Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Ingyenes tízórai nélkül maradtak a kisdiákok, miután a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében hozott óvintézkedések miatt az online térbe költözött át az oktatás. A hatóságok képviselői keresik a megoldást a kézbesítésre. De akad olyan is, aki úgy látja, hogy a kormánynak lehetővé kellene tennie az erre a célra kiutalt pénzösszegek átcsoportosítását más szociális területekre.
2020. november 23., 13:522020. november 23., 13:52
Gyakorlatilag leállt az Európai Unió által finanszírozott tej-kifli program, mert a járványhelyzet miatt életbe léptetett távoktatás miatt nem tudják megoldani, hogy eljuttassák az ingyentízórait az otthon tanuló gyerekeknek. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium közben keresi a megoldásokat: egy, a szaktárca honlapján közvitára bocsátott törvénytervezet azt írná elő, hogy
Amíg viszont nem lép hatályba egy hasonló intézkedés, megoldatlan marad a helyzet. Vannak megyék, ahol szintén keresik a megoldásokat, máshol viszont lemondtak a diákétkeztetési programról.
A Hargita Megyei Tanács például keresi a megoldásokat. Egyrészt a kormányhoz fordultak: többek között a mezőgazdasági és az oktatási minisztériumnak írt levélben sürgették, hogy dolgozzanak ki belső módszertanokat erre a helyzetre, engedélyezzék a kifizetéseket, másrészt konzultálnak a szülőkkel, a pedagógusokkal, a települések polgármestereivel, hogy miként lehetne eljuttatni a tízórait a gyerekeknek. Borboly Csaba, a hargitai közgyűlés elnöke videóüzeneteiben több alkalommal is beszélt a témáról. Mint kifejtette,
„A törvény világosan írja, hogy ha a gyerek egy nap legalább egy órán részt vesz, akkor jár neki a tej-kifli. A pénz megvan, az Unió finanszírozza, a román állam tökéletlensége, hogy nem dolgozza ki erre a helyzetre a belső módszertanokat” – mondta a tanácselnök.
Borboly Csaba szerint
Akinek bizonyítottan nincs lehetősége bemenni, annak a tanintézet vagy a helyi önkormányzat alkalmazottai kiviszik. Erről egyeztetnek az érintettekkel, arra kérik a szülőket, hogy azt is írják le, ha nem tartanak igényt a tej-kiflire.
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A múlt héten a kérdőív egy munkaváltozata került ki, amelyben helyesírási hibák voltak, szakmailag sem volt megfelelő, ugyanakkor sokan azt is nehezményezték, hogy papírváltozatban kellett elvenniük, és visszajuttatniuk. Azóta ezeket a hibákat korrigálták. Borboly Csaba arra kéri az érintetteket, gondoljanak azokra a gyerekekre, akiknek valóban fontos az ingyentízórai; ezzel párhuzamosan azt is kérik a kormánytól, hogy a megmaradt termékeket, amire a jogosultak nem tartottak igényt, adhassák át a gyerekvédelmi központoknak, szociális intézményeknek.
Kovászna megyében négyéves keretszerződés van érvényben, ami jövő esztendőben jár le, ám a távoktatás során nem tudják biztosítani a gyerekeknek az ingyentízórait, hiszen nem látják megoldhatónak a kiszállítást vagy a szétosztást.
Henning László, a Kovászna megyei közgyűlés alelnöke lapunknak elmondta, a szerződésben az szerepel, hogy a tanintézetek jelentik, hány gyerek van jelen, és a cégek az alapján szállítják a kiflit, a tejet és az almát. A szerződésben nincsenek arra vonatkozó kitételek, hogy a cég házhoz szállítja a terméket, erre nem is lehet kötelezni őket. Az sem megoldható, hogy a tanintézetből elvegyék a szülők, a diákok, hiszen vannak olyan iskolák, ahol több mint ezer gyerek tanul, nem lehet a jelenlegi helyzetben behívni őket tízóraiért.
– húzta alá a megyei önkormányzat alelnöke.
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Felidézte, amikor korábban hibrid rendszerben zajlott a tanintézetek egy részében az oktatás, azok a diákok kapták a kiflit, tejet és almát, akik személyesen jelen voltak az órákon.
Értelmetlennek tartja eközben ebben a formában a kifli-tej programot Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke. A Krónika megkeresésére elmondta, ebben a tanévben egyetlen lejt sem költöttek el abból az összegből, ami erre a célra van előirányozva, mert fizikailag kivitelezhetetlen a program. Pataki Csaba azt a megoldást látja életszerűnek, hogy
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
„A törvény szerint a szociális rendszer kiadásainak 60 százalékát kellene finanszírozni a központi költségvetésből, idén még a 30 százalékát sem kaptuk meg, viszont a tavalyról a többéves beruházásokra félretett, megmaradt pénzeinket beszámolták állami önrésznek. Ez aberráció. A szociális rendszerben úgy adtuk ki a fizetéseket, hogy mind a 19 alárendelt intézményünk költségvetését a feje tetejére állítottuk. Az lenne az áthidaló megoldás, ha a kifli-tej programban megmaradt pénzeket erre a célra átcsoportosíthatnánk” – fogalmazta meg a Szatmár megyei közgyűlés elnöke.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!