Kenyérszenteléssel, néptánccal, virágkocsikkal ünneplik Nagyváradon az államalapítást

Idén is lesz kenyérszentelés és néptánc a nagyváradi Bémer téren augusztus 20-án •  Fotó: Magyar Kulturális Napok • Nagyvárad

Idén is lesz kenyérszentelés és néptánc a nagyváradi Bémer téren augusztus 20-án

Fotó: Magyar Kulturális Napok • Nagyvárad

Öt napon át ünnepli Bihar megye magyarsága az államalapítás ünnepét: lesz kézműves és háztáji termékek vására, kenyérszentelés, számos néptáncelőadás, vendégjátékkal érkezik Nagyváradra a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, illetve a megyeszékhely mellett több érmelléki településen is láthatóak lesznek a Debreceni Virágkarneválról érkező virágkocsik.

Krónika

2024. augusztus 15., 13:352024. augusztus 15., 13:35

2024. augusztus 15., 13:362024. augusztus 15., 13:36

A szervezők bejelentése szerint immár hagyományosan átjön a határon magyar Szent Koronát ábrázoló virágkocsi, Nagyvárad és Debrecen városok közös virágkocsija, de látható lesz a Magyar Posta Zrt., valamint a Debreceni Szakképzési Centrum kompozíciója is.

Ahogy most már néhány éve, a váradi hivatalos programot, vagyis a Magyar Kulturális Napokat a Visit Oradea és nagyváradi városháza szervezi, partner az Érmelléki Gazdák Egyesülete, a Magyar Polgári Egyesület, a Szent László Egyesület és a Szigligeti Színház. A virágkocsik megyei karavánjának megszervezése eközben az RMDSZ Bihar megyei szervezetéhez köthető.

Az immár több éves hagyománnyal rendelkező Magyar Kulturális Napok augusztus 17. és 21. között zajlik Nagyvárad központjában, rendezvények a Szent László (Egyesülés) és a Bémer (Ferdinand) téren egyaránt lesznek.

A 2024-es Magyar Kulturális Napok programja már szombaton, augusztus 17-én elrajtol, és augusztus 21-éig naponta 10 és 22 óra között kézműves és háztáji termékek vására várja az érdeklődőket a Szent László téren. Az eseménysorozat csúcspontját az augusztus 20–21-ei programok jelentik, amelyek így alakulnak:

• Augusztus 20.

Bémer tér

19.00 A berettyóújfalui Bajnóca Néptánc Egyesület fellépése

19.30 Kenyérszentelés – a magyar történelmi egyházak képviselői megáldják és kiosztják az új kenyeret

• Augusztus 21.

Szent László tér

10:00–10:30 Virágkocsik felsereglése és bemutatása

10:00 –19:00 Virágkocsik kiállítása

16:30 Mystique Majorette menettánc-csoport

17:00 Debreceni Majorette Együttes

17:30 Főnix Néptáncegyütes

18:00 Dance Universe TáncSport Egyesület

18:30 A hajdúszoboszlói Zichy Géza Alapfokú Művészeti Iskola fúvószenekara

Szigligeti Színház

19:00 Kárpátok visszhangja – A Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncelőadása (Az ingyenes jegyek a színház jegypénztárából vehetők át augusztus 16-tól kezdődően.)

A Debreceni Virágkarneválról érkező virágkocsik este 7 óráig maradnak a Szent László téren, onnan indulnak Bihar megyei karavánra.

Borsi Imre Lóránt, a karavánt a debreceni Főnix Rendezvényszervező Zrt.-vel közösen szervező Partium Alapítvány kuratóriumi elnöke, Érsemjén község megválasztott polgármestere minap az Erdon.ro helyi portál szerint bejelentette, a virágkocsik augusztus 22-én reggel indulnak Biharról és óránként lesz egy-egy megállójuk a településeken, ahol átlagban 20–25 percet fognak időzni. Idén két olyan településre is eljut a virágkocsi-karaván, ahol eddig még sosem jártak: Érkörtvélyesbe és Érsemjénbe viszik el a virágkompozíciókat.

A virágkocsi-karaván augusztus 22-ei menetrendje:

8:00 óra, Bihar, a rendőrség előtt;

9:00 – Paptamási, a polgármesteri hivatal előtt;

10:00 – Biharfélegyháza;

11:00 – Bihardiószeg, a Zichy kastély előtt;

12:00 – Csokaly, a 28. szám előtti utcaszakaszon;

13:00 – Székelyhíd, a központi park melletti kis utcán;

14:00 – Kiskereki, a községháza előtt;

15:00 – Ottomány, a kastély előtt, valamint a szalacsi úti betérőnél;

16:00 – Értarcsa, a polgármesteri hivatal előtt;

17:00 – Érkörtvélyes, a református templom melletti kis utcában;

18.00 – Érmihályfalva, a főtéren;

19:00 – Érsemjén, a Népkertben.

A virágkocsik este kilenc órakor indulnak vissza Érmihályfalván keresztül a nyírbátori határátkelő felé.

korábban írtuk

Három napon át ünnepelik az államalapítást a nagyváradiak
Három napon át ünnepelik az államalapítást a nagyváradiak

Háromnapos programsorozattal készül Nagyvárad az államalapítás ünnepére – a részletekről Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség ügyvezető elnöke és Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó tájékoztatta csütörtökön a sajtót.

korábban írtuk

Kolozsváron és Nagyváradon is lesz ünnepi kenyérszentelés, a Partiumban számos programmal várják az államalapítást ünneplőket
Kolozsváron és Nagyváradon is lesz ünnepi kenyérszentelés, a Partiumban számos programmal várják az államalapítást ünneplőket

Kolozsváron és Nagyváradon is szerveznek kenyérszentelést az államalapítás ünnepén, a partiumi városban az augusztus 20-i nemzeti ünnephez kapcsolódó változatos programokkal, koncertekkel, előadásokkal, vásárokkal várják a közönséget.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra

Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.

Nem a múltat, hanem a jövőt hirdeti Gyarmathyné Hory Etelka kalotaszegi szobra
2025. május 17., szombat

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek

A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.

Fiatalok szava: szavazásra buzdítanak a romániai magyar diákszervezetek
2025. május 17., szombat

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat

Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.

Vészhelyzet a sóbányában – Az esőzések miatt újra be kellett indítani a szivattyúkat
2025. május 17., szombat

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében

A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében, 4,2-es erősségű mozgást mértek Buzău megyében
2025. május 17., szombat

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt

Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Sehogy sem akar felmelegedni az idő, továbbra sem tehetjük félre az esernyőt
2025. május 17., szombat

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának

Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.

Megvalósult az álom: szobrot avatnak szülőfalujában „Kalotaszeg nagyasszonyának”, Gyarmathyné Hory Etelkának
2025. május 16., péntek

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)

Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.

Kiállt Románia európai irányvonala mellett a demokrácia menete Kolozsváron (FOTÓRIPORT)
2025. május 16., péntek

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin

Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Újabb határidő-túllépés fenyeget az erdélyi gyorsforgalmin
2025. május 16., péntek

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket

Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.

Szili Katalin Szatmáron: az identitásunk, a kultúránk köt össze bennünket
2025. május 16., péntek

„Ne csak a gitár szólaljon meg, hanem a szavazók akarata is” – Nicuşor Dan megválasztására buzdítanak a rockerek

Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.

„Ne csak a gitár szólaljon meg, hanem a szavazók akarata is” – Nicuşor Dan megválasztására buzdítanak a rockerek