Fotó: Bone Ewald
2011. január 11., 08:222011. január 11., 08:22
Virágföld lesz a Bihar megye területén kidobott karácsonyfákból – tudtuk meg Horea Burlăutól, a RER Ökológiai Szolgáltató Rt. köztisztaságért felelős osztályvezetőjétől. A megyeszékhelyen, Nagyváradon a fenyőfákat a tömbházakhoz tartozó tárolók mellé kell elhelyezni, ezeket speciális járművekkel szállítja el a RER, magánházak esetében pedig a szemetesekkel együtt kell kitenni. A fákat az Eco Bihor vállalat által működtetett szeméttelepre viszik, ahol – idén először – megoldották az újrahasznosításukat.
A 2010-ben véghezvitt befektetések eredményeképpen most már a megunt karácsonyfákat sem hagyják szabadon lebomlani a szemétdombon, hanem korszerű gépekkel felaprítják, majd komposztálják őket – tájékoztatta a Krónikát Pásztai Zoltán, az Eco Bihor igazgatója. Mint kiderült, a művelet szükséges, ám anyagilag a legkevésbé sem kifizetődő. Az így nyert virágföldnek ugyanis egyelőre igen szegényes a piaca, kevesen és azok is rossz árban vásárolják fel a környezetbarát trágyát.
„Az önkormányzattal együtt meg kell felelnünk bizonyos európai uniós környezetvédelmi elvárásoknak, például fontos, hogy csökkentsük a tárolt hulladék mennyiségét, egyébként pénzbírságban részesülhetünk. Ezért felvállaljuk a komposztálás költségét, ami még mindig kisebb, mint az esetleges büntetésé” – részletezte az igazgató. Mint mondta, reméli, hogy a jövőben egyre könnyebb lesz majd a környezetbarát módszerrel előállított komposztot értékesíteni, ám egyelőre e tekintetben Románia eléggé el van maradva.
A szatmárnémeti köztisztasági vállalat a már évek óta alkalmazott módszer szerint külön járművel gyűjti be a szemeteskonténerek mellé lerakott kidobott fenyőket. „A telephelyünkön leszedjük róluk az apró ágakat, és ledaráljuk azokat. Egy külön erre a célra fenntartott gödörben komposztáljuk, majd miután eléri a megfelelő állagot, trágyának használjuk” – közölte lapunkkal Vasile Puşcaşiu, a vállalat főigazgatója. Megtudtuk, a vastagabb ágakat feldarabolják, és a telephez tartozó ingatlanok fűtésére használják. Telente átlagosan mintegy 8-10 ezer fenyőt kell eltakarítaniuk a szemeteseknek. Mivel ezek nagyon kemények ahhoz, hogy a szemétszállító autók kompaktálójába kerülhessenek, külön kell őket elszállítani, és ez többletköltséget is jelent a vállalatnak.
Idéntől újrahasznosítják a kidobott karácsonyfákat Székelyudvarhelyen is. A hulladékelszállító AVE Hargita Kft. ugyanis egy pelletkészítő céggel vette fel a kapcsolatot, így az elszáradt fenyő egy részéből tüzelőanyag, a fennmaradó részből pedig komposzt készül – mondta el a Krónikának Tóth László, az AVE Hargita Kft. ügyvezető igazgatója. Évente mintegy 300 köbméternyi kidobott karácsonyfát gyűjt össze Székelyudvarhelyen az AVE Hargita Kft. Míg korábban még tűzifának sem kellett senkinek a feleslegessé vált fenyő, idén végre sikerült megoldást találni az újrahasznosításra.
Mint kiderült, a kidobott karácsonyfák ugyanolyan megítélés alá esnek, mint a gyűjtőpontok köré lerakott más hulladék, így mindenféle többletdíjszabás nélkül szállítja el a hulladékgazdálkodási vállalat. Vízkereszt napjától egészen márciusig naponta külön autó gyűjti be a város különböző pontjairól a kidobott fákat, amelyek most már nem a hulladéklerakóba kerülnek.
A karácsonyfákból speciális tömörítéssel készített fűtőanyag, az úgynevezett pellet energiahasznosításához azonban kimondottan pelletkazán szükséges – ezt mondják a szakemberek. És bár a helyi sajtóban felvetődött a kérdés, hogy miért nem hasznosítja a távhőszolgáltató fűtőanyagként a fenyőket, az igazgató elmondta: eddig ilyen irányú megkeresés nem érkezett a céghez, és azt sem tudni, hogy a múlt évben beszerelt biomasszás kazán alkalmas-e erre a fajta energiahasznosításra.
A sepsiszentgyörgyiek többsége már kidobta a karácsonyfát. Tóth Birtan Csaba, a köztisztasági vállalat igazgatója a Krónikának elmondta, eddig 120 köbméter, szemétre kidobott fenyőfát gyűjtöttek be, a többségét a hétvégén. Egy utánfutós traktor járja a várost, és erre szedik össze a kidobott fenyőket. A Tega köztisztasági vállalat már évekkel ezelőtt beszerzett egy ágaprítógépet, a tavaszi és az őszi fanyesés során lehullott gallyakat is ezzel aprítják, és ide jutnak a szemétbe dobott karácsonyfák is.
A fákat feldarabolják, és ezzel fűtik a vállalat telepeit és irodáit. Az elmúlt években a guberáló romák otthagyták a kuka mellett a kidobott fenyőt, mert az hamar elég, és nem ad elég meleget, idén azonban újra gyűjtik és eltüzelik a fenyőket. Tóth Birtan Csaba elmondta, a szemetesek mellett több esetben találtak már levágott fenyőágakat, a törzset vitték el tüzelőnek.
Ugyan Udvarhelyen már sikerült megoldást találni az újrahasznosításra, Csíkszeredában a köztisztaságért felelős Ave Huron Kft. csupán a fenyőfák összegyűjtéséért felel, a bedarálás és komposztálás nem rájuk tartozik. „Mi összegyűjtjük a fákat, külön hulladéklerakóban helyezzük el, és a város feladata az, hogy tovább mi lesz velük. Tervben volt a komposztálás, de nem tudom, hogy történt-e előrelépés ebben” – magyarázta Tóth László, a vállalat ügyvezető igazgatója.
Szőke Domokos alpolgármester lapunk kérdésére elmondta, egyelőre nem léteznek konkrét elképzelések a komposztálást övező probléma megoldásáról. „Egyelőre figyeljük, más városokban ezt hogyan oldják meg, mert persze mi is szeretnénk ebben az ügyben lépni” – mondta az elöljáró. A speciális helyre összegyűjtött fákat egyesek elhordják és tüzelőanyagként hasznosítják.
Idén a szatmárnémeti polgármesteri hivatal kezdeményezésére a cserepes fenyőket kiültetik. „Korábban is átvettük volna ezeket, de nem hozta ide senki. Most a helyi önkormányzat felhívására bárki, aki a lakásában nem tud számukra helyet biztosítani, vagy nem kívánja azokat otthon tartani, elhozhatja a telephelyünkre, és amint az idő engedi, február végén vagy március elején kiültetjük őket a város által biztosított területre” – részletezte a vállalatvezető. A tervek szerint a tulajdonosok is részt vehetnek majd az ültetésen, és a továbbiakban is segíthetnek majd gondozni a fákat. Amíg nem kerülnek talajba, a köztisztasági vállalat gondjukat viseli.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.