Az ortodox hívek közül sokan fontosnak tartották személyesen elmenni a pászkáért a templomhoz
Fotó: Rostás Szabolcs
A román államfő és a járványügyi szakértők intelme ellenére több helyen a fertőzés terjedésének megelőzését célzó szabályok áthágásával zajlik a pászka osztogatása az ortodox húsvétot megelőzően.
2020. április 17., 18:192020. április 17., 18:19
2020. április 17., 22:572020. április 17., 22:57
Kolozsvári terepszemlénk nyomán az a következtetés vonható le, hogy a görögkeleti lelkészek és az egyház önkéntesei nemigen törődnek az új típusú koronavírus-járvány közepette megfogalmazott ajánlásokkal. Az ortodox nagypénteken (az ország lakosságának több mint 85 százalékát kitevő ortodoxok április 19-én ünneplik Jézus feltámadását) megkezdődött ünnepi pászkaosztás során kézről kézre adják a megszentelt csomagokat a híveknek, akik közül többen személyesen mennek el ezekért a templomokhoz.
Bár csak a ház küszöbére lenne szabad letenniük, az ortodox egyház papjai és önkéntesei a hívek kezébe adják az ünnepi csomagot
Fotó: Rostás Szabolcs
Innen kora reggeltől délutánig az egyház, valamint az önkéntesek személygépkocsijaival, valamint taxival hordták a nagycsütörtökön elkészített ünnepi pászkát (szentelt vízzel és borral megöntözött, ostya alakú kenyérdarab) azoknak a híveknek, akik ezt igényelték. A számukra kijárásra kijelölt 11 és 13 óra közötti intervallumban ugyanakkor nagyon sok idős személyt láttunk betérni a templom bejáratához a kék színű nylonzacskókba rakott ünnepi csomagokért. A hívek azután sem zavartatták magukat, hogy több rendőr posztolt le a katedrális bejáratánál.
Fotó: Rostás Szabolcs
Nem sokkal odébb, a Kálvária-kápolna tövében található tömbházak között futunk össze egy ortodox lelkésszel és három önkéntesből álló csapatával; valamennyien védőmaszkot, kesztyűt és fehér karszalagot hordanak. Kérdésemre szűkszavúan annyit mondanak, hogy rengeteg helyen igényelték a pászkát, talán nem is lesz elegendő a kiosztásra megszabott három nap. A belvárosban aztán azt sikerült lencsevégre kapnunk, amint egy pópa és kísérője személyesen nyújtja át a csomagot a ház elé kilépő lakónak.
Nagypénteki jövés-menés a kolozsmonostori görögkeleti katedrálisnál hatósági felügyelet mellett
Fotó: Rostás Szabolcs
Holott a román belügyminisztérium és az ortodox patriarchátus közötti, módosított megállapodásban nem erről van szó. Az eredeti, hatalmas port kavart egyezmény ugye még arról szólt, hogy a megszentelt pászkát a szájmaszkot és kesztyűt viselő papok oszthatják ki a templomokhoz járuló, hasonló védőeszközöket viselő híveknek pénteken és szombaton. Ebben az is szerepelt, hogy az ortodox egyház papjai házról házra járva elvihetik híveikhez a Jeruzsálemből szombat este érkező szent lángot, amelynek szétosztásában a szolgálatot teljesítő rendőrök, csendőrök, tűzoltók, és határrendészek is szerepet vállalnak. Klaus Johannis államfő azonban megtorpedózta a – Nelu Tătaru egészségügyi miniszter és járványügyi szakemberek által is ellenzett – megállapodást, Marcel Vela belügyminiszter és Daniel ortodox pátriárka ezért módosított ezen.
Fotó: Rostás Szabolcs
Ortodox nagypénteken és szombaton 8 és 17, húsvét vasárnap pedig 6 és 12 óra között a papok és az önkéntesek (legtöbb ötfős csoportokban) vihetik el a pászkát az ezt igénylő hívek lakóhelyére. A házról házra járó egyházi emberek (akik számára kötelező a maszk és a kesztyű) a belügy és az egyház közötti paktum értelmében nem léphetnek be a lakásokba, a társasházak bejáratánál a lakók által kijelölt képviselőnek adják át a pászkát és a szent lángot, aki gondoskodik szétosztásukról. Csakhogy ez a gyakorlatban – koronavírus-járvány ide, kötelező távolságtartás oda – nemigen sikerül.
A nyugati kereszténység egy héttel ezelőtti húsvéti ünnepén a templomok zárva tartottak, a hívek távollétében tartott miséket, istentiszteleteket online lehetett követni az egyházközségek közösségi oldalán, Youtube-csatornáján. Ugyancsak a virtuális térben zajlott a hagyományos katolikus ételszentelés (kivéve néhány székelyföldi települést, ahol a plébános szekérről, autóról áldotta meg a házak elé kirakott ételt), valamint a reformátusoknál az úrvacsoraosztás.
Szigorítások léptek életbe a környező országokban ortodox húsvétkor
Az ortodox húsvéti hétvégére újabb szigorításokat vezettek be a nyugat-balkáni országokban: kijárási tilalommal és a liturgiák látogatásának tiltásával igyekeznek megakadályozni, hogy az ünneplés további új típusú koronavírus-fertőzésekhez vezessen. Szerbiában – ahol csütörtökről péntekre 4873-ról 5318-ra nőtt a regisztráltak fertőzöttek száma – a lakosság előtt az eddigi leghosszabb kijárási tilalom áll. Az MTI tudósítása szerint az ortodox húsvét miatti tömeges ünnepléseket elkerülendő péntek 17 órától kedd 5 óráig mindenkinek tilos az utcára lépnie. A kijárási tilalom megszegői pénz- vagy börtönbüntetéssel sújthatók. Észak-Macedóniában az ünnepi kijárási tilalom már csütörtökön megkezdődött, és szintén kedd reggelig lesz érvényben. A nyugat-balkáni országban az utóbbi 24 órában 974-ről 1081-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma.
Koszovóban egy nap alatt 423-ról 449-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Albin Kurti távozó miniszterelnök ismét mindenkit otthonmaradásra kért. Mint mondta, az ország egészségügyi rendszere belerokkanna abba, ha hirtelen nagyszámú ember betegedne meg, ezért felelősségteljesen kell kezelni a kialakult helyzetet. Montenegróban – ahol jelenleg 303 igazolt fertőzöttet tartanak nyilván – az ország vezetése mindenkit arra kért, hogy az ortodox húsvét ellenére senki ne menjen templomba, mindenki otthon, a legszűkebb körben ünnepeljen.
Bírálta az RMDSZ-t Nagyváradon Magyar Péter, aki szerint a szövetség a Fidesznek „kémkedik” az Európai Néppártban. A Tisza Párt elnöke ennek ellenére együttműködne az RMDSZ-szel.
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye folyóira.
Nagyváradon zárta szombaton a békéért és a nemzeti összefogásért megtett, „egymillió lépéses” országjáró gyalogtúráját Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke reggel lépte át a határt, hogy több tucatnyi kísérőjével Várad felé vegye az irányt.
Villámcsapás ért két sétáló férfit péntek este a Krassó-Szörény megyei Sebesrom településen, egyikük meghalt.
Beomlott szombaton egy, a Zazar folyó felett átkelést biztosító híd oldalsó része a nagybányai terelőúton, a közúti forgalmat lezárták – közölte Doru Dăncuș polgármester.
Havonta több tucat tonna hulladékot – főleg nedves törlőkendőket és textíliákat – szednek ki az aradi vízművek munkásai a szennyvízfővezetékekből, és a dugulás nemcsak kellemetlenséget, hanem gyakran költséges javítást is okozhat.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
Szerszámokkal és különböző barkácsfelszerelésekkel együtt ellopott körözött mikrobuszt tartóztattak fel a rendőrök péntek délelőtt a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán.
Kemény büntetést fizet az, aki hivatalos iratok nélkül vadonból befogott állatot tart a portáján. Egy őzet tartó csíkszentsimoni lakost ezer lejre bírságolt meg az állatvédelmi rendőrség.
Romániában egyre több rotavírus-fertőzéses esetet regisztrálnak. Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a betegség leginkább az 5 év alatti gyermekeket érinti.
2 hozzászólás