Fotó: Pap Melinda
Tizedik alkalommal szervez egyetemi nyílt napokat az erdélyi magyar középiskolások részére a Babeş–Bolyai Tudományegyetem magyar tagozata és a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet Középiskolások hosszú hétvégéje a BBTE-n címmel szeptember 22. és 24. között.
2022. szeptember 15., 12:392022. szeptember 15., 12:39
2022. szeptember 15., 12:422022. szeptember 15., 12:42
A magyar tagozat szerkesztőségünkhöz eljuttatott tájékoztatása szerint a rendezvényre idén ismét személyes részvétellel kerül sor. Közölték, a program célja, hogy a középiskolás diákok betekintést nyerhessenek az egyetem kutatói, illetve oktatói munkájába, valamint a kolozsvári diákéletbe. A szervezők ismeretterjesztő előadásokra, illetve közösségápoló, személyiségfejlesztő, interaktív programokra várják a résztvevőket.
Ennek jegyében a szervezők olyan jellegzetes helyszíneket, érdekességeket mutatnak meg a középiskolásoknak, ahol Kolozsvár élete összefonódik az egyetemi élettel, hiszen ezek a helyek életük szerves részét fogják képezni egyetemi éveik során.
Pénteken és szombaton az egyetem oktatói és doktoranduszai ismeretterjesztő előadásokkal mutatják be a karukon zajló kutatói tevékenységeket. A bemutatók a tudományos témák széles spektrumát érintik. Szó lesz mesterséges intelligenciáról, méhekről, Nemes Nagy Ágnesről, játékelméletről, de a BBTE oktatói és doktoranduszai zenei menedzsmentről, modern teológiáról, GIF-ekről, sporteseményekről is szót ejtenek, sőt, a diákok még egy finn nyelvi gyorstalpalóba is bekapcsolódhatnak.
A tudományos bemutatókat követően a diákok karriertanácsadáson vehetnek részt, kincskeresésen bejárhatják Kolozsvárt, illetve ellátogathatnak az egyetem múzeumaiba, csillagvizsgáló tornyába. A szervezők egész Erdélyből várják a végzős középiskolásokat, mintegy 230 résztvevőt.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!