Számítanak. A világviszonylatban jelen lévő krónikus szakértőhiány az országban is tapasztalható
Fotó: Barabás Ákos
Romániában a magyar nyelvű képzést végzett informatikus hallgatók részaránya nem éri el a magyarság részarányát, ezért hiánypótló IT-szakoktatás indul a MOGYTTE-n – jelentette ki a Krónikának Szilágyi Sándor Miklós. A marosvásárhelyi egyetemi oktató szerint a világjárvány nem csökkentette a szakemberhiányt, inkább új lehetőségeket teremtett.
2020. szeptember 04., 09:212020. szeptember 04., 09:21
2020. szeptember 04., 09:382020. szeptember 04., 09:38
Idén először indít magyar nyelvű informatikai képzést a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE). Az őszi felvételi vizsgára szeptember 4–9. között lehet jelentkezni. Szilágyi Sándor Miklós egyetemi tanár, az induló szak felelőse és a képzési rendszer egyik mentora a Krónikának elmondta,
„Az informatikusképzés indításának nagyon szigorú feltételei vannak. Az országban az évenkénti pár ezer végzett informatikus jóval kevesebb a szükségesnél, Romániában a magyar nyelvű képzést végzett informatikus hallgatók részaránya pedig nem éri el a magyarság részarányát. Úgy gondoljuk, hogy hiánypótló szakoktatás indul az egyetemen” – mutatott rá az oktató.
Elmondása szerint a járvány első hullámában világviszonylatban jelentkező leépítések nem mérsékelték az IT-szakértők hiányát, inkább újabb igényeket, lehetőségeket és szakirányokat teremtettek. Nélkülözhetetlenné vált többek között az online munkakörnyezetek, a digitalizált és robotizált rendszerek kiépítése vagy azok használata, karbantartása és fejlesztése, amelyek informatikus szakemberek millióit igénylik. A világviszonylatban jelen lévő krónikus szakértőhiány az országban is tapasztalható, aminek következtében a jól képzett informatikusok a legjobban kereső és legkeresettebb szakemberek közé tartoznak.
Magyar nyelvet beszélő hallgatók jelentkezését várják, ez valamilyen szinten behatárolja a potenciális jelentkezők körét, de nem szűkíti le – mondta az egyetemi oktató. „Elsősorban azokból a térségekből számítunk hallgatókra, amelyekben a magyarság részaránya viszonylag magas. Azokat a tehetséges, motivált, informatika mellett elkötelezett hallgatókat várjuk, akik az IT területén terveznek karriert építeni, és akiket vonzanak az új technológiák, a külföldi tanulás és tapasztalatszerzés lehetősége” – fejtette ki Szilágyi Sándor Miklós. Hangsúlyozta,
A hatékony fogalomalkotás anyanyelven sajátítható el leginkább, továbbá a gyors és hatékony fejlődés feltétele a szakma fogásainak alapos elsajátítása, az alappillérek kiépítése.
Az egyetemi képzésben 17 magyar anyanyelvű, alapállású oktató vagy doktorandusz vesz részt, és az előadások, valamint a laborgyakorlatok egyaránt magyar nyelven zajlanak. Az oktatók közül Gyenge Béla professzor, Szilágyi Sándor Miklós professzor informatika habilitációs oklevéllel is rendelkezik, Iantovics Barna előadótanár szintén megvédte informatika habilitációs tézisét. A képzésből részt vállal Haller Piroska és Lefkovits Szidónia IT-előadótanár, valamint Finta Béla és Horváth Sándor matematikus előadótanár is. A szak felelőse kifejtette,
Ugyanakkor a magyar nyelvű informatikaképzésre vállalkozó oktatók számos nemzetközi kutatási projektben vesznek részt (Horizon 2020, Horizon Europe, Chist-Era), megvalósítva és tovább erősítve ezáltal a nemzetközi kutatási és oktatási együttműködéseket. Az informatika teljes tanulmányi programja (BSC, MSC, PhD) a Mérnöki és Információtechnológiai Karon valósul meg.
A hároméves alapképzés (BSC) diplomavizsgával zárul, amely után a hallgatók megszerzik az informatikus oklevelet. Az informatikusképzés mesteri programokon keresztül folytatható (MSC). A magiszteri diploma megszerzésével lehetővé válik az informatika doktori képzésben való részvétel (PhD), amelynek abszolválása révén a hallgató megszerzi a doktorátusi oklevelet. A képzésről, a jelentkezésről, a felvételiről az egyetem honlapján szerezhető bővebb információ.
Országos tüntetéssorozatot szervez május 9-én, este a Declic szervezet a szélsőségesek hatalomátvétele ellen. Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Brassóban várják a résztvevőket.
Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
szóljon hozzá!