Kevés egészségügyi innovációhoz jutnak a romániai betegek: szükség lenne az EU-ban alkalmazott elemzési rendszerre 

Csak kevesen jutnak hozzá Romániában az uniós tagországokban használt, legkorszerűbb egészségügyi technológiákhoz •  Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

Csak kevesen jutnak hozzá Romániában az uniós tagországokban használt, legkorszerűbb egészségügyi technológiákhoz

Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

A daganatos betegek vagy ritka betegségekben szenvedők a külföldön elérhető innovatív készítmények alig 25 százalékához férnek hozzá Romániában, ugyanis az országban nincs kidolgozott egészség-gazdaságtani elemzési rendszer. Lorenzovici László egészségügyi közgazdász a Krónikának kifejtette, sürgősen szükség lenne az uniós tagországokban alkalmazott egészségtani technológiai értékelési rendszerre, mely során mérlegelik nemcsak a gyógyszerek, hanem minden egészségügyi innováció hozadékát.

Bíró Blanka

2022. augusztus 24., 08:302022. augusztus 24., 08:30

2022. augusztus 24., 09:152022. augusztus 24., 09:15

Románia sereghajtó az Európai Unióban az állam által támogatott egészségügyi innováció tekintetében. Az újonnan felfedezett gyógyszerek mindössze 25 százaléka jut el a hazai betegekhez, és azok is nagy késéssel, az uniós jóváhagyás után átlag 899 nap után. Minderre a Ritka betegségekben és ritka típusú rákban szenvedő betegek hozzáférése az innovációs terápiákhoz elnevezésű webináriumon mutattak rá nemrég. Ioana Bianchi, a Gyógyszergyártók Romániai Egyesületének igazgatója az online rendezvényen kifejtette,

méltányos, kiszámítható és gyorsabb hozzáférésre lenne szükség, mert a jelenlegi helyzet negatívan befolyásolja az egészségügyi, a társadalmi és gazdasági mutatókat.

Romániában nem létezik erre külön nyilvántartás, de becslések szerint évente 25 ezer beteget diagnosztizálnak a rák valamilyen ritka típusával, és egymillióan szenvednek valamilyen egyéb ritka betegségben.

Az innovációk egy részét sehol nem biztosítják ingyen

„A világ egyetlen országában sem tudnak biztosítani a betegek számára minden elérhető korszerű gyógyszert, ezért el kell dönteni, hogy mit és hogyan finanszíroz egy állam” – mutatott rá megkeresésünkre Lorenzovici László egészségügyi közgazdász. Kifejtette, az Európai Unióban létezik egy összetett gyógyszerbefogadási rendszer és szabályzat, ami magában foglal egy árpolitikát és egy támogatási stratégiát. Általában a modern gyógyszerek nagyon drágák, mert magasak a fejlesztési költségek, így el kell dönteni, hogy az új gyógyszerek közül melyiket és annak elérhetőségét milyen logika alapján finanszírozza az egészségügyi minisztérium vagy az országos egészségbiztosítási pénztár. Az összetett kritériumrendszer része az egészség-gazdaságtani elemzés, ami azt jelenti, hogy szembeállítják a költséget a nyereséggel, részletezte a szakértő.

A nyereség nemcsak a beteg, hanem a rendszer és az egész társadalom szintjén megjelenhet, például ha egy új gyógyszer kivált egy drága kórházi kezelést, alkalmazásával megelőzhető, hogy a beteg hosszú időre intenzív terápiára kerüljön.

Az egészségügyi haszonnak ugyanakkor két vonzata van: az emberek élettartama hosszabb lesz, és az életminősége is javul. Ezt a kettőt nem lehet szétválasztani, a két elem kombinációját kell figyelembe venni, mert nem mindegy az, hogy a beteg életét húsz évvel meghosszabbítják, de lélegeztetőgépre kényszerül, vagy kevesebbet él ugyan, de jó életminőségben.

Az új technológiák, mint a szenzoros vércukormérő, hozzájárulnak a beteg életminőségének javulásához •  Fotó: 123RF Galéria

Az új technológiák, mint a szenzoros vércukormérő, hozzájárulnak a beteg életminőségének javulásához

Fotó: 123RF

Az Unióban összetett rendszerek alapján döntenek

Románia kivételével minden európai uniós tagország kidolgozott egy egészség-gazdaságtani elemzési rendszert, mely országonként különbözik ugyan, de ugyanaz a gerince: az úgynevezett egészségtani technológiai értékelés során mérlegelik nemcsak a gyógyszerek, hanem minden egészségügyi innováció hozadékát. „Ma már nincs különbség a gyógyszerek és a különböző technológiák – stent, pacemaker, implantátum, applikációk – között, azt a különböző országok finanszírozói közösen kezelik” – részletezte Lorenzovici László, példaként említve a szenzoros vércukormérőt, ami hozzájárul az élettartam hosszabbításához, a beteg életminőségének javulásához.

A szakember elmondta, a finanszírozó szempontjából mindegy, hogy milyen új technológia jelenik meg a piacon, lehet egy mobilapplikáció is, kérdés, hogy milyen szabály szerint, milyen prioritásokkal szerzik be. A rendszer azt jelenti, sorba rendezik az új technológiákat, és ha egy országnak abban az évben tízre van pénze, a listáról jóváhagyják az első tízet.

Hogy egy ország mennyi innovációt szerez be, mire van fedezete, ez függ a gazdasági teljesítőképességétől, az adóbehajtási hatékonyságtól. A folyamat úgy zajlik, hogy az egészségközgazdászok felmérik a különböző innovációs technológiákat, gyógyszereket, majd a döntéshozók egészséggazdasági, méltányossági, és más kritériumokat figyelembe véve elhatározzák, mi kerül be az adott év költségvetésébe.

korábban írtuk

Méltánytalanságok a romániai egészségügyben: kevés a korszerű képalkotó diagnosztikai berendezés, és egyenlőtlenül oszlanak meg
Méltánytalanságok a romániai egészségügyben: kevés a korszerű képalkotó diagnosztikai berendezés, és egyenlőtlenül oszlanak meg

Kevés a nagy teljesítményű képalkotó berendezés Romániában, és ezek is egyenlőtlenül oszlanak meg az országon belül. Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára megkeresésünkre leszögezte, elviekben Erdélyben jobb a helyzet.

Románia még nem alkalmazza az uniós rendszert

Romániában nem dolgozták ki az összetett rendszert, ez a szakterület gyerekcipőben jár, ami Lorenzovici László szerint még a volt kommunista országokhoz képest is hatalmas a lemaradás. Kifejtette, ez nem azt jelenti, hogy nálunk nincs döntés az innováció beszerzéséről, léteznek erre vonatkozó szabályok, pontrendszer, ám nem a legköltséghatékonyabb technológiákat finanszírozza az állam. Megfelelő elemzés ismeretében ugyanakkora összegből nagyobb hatékonyságú vagy több új gyógyszert, technológiát lehetne beszerezni. Ebben benne van, hogy talán egy beteg életét megmentették, de a társadalom összességében veszített.

A szakértő rámutatott, az egyéni érdek nem minden esetben egyezik a közösségi érdekkel, ezért van szükség egy összetett, méltányos szabályrendszerre.

Jelenleg két versenytárgyalás van folyamatban, az egészségügyi minisztérium meghirdette a teljes gyógyszerár-politika és -szabályozás átgondolására a tendert, valamint a szabályrendszer kidolgozását az innovatív technológiák befogadására. „Ha ezt sikeresen lemenedzselik, megtalálják a megfelelő szakembereket, majd gyakorlatba ültetik a javaslataikat, van rá esély, hogy egy-két éves távlatban beindul a változás, és Románia fel tud zárkózni Közép-Kelet-Európához. Ha az alapvető szervezési és egészségpolitikai gondokat sikerül megoldani, akkor nemcsak az innovációhoz jutnak hozzá jobb mértékben a hazai betegek, de megszűnnek a torzulások a piacon, és nem fordul elő, hogy gyógyszerek tűnnek el” – szögezte le lapunknak Lorenzovici László.

korábban írtuk

Rohamosan súlyosbodó orvoshiány a sürgősségin: több pénz, tehercsökkentés, megfelelő törvényi háttér kellene
Rohamosan súlyosbodó orvoshiány a sürgősségin: több pénz, tehercsökkentés, megfelelő törvényi háttér kellene

Raed Arafat belügyi államtitkár szerint kétszer annyi szakemberre lenne szükség a sürgősségi ellátásban, mint ahány most dolgozik – nagyrészt leterhelten, folyamatosan túlórázva, rendkívüli nyomás alatt. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 22., kedd

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn

Új szakaszba lépett a hosszú ideje tervezgetett kolozsvári körgyűrű megvalósítása: nekiláttak a felüljáró-építésnek az ország egyik legforgalmasabb útszakaszán, a DN1-es jelzésű főúton, a kincses város és Szászfenes között.

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn
2025. április 22., kedd

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében

Egy fiatalember meghalt, három személy pedig megsérült egy kedd délutáni közlekedési balesetben a Maros megyei Apold község környékén.

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében
2025. április 22., kedd

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke

Az Európai Parlament elnöke a Temesvár az Európai Értékekért Díj idei kitüntetettje. Roberta Metsola a május 22-i ünnepségen veheti át az elismerést.

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke
2025. április 22., kedd

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból

Ha megvalósul a költözés, több mint 15 éve húzódó ügy végére kerülhet pont, Délkelet-Európa egyetlen épségben megmaradt Vauban-típusú vára civil használatba mehet át.

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból
2025. április 22., kedd

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek

A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek
2025. április 22., kedd

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

Lehoztak kedd hajnalban a hegyimentők a Máramarosi-havasokból két ukrán állampolgárt, akik egy meredek hegyoldalon jutottak át Romániába – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére
2025. április 21., hétfő

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba

Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben Argeș megyében. Ezzel egy időben egy motorkerékpáros súlyos állapotban kórházba került Fehér megyében, miután villámcsapás érte.

Rollerezés közben életét vesztette egy tinédzser, villám csapott egy motorosba
2025. április 21., hétfő

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról

Erdélyben kihelyezik a fekete lobogót a katolikus templomokra, Ferenc pápa temetése napjáig pedig mindennap délben és este 7 órakor meghúzzák a harangokat a Szentatya lelki üdvéért.

Erdély-szerte megemlékeznek a katolikusok Ferenc pápáról
2025. április 21., hétfő

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele

„Krisztus mai követőiként nekünk is tanúkká kell válnunk: szavainkkal és egész életünkkel kell hirdetnünk, hogy Krisztus él, és az Ő szeretete mindannyiunkat átformálhat” – üzeni a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye pásztorlevele.

„Azt a csodát ünnepeljük, amely az egész kereszténység alapja” – A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye húsvéti pásztorlevele
2025. április 21., hétfő

Böcskei László megyés püspök Ferenc pápa halálára: célba érése nem egy megszokott földi zarándoklat vége

„Adjunk hálát az irgalmas Istennek mindazért, amit Ferenc pápa által feltárt nekünk küldetésünkről és örök célunkról” – írja a katolikus egyházfő húsvéthétfőn bekövetkezett halálára Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püsp

Böcskei László megyés püspök Ferenc pápa halálára: célba érése nem egy megszokott földi zarándoklat vége