Karácsonykor nem valamit várunk, ami elmúlik, hanem valakit, aki velünk marad – Kató Béla református püspök ünnepről, pályájáról

Karácsony és újév előtti köszöntő Kolozsváron, a Püspöki Hivatal udvarán december 19-én •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

Karácsony és újév előtti köszöntő Kolozsváron, a Püspöki Hivatal udvarán december 19-én

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

A keresztény ember számára óriási többlet, hogy karácsonykor nem valamit, hanem valakit vár. Aki csak valamit vár, az a karácsonyi csillogásra, az ajándékra, a fesztivitásra összpontosít, holott mindez elmúlik. Aki valakit vár, az ennél jóval több: a valakire való várakozás olyan dolgokhoz segíti hozzá, amelyeket az ember magától nehezen tudna megtenni – fejtette ki a Krónikának adott interjúban Kató Béla. Az Erdélyi Református Egyházkerület januárban 70. életévét betöltő püspökét a karácsony lelkiségéről , valamint életpályáról, megvalósításairól kérdeztük. Elmondta, hite szerint identitásunk az Isten ajándéka, akarata, amit soha senki nem maga választ.

Kiss Judit

2023. december 24., 09:422023. december 24., 09:42

– Karácsony táján sokszor hangzik el manapság, hogy a lelki tartalom helyett inkább a külsőségekre, rohanásra, vásárlásra tevődik át a hangsúlyt. Mindenki lót, fut, takarít, rengeteg csillogás veszi körül az embert az adventi időszakban, aminek pedig eredendően inkább az elcsendesedésről kellene szólnia. Hogyan látja ezt a jelenséget?

– Az idei karácsony egy olyan kérdést is felvet az ünnepléssel kapcsolatosan, ami segít nekünk a valódi értékek felé fordulni. A betlehemi polgármester már az izraeli-palesztin konfliktus kitörése kezdetén jelezte, hogy idén nem lesz karácsony Betlehemben. Ez azt jelenti, hogy Jézus jászolának vélt vagy valós helyéhez, a barlangistállóhoz nem lehet ellátogatni – korábban nagyon sok zarándok járt oda. Hiszen az emberek számára fontos, kedves a kicsi Jézus és a köréje felépített hagyomány: rátekinteni a kisdedre, örvendezni a családdal együtt. Aztán persze minderre egész iparágak épültek rá. Tulajdonképpen minden, ami ezzel kapcsolatos – karácsonyi szokásaink, amiket az idők folyamán kialakítottunk – valahol ide vezethetőek vissza, a kisgyerekhez, a jászolhoz. Viszont megeshet, hogy a betlehemi jászol helyszíne örökre eltűnik, nem tudni, hogy ismét el lehet-e majd oda zarándokolni. Akinek a hite a tárgyi emlékekhez kapcsolódik, az most veszélyben érezheti. Ha nincs betlehemi karácsony, talán sokak számára eltűnik az emberiség legnagyobb történetének konkrét nyoma.

Kató Béla püspök: „csendes munkás voltam mindig és nem forradalmár” •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Kató Béla püspök: „csendes munkás voltam mindig és nem forradalmár”

Fotó: Kiss Judit

Azé a történeté, amely megváltoztatta a világot, és amely egészen új világot is teremtett.

Úgy látom, hogy a betlehemi történetben, az első karácsonykor rendkívül lényeges, hogy a pásztorok királyt keresnek, királyt várnak. Ha Jézus Krisztust az életünk minden vetületére kiterjedő hatalomként tekintjük, aki itt van bennünk, uralkodik fölöttünk, megváltoztat, átalakít bennünket, velünk van, akkor azt érezzük, hogy igenis van örök karácsony. Hiszen akkor

mindig ezt a királyt várjuk, hogy ismételten újból és újból megjelenjen az életünkben, és részt is kérjen belőle, így pedig átalakuljon az életünk általa.

– Ilyen módon a mostani karácsonykor úgy gondolhatunk a háborús helyzet sújtotta övezetben található Betlehemre, hogy ha a jászol mint helyszín, zarándokhely nem is elérhető, de a király megmarad, és ő uralkodni fog továbbra is?

– Igen. És közben azt is jó tudni, hogy ami a világban történik, az nem véletlenül történik. A veszély, a könyörtelen háborúskodás közepette sokan feltették a kérdést, hogy hol van az Isten, ha ezt megengedi. Közben elfelejtjük, hogy mindazt, ami elromlott a világban, mi tettük tönkre. Istent azonnal bűnbaknak tekintjük, a vádlottak padjára helyezzük, hogy miért engedi meg a rosszat. Közben elfelejtjük, hogy naponta teszünk azért, hogy az Ő királysága, szeretete, mindaz, amit tanít nekünk, ne érvényesüljön, hanem pusztuljon el.

„Az emberiség azt a nagy ajándékot kapta, hogy mindig mindent újra lehet kezdeni, ha születnek gyerekek” •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor Galéria

„Az emberiség azt a nagy ajándékot kapta, hogy mindig mindent újra lehet kezdeni, ha születnek gyerekek”

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

Egész egyházi munkásságunknak, létünknek, igehirdetésünknek erre kellene fókuszálnia, hogy próbáljuk meg egymásnak elmondani: a legcsodálatosabb ünnep a karácsony. Viszont ha a lényegét nem értjük meg, akkor nem változtatja meg az életünket az Ő érkezése – újból és újbóli érkezése.

Nagyon érdekes paradoxon egyébként, hogy Krisztus tulajdonképpen velünk van már, de mi még mindig várjuk.

Ez a kettősség bennünk van, azt is jelenti, hogy ha valakinek élő a hite, akkor tulajdonképpen várja is egyrészt a Jézus karácsonyi megszületését, közben pedig tudja, hogy Isten ott van velünk.

– Visszakanyarodva a jézusi tanításokra, Ő ugye azt mondta: „békességet hagyok rátok, az én békémet hagyom nektek”. Ez az ige a jelenlegi háborús helyzetekre vonatkoztatva is elgondolkoztathat mindenkit. Ha ki lehetne emelni a jézusi tanítások közül egyet, ami jelenleg a körülöttünk tapasztalható világra nézve még különösen felkiáltójeles, melyik lenne az?

– Sok ellentmondás rejlik magában a Bibliában is, hiszen halljuk, hogy Jézus azt mondja: álljatok ellen a gonosznak, harcoljatok a bűn ellen. Máskor pedig azt tanítja, hogy engedelmeskedjetek. Valahol ez a kettősség rejlik az emberben, hogy szembe kell szállni, de tudni kell azt is, hogy mikor nem kell. Nagyon érdekes, hogy a kereszthalál előtt Krisztus nem áll ellen – pontosan ezzel az áldozatával hozta meg nekünk az ajándékot: szabaddá tett bennünket, nem vagyunk többé a halál megkötözöttjei. Jézus tanítása ilyen értelemben is a békességre int.

Hogy mikor kell tennünk valamit, és mikor nem, arra vonatkozóan nem lehet általános szabályt alkotni. Egyedül a szeretet tudja, mikor kell ellenállni és mikor nem.

Sok mártír volt ebben a helyzetben a történelem folyamán. Úgy érzem, hogy ennek megint itt van az ideje: a kereszténység ellen kellene álljon a szorító, szűkítő erőnek, ami Európában érezhető. Hiszen általános tendencia, hogy a kereszténységből nem kérnek az emberek a mi kontinensünkön. Kérdés, hogy mi ehhez hogyan fogunk viszonyulni. Lehet, hogy megint lesznek mártírok. Nem tudni, mi következik a jövendőben, de azért a keresztény hit megvallása valószínűleg nem kényelmes meleg szalonban fog történni. Valószínűleg sokkal keményebben kell konfrontálódnia a keresztény embernek, akinek az a hite, hogy „velünk az Isten”. Már az Ószövetségben is mondják a próféták, hogy az Isten folyamatosan velünk van.

Karácsonyváró zenés köszöntés a kolozsvári Püspöki Hivatal udvarán december 19-én •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor Galéria

Karácsonyváró zenés köszöntés a kolozsvári Püspöki Hivatal udvarán december 19-én

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

Jézus pedig megszületik és megtartja a világot – ebben kell folyamatosan hinnünk.

– A kereszténység nagyon sok nehéz időszakot vészelt át, élt túl a történelemben. Ha időben nem megyünk túl messzire vissza, átélte a társadalom nemrég a kommunizmus időszakát.

– A szekularizáció nem most kezdődött el az egyház életében. Igen, valóban voltak nehéz időszakok. Viszont a katolikus egyház összes szerzetesrendje megújulásokat hozott, akár a reformáció, és ezek mind-mind átmentő erőkké váltak. Az átalakulások folyamatosan zajlanak, ugyanakkor nincsenek kétségeim azzal kapcsolatban, hogy az egyetemes egyház fennmarad. Viszont érdekes tendenciák körvonalazódnak: például ha valaki felteszi a kérdést, hogy

jelenleg a világon melyik a legnagyobb református ország, akkor biztos, hogy elkezdenénk gondolkodni: Hollandia, Németország, Magyarország, az Egyesült Államok? De a válasz meglepő lehet: Dél-Korea.

Ott komolyan veszik a keresztények a hitüket, élik, vallják. Tehát változó, hogy a hangsúlyok hová tevődnek át a világban, ezzel nincs is semmi baj. Számunkra viszont intő jel kell legyen, hogy még egyazon közösségen, egyazon egyházon belül is miként alakulnak a dolgok. Gyakran elmondom a lelkészeknek, gyülekezeti tagoknak, hogy éppen azon a helyen, ahol most vagy, abban a kis faluban, vagy akár nagyobb helyen, rajtad múlik, hogy az egyház megmarad, vagy eltűnik. Tehát az Úristen ránk bízta.

Népviseletbe öltözött fiatalok a kolozsvári Püspöki Hivatal által szervezett karácsonyváró ünnepségen •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor Galéria

Népviseletbe öltözött fiatalok a kolozsvári Püspöki Hivatal által szervezett karácsonyváró ünnepségen

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

Sokszor csodálkozunk is, hogy éppen ránk? Hát igen, ránk. Pont Péterre, a kősziklára, aki pedig megtagadta Jézust.

Ő pedig azt mondta, hogy az egyház Péternél igenis jó kezekben lesz, rátok bízom. Nekünk is felelősségünk, hogy bizony ránk van bízva. Az egyetemes egyház ügye Isten ügye, de a konkrét helyi közösségek megtartása és adott esetben virágzása, vagy hanyatlása már emberfüggő – ebben pedig óriási a felelősségünk.

– Vagyis mindenkinek felelőssége, hogy azon a helyen cselekedjen, ahová a Jóisten rendelte őt?

– Ha valaki hívő ember, akkor ami vele történik, azt nem véletlennek tartja, hanem belátja: nekem ez a helyem, ezt kaptam, engem az Úristen ide tett. És az a hely attól kezdve nem a megveretésé, az elpusztulásé, a sodródásé. A hit a fontos, hogy az Istennek célja van azzal, hogy én itt vagyok. A református egyház hitvallásaiban megjelenik az eleve elrendelés, a predestináció. Sokan sokféleképpen értik, magyarázzák, megpróbálják nagyon magas teológiai szinten is elmondani. Én egyszerűen szoktam kifejteni az embereknek. A predestináció azt jelenti: az Isten szeretetéből bennünket soha semmi ki nem mozdíthat, erre vagyunk predestinálva. Ez nagyon fontos alapkérdés, mert

akkor a tömlöcben, a betegágyon, bármilyen szituációban tudom, hogy mindaz, ami történik, nem az én pusztításomra történik, hiszen Isten szeret engem. Ha szeret engem, és ezt nem lehet kiverni a fejemből, mert ez az én hitem, akkor végülis minden elviselhetővé válik.

Akkor nem kell nekimenni a Dunának, nem kell semmit csinálni, mert a legsötétebb és a legnyomorultabb helyzetben sem hagy el. Ilyenkor vannak, és szabad legyenek kérdéseink: miért velem történik mindez, miért éppen most, mit akarsz velem, Istenem, stb. Közben meg kell maradnia a bizalomnak, hogy ami történik, azt bár most még nem értem, de majd megértem. Tehát minden érettünk van, ami velünk történik. És nem azért, hogy bosszantson, elpusztítson. Tudjuk, hogy nagyon sok válságból tanul és épül az ember, ha nem veszíti el a hitét. Ha pedig elvesztette, akkor nagyon nehéz onnan felállni.

Széki népviseletbe öltözött fiatalok a karácsonyváró rendezvényen •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor Galéria

Széki népviseletbe öltözött fiatalok a karácsonyváró rendezvényen

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

– Térjünk vissza kicsit ahhoz, hogy Isten valahová, egy adott helyre rendeli az embert, aki jó esetben pont ott teszi meg a tőle telhetőt. Püspök úr január végén 70 éves lesz, szerteágazó munkássága során az erdélyi magyarságért nagyon sokat tett idehaza – felsorolni is nehéz lenne, hogy hányféle területen tevékenykedett eredményesen a közösség(ek) építéséért. Honnan táplálkozik ez a fajta tenni akarás?

– Az első és a legfontosabb mindenki számára, hogy hová született és milyen családban nőtt fel. Én háromszéki földműves családba születtem, ott nőttem fel. Édesapám négy évig és hat hónapig orosz fogságban volt. Az ő hite, életfelfogása, gondolkodása teljes mértékben befolyásolta az életemet. Ma nem lehetnék az, aki vagyok, ha az ő hitét nem kapom meg, nem öröklöm. Épp most tüntettek ki Budapesten Magyar Örökség Díjjal és elgondolkodtam azon, mit is jelent a magyar örökség. Hát gyakorlatilag mindent, amivel tulajdonképpen foglalkozom. Ebbe beletartozik a legegyszerűbb emberek támogatása is, de az örökséghez tartozik a táj, a föld, az épített örökség. A kultúra, az iskola, az oktatás – bármilyen területet vehetünk, mind a miénk, mert ahol vagyunk, magyar nyelven beszélve, magyar kultúrát teremtve tekintjük örökségnek és adjuk tovább. Mindennek a lényege az, hogy

ezeket a dolgokat nem mi választottuk, hanem ebbe születtünk bele. És identitásunk az Isten ajándéka, akarata. Ezt soha senki nem maga választja.

A család, a nyelv, a kultúra, a vallás, amelyikbe beleszülettünk, tulajdonképpen adomány. És ezt Istentől kapott adományként kellene elfogadnunk.

Kató Béla püspök a háromszéki Cófalva templomában •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor Galéria

Kató Béla püspök a háromszéki Cófalva templomában

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

– Persze sokan vannak, akik szembemennek mindezzel, eldobják maguktól ezt az adományt, vagy elmennek innen.

– Igen, hát el lehet mindezt hagyni. Mindannyian ismerjük a tékozló fiú történetét: nincsen megtiltva, hogy elmenjünk. Viszont az adományt felcserélni nem lehet. Aki pedig ki akar teljesedni, az nem eldobja, hanem megőrzi, megtartja, fejleszti és átadja az adományait, az örökségét. Ez az emberi élet. Én mindent, amit kaptam, igyekeztem megőrizni, gyarapítani, most azon imádkozom és dolgozom, hogy miként és kinek tudjam továbbadni. És ha ez megvan, akkor az ember nagyon boldogan élt és nagyon boldogan hal meg.

– Nagyon hosszú lenne felsorolni a tevékenységi területei mindenikét. 1979 óta lelkész, összesen negyedszázadot munkálkodott az Erdélyi Református Egyházkerület élén: 12 évig volt püspökhelyettes, majd több mint 12 évig – jövő esztendő végéig lesz – püspök. Mindezek mellett – a teljesség igénye nélkül – pár tevékenységi terület: mezőgazdaság-fejlesztés, a Sapientia egyetem vezetése, rengeteg épületfelújítás, építkezés, önsegélyző pénztár létrehozása, köztéri szobrok állítása, emlékszobák kialakítása, kastélyfelújítás, hitelszövetkezet létrehozása, stb. Ki lehetne emelni ebből a szerteágazó munkásságból valamit, amit különösen fontosnak tart?

– Valahol természetes is, hogy az egyház élén eltöltött 24 évnek van lenyomata, viszont nem tudok kiemelni egyetlen dolgot. Akadnak olyan területek, amelyek annyira innovatívak voltak a maguk nemében, hogy sok mindent megváltoztattak. Már a nyolcvanas években éreztem, hogy a fizikai intézményépítésnek párhuzamosan kell haladnia a lelki intézményépítéssel, és nem lehet kiváltani egyiket a másik ellenében.

Minden intézménylétesítés, építkezés tulajdonképpen fészekrakás, hiszen abban lehet aztán felnevelni a fiókákat. A kereteket azért kell kialakítani, hogy majd azok között lehessen tovább fejleszteni.

Ha nincsenek keretek, ha nincs nincs ház, nincs fedél, akkor a fiókának sincs ahol növekednie, fejlődnie, maradnia. A fizikai és lelki építkezés szervesen összefügg. De mégis, most hogy belegondolok, egy megvalósítást megemlítenék. A háromszéki Cófalván szolgáltam lelkészként, és ott az 1980-as években egy disznóólból építettem imaházat – engedély nélkül. Ekkor éreztem meg, hogy miként lehet az embereket „meghódítani” ügyek érdekében, ekkor tanultam meg, hogyan kellett beszélni a párttitkárral, vagy az egyszerű emberekkel. Hogy miként kellett – ha szabad azt mondani – furfangosan kitalálni, hogy az akkori körülmények között imaház épülhessen. Ez nagyon fontos lecke volt számomra, rengeteget hasznosítottam később abból, amire a 80-as években jöttem rá. Az imaház építése után következett a hatóságok részéről a meghurcoltatás:

feljelentettek, ránk szállt a párt, a rendőrség, elvették a fizetésemet, a szekusok állandóan figyeltek, stb.

Az már az Úristen kegyelme, hogy mindez csupán másfél évig tartott, aztán '89 decembere után megszűnt, jött a rendszerváltás. Azért, hogy tovább építhessünk közösségeket, épületeket, mindig embereket kellett meggyőzni. A hálózatépítés elemien fontos – ahogy Barabási-Albert László kutató is kimutatta: a kapcsolatépítés nélkül nincs élet.

A háromszéki Cófalván kezdte a lelkészi szolálatot 1979-ben Kató Béla. A képen a püspök a felújított templomban 2021-ben •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor Galéria

A háromszéki Cófalván kezdte a lelkészi szolálatot 1979-ben Kató Béla. A képen a püspök a felújított templomban 2021-ben

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

– És mi lehet a kapcsolatrendszerek sikeres kiépítésének legfontosabb titka?

– Biztosan kell hozzá ész, diplomáciai érzék, de a legfontosabb meglátásom szerint a nyitottság. Ha az ember nem csak kicsit nyitja ki önmagát, gyorsan, mint a bőröndöt, és kikap belőle valamit, aztán becsukja, hanem ki is tárja. Megmutatja másoknak: „én így gondolkodom, ez a hitvallásom, akarsz velem tartani”? Az emberek nagy része ma is, és mindenkor keresi a kapaszkodókat. Ha pedig mi bizonyságot tudunk tenni, hogy olyan közösség vagyunk, olyan helyen, ahol látványosan ott van az Úr, akkor ez bizony kapaszkodó. És az életünkön látszik, hogy velünk van-e az Úr – ez pedig húzóerőt és vonzóerőt jelent mások számára. Így azt fogják mondani: én is ebbe az irányba akarok menni. Ezt a fajta vezérszerepemet – ha szabad így nevezni – felismertem, vállaltam, és az idők során annyi ember jött és jön velem az úton a közös munkában, hogy ki se tudom mondani. Közgazdászok, tanárok, lelkészek, sok-sok fiatal, a gazdatársadalom tagjai.

Ezért volt az életem áldott: ahol úgy éreztem, hogy be kell avatkozni, meg tudtam tenni – sok ember segítségével. Egyetlen része sincs az életnek, ami fölösleges volna,

és akár kultúra, akár egyházi terület, akár oktatás, ha láttam, hogy oda kell állni, gyorsan odaálltam. Persze ehhez sokat kellett tanulnom: igyekeztem belelátni az építők szakterületébe, a pénzügyekbe, a mezőgazdaságba, az oktatásba – az életem mondhatni állandóan egy nyitott szabadegyetem volt. Egyfolytában tanultam, tanulok a mai napig. Közben nagyon fontos hangsúlyozni, hogy lelkész maradtam mindenben – hiszen persze nem vagyok sem építész, sem közgazdász, sem politikus. Az Istennek hálát adok, hogy jó emberismerő voltam, és ki tudtam választani a jó munkatársakat, szabad kezet adtam nekik az alkotásban, bíztam benne, hogy nem vernek át – csak így működik a rendszer. Tehát ennyi mindent nem lehet csinálni egyénileg, hanem csak hálózatba építve, emberekkel, emberekben.

– Ebben a hatalmas volumenű munkában mi volt az, ami a legnagyobb nehézséget okozta?

– A kisebbségi sorsunkból adódó körülmények között az embernek mindig vissza kellett fognia magát, akár a reménység „létráján” is, észre kellett vennie, hogy mi az, ami nem valósítható meg. Talán azért nem voltak túl nagy kudarcaim, mert nem kezdtem bele olyasmibe, amiben esetleg nem láttam egy 60 százalékos esélyt.

Nem futottam neki a falnak folyamatosan, nem mentem bele lehetetlen vállalkozásokba, én valóban építeni szerettem volna mindig.

Csendes munkás voltam mindig, és nem forradalmár.

– Visszakanyarodva a karácsony üzenetére: választana az evangéliumból egy igét az olvasóink számára?

– Máté evangéliumából ezt a részt: „amikor Jézus megszületett a júdeai Betlehemben, Heródes király idején, íme, bölcsek érkeztek napkeletről Jeruzsálembe, és azt kérdezték, hol van a zsidók királya, aki most született, mert láttuk az ő csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy imádjuk őt”. Itt nagyon fontos gondolat: a gyermek születése mindannyiunk számára óriási öröm – bármikor. És az emberiség azt a nagy ajándékot kapta, hogy mindig mindent újra lehet kezdeni, ha születnek gyerekek. Tanárként, szülőként is újra lehet kezdeni, de általában az a nemzedék, amely felelős a gyermekért – akiben benne rejlik minden lehetőség. Mi, felnőttek már kész emberek vagyunk, belőlünk az lett, ami lett és nem sokat fogunk már változni.

Viszont ha valaki gyermeket vállal, akkor az egyenértékű azzal, mint ha felépítene egy katedrálist. A karácsonyi kisdedből a Megváltó lett. Tulajdonképpen minden karácsonykor ez van benne a várakozásunkban: jöjjön már el, változzon ez a világ,

ne az legyen, ami eddig volt. Váltson meg bennünket. És a keresztény ember számára nagyon nagy többlet, hogy nem valamit, hanem valakit vár. Aki csak valamit vár, az a karácsonyi csillogásra, az ajándékra, a fesztivitásra összpontosít – mindez pedig elmúlik másnapra. De aki valakit vár, az ennél jóval több: a valakire való várakozás többre ösztönzi, és olyan dolgokhoz segíti hozzá, amelyeket az ember magától nehezen tudna megtenni.

Kató Béla: „a fizikai intézményépítésnek mindig párhuzamosan kell haladnia a lelki intézményépítéssel” •  Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor Galéria

Kató Béla: „a fizikai intézményépítésnek mindig párhuzamosan kell haladnia a lelki intézményépítéssel”

Fotó: Erdélyi Református Egyházkerület/Kiss Gábor

Névjegy:

Kató Béla (Barátos, 1954. január 31.) református lelkész, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke 2012-től. Elemi iskoláit szülőfalujában, a középiskolát a kolozsvári volt Református Kollégiumban végezte. 1974–1979 között a kolozsvári Egységes Protestáns Teológiai Intézet hallgatója. Közben egy évet a nagyszebeni német nyelvű lutheránus teológián tanult. 1979–1988 között háromszéki Cófalván volt lelkész, 1988–2001 között az illyefalvi református egyházközség parókus lelkésze. 1990-ben négy hónapig Illyefalva polgármestere, majd helyi tanácsos, 1992–2004 között három cikluson át pedig a Kovászna Megyei Tanács tagja. 2000–2012 között az Erdélyi Református Egyházkerület főjegyzője-püspökhelyettese. 2002-től a Sapientia Alapítvány Kuratóriumának tagja, majd 2003 októberétől az elnöke. 2012 decemberében az Erdélyi Református Egyházkerület püspökévé választották, püspöki beiktatásának dátuma 2013. február 1. Néhány megvalósítás szerteágazó munkásságából: Várhegyen és Illyefalván református imaházat építtetett még 1989 előtt. 1992-ben a LAM és a KIDA alapítványok létrehozásának kezdeményezője. A Keresztény Ifjúsági és Diakóniai Alapítvány konferenciaközpontot és árvagyermekek nevelőintézetét működtette (Illyefalvi Gyermekfalu), a Landwirtschaft–Agricultura–Mezőgazdaság Alapítvány keretén belül régió- és mezőgazdaság-fejlesztési programokat koordinált és finanszírozott. Nevéhez fűződnek: orvosi központ építése, hitelszövetkezet létrehozása, emlékszobák kialakítása, köztéri szobrok állítása, önsegélyző pénztár létrehozása. Fontosabb díjai: Bethlen Gábor-díj, Budapest – 1994, Kisebbségekért Díj, Budapest – 1995, Szabó Dezső-emlékérem, Budapest – 1999, Az Anyaszentház Építője Díj – 2001, Bocskai-díj, Szatmárnémeti – 2001, Külhoni Magyarságért Díj – 2017, A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal – 2021, Magyar Örökség Díj – 2023: az erdélyi magyarságért és a református egyházért végzett szolgálatáért.

korábban írtuk

Túlzás az ünnepeken, hiány a mindennapokban – Orbán Szabolcs ferences szerzetes a karácsony lényegéről
Túlzás az ünnepeken, hiány a mindennapokban – Orbán Szabolcs ferences szerzetes a karácsony lényegéről

A karácsony mélyebb lényege, hogy nem az ember, hanem a Jóisten ajándékoz, s az ünnep valahol ennek az ajándéknak az elfogadása kellene hogy legyen – fejtette ki a Krónikának Orbán Szabolcs Kolozsváron szolgáló ferences szerzetes, teológiai tanár.

korábban írtuk

Igei tartalommal tölteni meg az ünneplést: Gazda István temesvári református lelkipásztor a lelki készülődésről
Igei tartalommal tölteni meg az ünneplést: Gazda István temesvári református lelkipásztor a lelki készülődésről

A karácsonyi angyali szózat a „Ne féljetek!” felszólítással kezdődött, mert a félelem korlátozza az Isten-élmény intenzitását, fékezi az öröm átélését – mondta el a Krónikának Gazda István, a temesvári Új Ezredév Református Központ lelkipásztora. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége

Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.

Vonat elé hajtott egy óvatlan sofőr Dél-Erdélyben, tragédia lett a vége
2024. november 17., vasárnap

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára

Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.

Batthyáneum: csak román és angol felirat hirdeti, hogy a Codex Aureus felkerült az UNESCO világörökségi listájára
2024. november 17., vasárnap

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban

A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.

Fűtésre is használják majd a termálvizet a partiumi városban
2024. november 16., szombat

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát

Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.

Nagyvárad mellett már a körgyűrűnek is körgyűrűje van: felavatták az agglomerációs elkerülő út első szakaszát
2024. november 16., szombat

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást

Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.

Kelemen Hunor: Romániában a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást
2024. november 16., szombat

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben

Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.

Leszállópályának nézte a lucernaföldet a pilóta, ezért állt fejre a repülőgép Dél-Erdélyben
2024. november 16., szombat

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében

Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.

Civil szervezet próbálja megakadályozni a veszélyes medvék kilövését az egyik székelyföldi megyében
2024. november 16., szombat

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.

Ezúttal az egészségügyi miniszter példálózott Nagyváraddal
2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé