Alig nyolc hónapos kisbaba halt meg vélhetően kanyarófertőzés miatt Temesváron, a fertőző betegségeket kezelő kórházban, a halál pontos okát ugyanakkor ezután fogják megállapítani – nyilatkozta Virgil Musta, az intézmény szóvivője a News.ro hírügynökségnek.
2017. január 10., 17:092017. január 10., 17:09
2017. január 10., 17:132017. január 10., 17:13
A csecsemőt három hete kezelték az egészségügyi intézmény intenzív osztályán, ahová légzéselégtelenség miatt került. A kisgyereket nem oltották be kanyaró ellen, viszont a fertőző betegség ellen is védő ROR-vakcinát csak 9 hónapos kortól adják be. A szóvivő azt is elmondta: a temesvári kórházban jelenleg mintegy 35 gyermeket kezelnek kanyaróval, év elején 30-an voltak beutalva a fertőző betegség miatt. A kicsik többségét nem oltották be, egy részük viszont, hasonlóan az elhunyt kisbabához, nem érte még el az immunizálási kort. Temes megyében 2016-ban két kisgyerek halt bele a kanyarófertőzésbe.
A Krassó-Szörény megyei közegészségügyi igazgatóság eközben arról számolt be, hogy az utóbbi 24 órában 14 új kanyarós esetet jeleztek a megyében. December közepén 400 megbetegedésről tudtak, ez a szám mostanra 534-re emelkedett. Daniel Botgros, az igazgatóság szóvivője azt is elmondta: több családorvos kifogyott az oltóanyagból, így az egészségügyi minisztérium javaslatára más megyékből kértek vakcinát, Dolj megye például 300 adag készítménnyel segített. „Eredetileg 500 adag vakcinát kaptunk, de az emberek, látva a helyzet súlyosságát, elkezdték egyre nagyobb számban kérni az oltást\" – idézte az Agerpres hírügynökség a szóvivőt.
Romániában 2016 elején ütött ki súlyos kanyarójárvány, tavaly 33 megyében 1969 megbetegedést regisztráltak, országos szinten pedig kilenc gyermek halálát okozta a kór, közülük hárman voltak egyévesnél nagyobbak. Az epidémia Arad, Krassó-Szörény, Temes, Maros és Beszterce-Naszód megyében a legaggasztóbb. A járvány miatt az egészségügyi minisztérium tavaly év végén új oltásstratégiát dolgozott ki.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!