Fotó: Veres Nándor
Elkészítette a Hargita megyei tanfelügyelőség a 2017/2018-as tanévre vonatkozó beiskolázási tervet, a dokumentumot hamarosan az oktatási minisztériumnak is elküldik, amely márciusban közli, hogy jóváhagyják-e a stratégiát.
2017. január 26., 15:392017. január 26., 15:39
Lényeges változás, hogy a kilencedik osztálytól kezdődő szakiskolai oktatásban a mostaninál hárommal kevesebb, összesen 30 osztályt indítanának a megyében. Holott az elmúlt időszakban rengeteg helyi politikus felszólalt a szakoktatás fontossága mellett, illetve lobbizott ennek támogatásáért, sőt a stratégia összeállításához a környéken működő cégek igényeit, javaslatait is figyelembe vették.
Görbe Péter főtanfelügyelő rámutatott: azért indul kevesebb osztály, mert megyei szinten jelenleg kevesebb diák jár nyolcadik osztályba, mint az előző tanévben. A tervezett 27 magyar és a 3 román tannyelvű csoportba egyébként összesen 850 diák iratkozhatna be. A beiskolázási terv szerint Csíkszéken 11 magyar és egy román tannyelvű osztályt indítanak, Udvarhelyszéken tíz magyar, Gyergyószéken pedig három magyar és egy román tannyelvű csoportot. Ősztől ugyanakkor Székelykeresztúron három magyar, Maroshévízen pedig egy román csoport kezdheti meg az új tanévet.
A dokumentum alapján a 2017/2018-as tanévben 530 óvodai, illetve napközis csoport működne, ezekbe összesen közel 11 ezer gyermek iratkozhat be. Az elemi oktatásban – az előkészítőtől a negyedik osztályig – körülbelül 16 ezer gyermekre számítanak, ennek megfelelően 853 osztály indítását tervezik. Az általános iskolai oktatásban megyeszinten 610 osztály fog működni csaknem 12 ezer tanulóval, a középiskolákban pedig 67 magyar és 19 román tannyelvű osztályt indítanak, ezekben mintegy 1867 magyar és 532 román anyanyelvű diák tanulhat. Görbe Péter elmondta: a beiskolázási tervet a megyében élő gyermekek száma, az önkormányzatok és tanintézetek stratégiája, valamint a központi tanügyi előírások alapján állítják össze.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!