A kommunista diktatúra elleni harcokban, börtönökben, lágerekben, munkatáborokban elhunyt szülők első fokú leszármazottai jogosultak 500 lejes kártérítésre
Fotó: Máramarosszigeti börtönmúzeum/Facebook
Pozitív elbírálás esetén már idén megkapják a kártérítési pótlékot a kommunista diktatúra meghurcoltjainak gyermekei: azokról van szó, akiknek szülei az 1945 és 1963 közti időszakban estek a rendszer áldozatául.
2021. február 24., 10:062021. február 24., 10:06
2021. február 24., 11:282021. február 24., 11:28
A jogosultság megállapításáig öt hónap is eltelhet. A megyei kifizetési és szociális ellenőrző ügynökség (AJPIS) keretében létrehozott, általában hetente ülésező bizottság jogosult a kártérítések megállapítására a beküldött adatok, dokumentumok ellenőrzése után. Ezt követően kezdi a pótlék folyósítását a nyugdíjpénztár.
A pozitív elbírálástól a kifizetésig nagyjából két hónapot kell várni – tájékoztatta lapunkat Csép Éva Andrea parlamenti képviselő. Az RMDSZ politikusa elmondta,
Hozzátette: az ő képviselői irodájához naponta tizenöt-húsz, segítséget igénylő kérvényező fordul. A törvény értelmében a külföldön élő leszármazottak is jogosultak a pótlékra, nem feltétel a román állampolgárság. „Augusztus óta érkeznek az igénylések, a tapasztalat szerint a tavaly szeptemberben kérvényező ügyét idén februárban elbírálta az illetékes bizottság” – hangsúlyozta az alsóház szociális és munkaügyi bizottságában tevékenykedő képviselő.
Megkérdeztük Csép Andreát, hogy a kártérítés nem eshet-e az idei, spórolósra tervezett, megszorításokat is tartalmazó költségvetés áldozatául. Az RMDSZ-es politikus nyomatékosította: szerzett jogról van szó, a büdzsé tervezetében nincs szó e jog felfüggesztéséről. A 2020. július 15-én megjelent 130-as számú, valamint a november 5-én megjelent, 232-es számú törvény előírásai szerint
A Volt Politikai Foglyok Szövetsége Hargita megyei fiókjának korábbi közleménye szerint a kommunista diktatúra elleni harcokban, börtönökben, lágerekben, munkatáborokban elhunyt szülők első fokú leszármazottai jogosultak 500 lejes kártérítésre, az üldöztetési periódusban született gyermekek azonos kártérítésre jogosultak, mint az elhunyt szülő. Az üldöztetési időszak után született gyermekek az üldöztetett szülő kártérítésének ötven százalékára jogosultak.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
szóljon hozzá!