalább kétezer orvosra lenne szükség.
Évtizedek óta színjáték zajlik a keretszerződéssel, hiszen ez nem két egyenlő fél közötti megállapodás, hanem az egészségbiztosítási pénzek felett egyedül és kizárólagosan rendelkező állam döntése alapján megszövegezett kormányrendelet – fejtette ki lapunknak Opris Zsolt.
Az államot képviselő Országos Egészségbiztosítási Pénztár eldönti, hogy melyek a feltételek, az elsődleges szempont, hogy minél kevesebb pénzt költsenek, ez tulajdonképpen a betegeknek árt, az adófizetők nem kapják meg a pénzükért a megfelelő szolgáltatást.
– mondta Opris Zsolt.
Fotó: Veres Nándor
Kifejtette, a szerződés több pontja is módosításra szorul, például fájó pont, hogy az egészségbiztosítási pénztár az ellenőrzést is az orvosok „nyakába varrja”, holott a saját apparátusának feladata lenne, hogy tisztázza, kinek van biztosított státusza. A háromszéki kamara elnöke szerint az orvosválasztáshoz való alkotmányos jog sérül, ha nem köt a biztosító szerződést egy orvossal, hiszen hiába fizeti a járulékokat, annál az orvosnál már csak fizetés ellenében kaphat ellátást.
– szögezte le Opris Zsolt.
Már a keretszerződés kidolgozása előtt szükség lett volna egyeztetésekre, az orvosok érdekvédelmi szervezetei megkaptak egy változatot, napokig dolgoztak rajta, hogy megfogalmazzák módosító javaslataikat, ám még arra sem szánnak időt, hogy ezeket meghallgassák – mutatott rá Seres Lucia.
– tette fel a kérdést.
Kifejtette, a tárgyalások során az egészségbiztosítónak a betegek, a polgárok érdekeit kellene képviselnie, hiszen az általuk befizetett pénzből gazdálkodik, de ezt sem teszi meg. Ha nem változik a helyzet, fennáll a veszély, hogy a szakorvosi rendelők egy része nem köt szerződést a biztosítóval, ám ennek a betegek látják a kárát, hiszen azokban a rendelőkben már nem jogosultak ingyenes ellátásra.
A háziorvosi rendelők nem tudnak működni a szerződés által biztosított finanszírozás nélkül, ám ott kevés az orvos, sokan meghaltak, kiléptek. „Kiábrándultunk, csalódtunk, hiába reménykedtünk, minden évben csak rosszabb a helyzet” – mondta Seres Lucia.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!