Méltánytalanságok a romániai egészségügyben: kevés a korszerű képalkotó diagnosztikai berendezés, és egyenlőtlenül oszlanak meg

Látni kéne. Pénz és stratégia szükséges a méltánytalanságok felszámolására és a megfelelő ellátáshoz •  Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

Látni kéne. Pénz és stratégia szükséges a méltánytalanságok felszámolására és a megfelelő ellátáshoz

Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

Kevés a nagy teljesítményű képalkotó berendezés Romániában, és ezek is egyenlőtlenül oszlanak meg az országon belül. Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára megkeresésünkre leszögezte, elviekben Erdélyben jobb a helyzet, mint az ország sok más régiójában, de a méltánytalanság ott is tetten érhető, hogy a viszonylag jól felszerelt térségekben sem jobb az ellátás, mint Európa nagy részében.

Bíró Blanka

2022. augusztus 05., 09:012022. augusztus 05., 09:01

2022. augusztus 05., 09:022022. augusztus 05., 09:02

Egyenlőtlenül oszlanak meg a korszerű diagnosztikai berendezések az ország különböző megyéiben, amúgy is kevés van belőlük, és ezen belül is sok található a magán egészségügyi szektorban. Az Országos Közegészségügyi Intézet által közzétett, a lakosság egészségi állapotáról szóló legutóbbi országos jelentés adataiból az derül ki, hogy az ország kórházaiban összesen 368 komputertomográf (CT) működik, 212 a közszférában és 156 a magán egészségügyi intézményekben.

A mágnesesrezonancia-készülékek (MRI) esetében az arány eltolódik a privát szféra felé: az országban 227 ilyen készülék van, ennek kevesebb mint fele (93) található a közkórházakban.

A kivizsgálások terén is nagyok az eltérések

A közegészségügyi intézet jelentése szerint a magas teljesítményű berendezések azért fontosak, mert segítenek a pontos diagnózis felállításában és ez alapján a megfelelő kezelés alkalmazásában. Romániában a 2020-as adatok szerint egymillió lakosra 19,1 komputertomográf és 11,8 mágnesesrezonancia-készülék jutott.

A dokumentum ugyanakkor megállapítja, hogy az elmúlt tíz esztendőben nőtt a kivizsgálások száma a közszférában, de ezek is egyenetlenül oszlanak meg.

Eszerint 2020-ban százezer lakosra számolva a legkevesebb CT-vizsgálatot Szilágy megyében végezték, mindössze 124-et. Az ellenpólus pedig Szatmár megye, ahol 4703 CT-vizsgálat jutott százezer lakosra. Magas volt a vizsgálatok száma még Bukarestben, Fehér, Bihar és Kolozs megyében is.

Tizenhét megyében a százezer lakosra jutó vizsgálatok száma meghaladta az országos átlagot, miközben 25 megyében az alatt volt. Az MR-vizsgálatok esetében is egyenetlen a megoszlás, például Călărași megyében nem végeztek egyetlen ilyen vizsgálatot sem. Giurgiu megyében ugyan végeztek, de mindössze 2–3-at százezer lakosra számolva.

Hasonlóan a lista végén szerepel Szilágy, Dâmbovița, Teleorman és Argeș megye is. Eközben a legtöbb MR-vizsgálatot, százezer lakosra 662-t, Bukarestben végeztek, szintén élen jár e tekintetben Kolozs, Temes, Brassó és Konstanca megye. Tizenkét megyében volt a vizsgálatok száma az országos átlag felett, és huszonkilenc megyében alatta.

Hiányos a hozzáférés az egészségügyi szolgáltatásokhoz

„Sok tényező határozza meg, hogy egy országon belül a különböző régiókban élők milyen mértékben férnek hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz, a felszereltség mellett fontos elem az orvosok száma is” – szögezte le a Krónika megkeresésére Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára.

Kifejtette, Romániában a tizenegy egyetemi központ van a legjobban ellátva egészségügyi szolgáltató intézményekkel, ezáltal korszerű berendezésekkel is, ugyanakkor az egyetemi központokban sokkal kevesebb beteg jut egy orvosra, míg a többi térségben sokkal több beteget kell egy szakorvosnak ellátnia.

Idézet
A méltányosság az egészségpolitika fontos része, ezen belül a hozzáférhetőséget kell elemezni”

– mutatott rá az államtitkár. Meglátása szerint a moldvai, havasalföldi vagy a deltában található régiókban kevesebb az orvos, és a felszereltség is hiányosabb, mint Erdélyben, ahol jobb a betegek hozzáférése a különböző kivizsgálásokhoz. Ugyanakkor az ország egészére jellemző, hogy azokban a térségekben is lenne javítanivaló, ahol viszonylag jól működik a rendszer.

„Románia ebből a szempontból elmaradott, az egészségügyi innováció 40 százalékban kerül be az országba, az ellátáshoz, a legújabb vívmányokhoz való hozzáférés hiányos” – irányította rá a figyelmünket az államtitkár.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Pénz és stratégia szükséges

Az ország különböző régióiban a felszereltség kiegyenlítése, a hozzáférés növelése csak több pénz bevonásával valósulhat meg, motiválni kell az orvosokat is, hogy az elmaradottabb megyékben vállaljanak szolgálatot, részletezte a szakpolitikus. Hangsúlyozta, mindehhez középtávú stratégiára van szükség, ezeket a problémákat nem lehet egyik napról a másikra megoldani.

„Anyagi erőforrásokat úgyis lehetne előteremteni, hogy azokat átcsoportosítjuk, például kisebb kórházakat megszüntetünk, és ott fejlesztünk, ahol több kilométert kell utazni az egészségügyi szolgáltatásért, vagy nagyobb a várólista egy CT-vizsgálatra, ám ezt sem az RMDSZ, sem én nem támogatom, mert egyik helyen javulna, de a másik helyen romolna a szolgáltatás minősége” – ecsetelte az államtitkár, aki szerint egyértelműen több pénzt kell fordítani az egészségügyre, csak így lehet az ország egészségügyi rendszerét felzárkóztatni Európához, és csak így lehet az országon belül is kiegyenlíteni a különböző régiók szintjét.

Taktikai fejlesztésekre van szükség

Vass Levente ugyanakkor fontosnak tartja a magán és az állami egészségügyi szektor közötti egyensúly fenntartását, mert ha az állam nem tudja megfelelő ütemben felszerelni az intézményeit, több pénzt kell kifizetniük a betegeknek saját zsebből.

Idézet
Megtörténhet, hogy a magánszféra nem komplementer szolgáltatásokat nyújt, nem a közszférában nem létező felszereléseket vásárol, hanem ráépül annak a hiányosságaira, a versenyhelyzet pedig a beteg számára költségnövekedést eredményez”

– magyarázta Vass Levente. Kérdésünkre arra is kitért, hogy a 2010-es decentralizációnak éppen az volt a célja, hogy az önkormányzatok saját költségvetési forrásaikból, pályázati források bevonásával segítsék a kórházak nagy gépparkját, innovatív fejlesztését, a hotelszolgáltatás minőségének javítását. Akkor mintegy hatvan kórház maradt a minisztérium alárendeltségében, 350 átkerült a megyei, városi önkormányzatokhoz.

„Vannak Székelyföldön és a Partiumban jó példák, ahol az önkormányzatok támogatásával jelentős anyagi támogatáshoz jut az egészségügy” – mondta a szakember. Szintén a székelyföldi megyék példájára hivatkozva hangsúlyozta, lehet taktikai, irányítottan betegközpontú fejlesztéseket eszközölni, így kevesebb pénzből is jobb eredményeket lehet elérni.

„A csíkszeredai kórház kardiológiai központot fejleszt, a sepsiszentgyörgyi stroke-központot, ezeknek a térségen belül megvan a létjogosultsága a marosvásárhelyi egyetemi szintű ellátás mellett” – mutatott rá Vass Levente.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

Béremelést követelnek az állategészségügyi hatóság alkalmazottai az egyik partiumi megyében, japán sztrájkba kezdtek

Az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) alkalmazottainak több mint 80 százaléka szerdán kétórás japán sztrájkba lépett, béremelést követelve.

Béremelést követelnek az állategészségügyi hatóság alkalmazottai az egyik partiumi megyében, japán sztrájkba kezdtek
2024. november 06., szerda

Kezdődik a kosárfonással: hagyományos mesterségeket lehet megtanulni Erdélyben

„Mesterségkóstoló” elnevezésű programsorozatát indítja el az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány: a havi rendszerességgel megszervezett esemény célja, hogy egy-egy hétvége alkalmával különböző mesterségekkel ismertessék meg az érdeklődőket.

Kezdődik a kosárfonással: hagyományos mesterségeket lehet megtanulni Erdélyben
2024. november 06., szerda

Megkönnyítik a háztáji élelmiszerek előállítását és forgalmazását

A kistermelők háztáji zöldség- és gyümölcsfeldolgozását támogatja az országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság új rendelet-tervezete, amely minimálisra csökkenti az élelmiszer-biztonsági engedély megszerzéséhez kapcsolódó bürokráciát.

Megkönnyítik a háztáji élelmiszerek előállítását és forgalmazását
2024. november 05., kedd

Munkabalesetben életét vesztette egy 26 éves fiatalember

Életét vesztette egy fiatalember, egy másik pedig súlyosan megsérült kedden a Fehér megyei Borosbocsárdon végzett patakmeder-megerősítési munkálatok közben.

Munkabalesetben életét vesztette egy 26 éves fiatalember
2024. november 05., kedd

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték

Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték
2024. november 05., kedd

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez

Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez
2024. november 05., kedd

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait

Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait
2024. november 05., kedd

Mínusz 10 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet a Székelyföldön

Mínusz 10,2 Celsius-fokig süllyedt kedd reggel a hőmérők higanyszála Csíkszeredában, ami az országosan mért legalacsonyabb hőmérséklet.

Mínusz 10 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet a Székelyföldön
2024. november 05., kedd

Több autó kiégett hajnalban a partiumi megyeszékhelyen

Négy autó teljesen kiégett, további négy pedig megrongálódott kedd hajnalban egy aradi lakótelepi parkolóban. A tűzoltók idejében értek a helyszínre, mert a lángok már kezdtek átterjedni a közeli tömbház hőszigetelő burkolatára.

Több autó kiégett hajnalban a partiumi megyeszékhelyen
2024. november 05., kedd

A Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el a Maros megyei Törvényszék

A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.

A Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el a Maros megyei Törvényszék