Fotó: Arad megyei RMDSZ
A Magyar jövőt a szórványban! mottóval kidolgozott, 2020–2024 közötti időszakra szóló új cselekvési tervben az RMDSZ nagy hangsúlyt fektet a 21. századi kommunikációs társadalom valóságainak megfelelő hálózatépítésre, együttműködésre.
2019. november 17., 14:192019. november 17., 14:19
2019. november 17., 14:462019. november 17., 14:46
Magyar jövőt a szórványban! mottóval szerveztek konferenciát szombaton Aradon a magyar szórvány napja alkalmából. A rendezvényen véglegesítették az RMDSZ új, 2020–2024 közötti időszakra szóló szórvány cselekvési tervét, amelyben többek között ifjúsági csereprogramot kezdeményeznek – derül ki a szövetség szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből. A házigazdák nevében felszólaló Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ megyei elnöke kifejtette, Arad megye olyan vidék, ahol a magyarok tömbben, vegyes környezetben és szórványközösségekben is élnek.
– szögezte le a képviselő. Bognár Levente, Arad alpolgármestere hangsúlyozta, a magyar identitás megőrzésében kiemelten fontos három pillér: a kultúra, az oktatás és az egyház költségvetési támogatását prioritásként kezelik.
Winkler Gyula európai parlamenti képviselő, a Szövetségi Képviselők Tanácsa szórványfrakciójának vezetője az RMDSZ által 2011-ben kezdeményezett szórványnap fontosságát emelte ki, majd Kelemen Hunor szövetségi elnök üdvözletét tolmácsolta.
– áll Kelemen Hunor üzenetében.
Az RMDSZ közleménye szerint Brendus Réka, a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője úgy fogalmazott,
„Ebben a kettősségben kell felelősséget vállalnunk, és azt mondhatjuk, hogy eddig sikerrel vettük a legnagyobb akadályokat. Szórványkollégiumaink, közösségi intézményeink erősek, az utánunk jövő nemzedékek számára jövőképet tudunk biztosítani. Ám ez nem egy befejezett történet, hiszen mindannyian tudjuk, hogy mit jelent újra meg újra megküzdeni az eredményekért, újra meg újra lendületet adni a közösségnek” – hangsúlyozta Brendus Réka.
Fotó: Arad megyei RMDSZ
A konferencián kiértékelték az RMDSZ 2015–2019-es időszakra szóló, Nemzetpolitika a szórványban mottójú szórvány cselekvési tervét. A hozzászólók méltatták a szövetség ügyvezető elnöksége és a Communitas Alapítvány szerepét a szórványprogramok megvalósításában, ugyanakkor elvárásként fogalmazták meg, hogy javuljon a támogatások tervezhetősége, illetve hogy
Emellett elismerően szóltak az Összetartozunk székely–szórvány partnerség eredményeiről; kiderült, hogy a kisebb közösségek, például a Krassó-Szörény megyében vagy Máramarosszigeten élő magyarok is szívesen bekapcsolódnának a programba. Méltatták a Magyarország kormánya által támogatott programok fontosságát, az egyházak által lebonyolított óvoda-, bölcsődeprogramot, az Iskola Alapítvány által működtetett délutáni oktatás programot, amelyek jelentős segítséget nyújtanak a mindennapokban.
– hangzott el a konferencián –, hiszen ezáltal tudják fellendíteni a helyi magyar vállalkozásokat.
A Magyar jövőt a szórványban! mottóval kidolgozott, 2020–2024 közötti időszakra szóló új cselekvési tervben a közlemény szerint nagy hangsúlyt fektetnek a 21. századi kommunikációs társadalom valóságainak megfelelő hálózatépítésre, együttműködésre – legyen szó magyar házakról, magyar napokról, egyéb programokról. A tapasztalatcserék, az ismeretek átadása a hatékonyságot is növeli – áll a dokumentumban.
A cselekvési terv kiemelt célja az Összetartozunk székely–szórvány együttműködés megerősítése új kezdeményezések révén, többek között ifjúsági csereprogramokat javasolnak. „Ismerje meg a székelyföldi fiatal, milyen egy többnyelvű környezetben lenni, a szórványban élők pedig a tömbben élő magyarok mindennapjaiba kapjanak betekintést.
– ismertette Winkler Gyula. Új fejezettel is bővült a szórvány cselekvési terv, abból kiindulva, hogy a történelmi egyházak szerepe elvitathatatlan az erdélyi magyar társadalom életében. Szórványközösségekben még hangsúlyosabb feladatokat látnak el a magyar identitás megőrzése, a közösségépítés, az anyanyelvhasználat terén.
A dokumentum kitér arra, hogy támogatják az egyházak szociális és oktatási szerepvállalását is, valamint szorgalmazza az egyházi restitúció újraindítását. Az Aradon véglegesített szórvány cselekvési tervet a soron következő SZKT-n fogadhatják el.
Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
szóljon hozzá!