Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár
Fotó: Haáz Vince
Potápi Árpád egy olyan nemzetpolitikai irányt erősít, amely magába foglalja a határon túli magyar politikai képviselet biztosítását – nyilatkozta a Krónikának Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Lapunk annak kapcsán kereste meg az RMDSZ élén álló politikust, hogy Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke szerdai közleményében felkérte a szövetség vezetőségét, utasítsa vissza a nemzetpolitikai államtitkár részéről az Erdélyi Magyar Néppártot és a Magyar Polgári Pártot ért „nemzetárulózást”.
2020. október 15., 16:252020. október 15., 16:25
2020. október 15., 19:052020. október 15., 19:05
Kelemen Hunor szerint a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára azt teszi, amit a magyar kormány a miniszterelnöktől kezdve a miniszterelnök-helyettesen keresztül sok-sok más politikusig az elmúlt években tett. „Ez a nemzetpolitikai irányvonal magába foglalja az RMDSZ-nek adott politikai és morális támogatást minden olyan kérdésben, amely a romániai, erdélyi közképviseletet erősíti. Ez a helyes irány nem 2020-ban kezdődött. A 2019-es európai parlamenti választásokon is együtt kampányoltunk, s így történik ez már közel tíz esztendeje” – hangsúlyozta lapunknak Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke szerint Potápi Árpád azt mondta, Biharban, Szatmárban – de ez szerinte Marosvásárhelyre és sok más helyre is igaz – nem elfogadható, hogy magyar politikai szervezetek román jelölteket támogassanak a magyarral szemben, s ezáltal veszélyeztessék a magyar képviseletet. „A magyar-magyar verseny helye adott, azokról a régiókról van szó, ahol tömbben él a magyarság, így nem kerül veszélybe a képviselet. Máshol viszont kockázatokkal jár a versengés. Potápi Árpád nem nevesített senkit, egy nagyon pontos, elvi álláspontot fogalmazott meg, amellyel teljes mértékben egyetértek” – közölte Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint nem érdemes foglalkozni olyan „sértődésekkel, frusztrációkkal”, amelyek kezelésére, megváltoztatására az elmúlt harminc év is kevés volt. „Bizonyára 2020-ban sem lesz ehhez elég erőnk és tudásunk. Türelmünk viszont rengeteg van” – tette hozzá a politikus.
Arról is megkérdeztük Kelemen Hunort, milyen esélyt lát a megegyezésre a parlamenti választásokat megelőzően az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) égisze alatt egyesülő két kis párttal. Az RMDSZ vezetője elmondta: figyelembe vették a választási eredményeket, arányokat, ezt tették 2016-ban is, amikor a Magyar Polgári Párttal (MPP) sikerült egyezségre jutni. „Mindent, így az együttműködés fontosságát is figyelembe véve egy befutó parlamenti helyet tudtunk ajánlani, hiszen a két formációnak rosszabbak a mostani eredményeik közösen, mint az MPP egyedül volt” – hangsúlyozta a politikus.
Kelemen kiemelte ugyanakkor, hogy a parlamenti helyek kérdésén kívül rengeteg együttműködési lehetőség van az önkormányzatokban, a pályázatok, fejlesztések tekintetében, az erdélyi magyarság problémáinak nemzetközi megjelenítésében. Az RMDSZ és az EMSZ vezetői csütörtökön délután ülnek – harmadszorra – tárgyalóasztalhoz.
Pontosítást juttatott el szerkesztőségünkhöz a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára a Krónika honlapján hétfőn közzétett, Potápi Árpád ismét nemzetárulásnak nevezte jelölteket indítani az RMDSZ-szel szemben címmel megjelent cikkünk kapcsán.
Mint arról beszámoltunk, Potápi Árpád államtitkár korábban úgy vélekedett: „Bihar és Szatmár megyében az RMDSZ jelöltjére egy másik magyar jelöltet ráindítani, az nemzetárulás”. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke éles hangon bírálta a kijelentést, tiltakozva ellene. a volt EP-képviselő ugyanakkor szerdán felkérte Potápi Árpád János államtitkárt, hogy vizsgálja felül megnyilatkozásait, és vonja vissza az Erdélyi Magyar Szövetségnek a romániai választásokon indított jelöltjeivel kapcsolatos „nemzetárulói megbélyegzését”.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
2 hozzászólás