Nagy az igény az otthongondozásra. Heti néhány alkalommal felkeresik az idős személyeket
Fotó: Máltai Szeretetszolgálat Marosvásárhely/ Facebook
Állandó programjai mellett a válsághelyzetekben is jelen van a Máltai Szeretetszolgálat, hogy minél szerteágazóbban támogassa a rászorulókat. Dénes Mihály, a szervezet elnöke a háborúban és a pandémia idején nyújtott segélyszolgálatról, a több városban is elérhető, otthoni idősgondozásról, illetve a nemrég elindított programokról beszélt a Krónikának.
2022. augusztus 06., 20:552022. augusztus 06., 20:55
A Máltai Szeretetszolgálat több mint harminc éve áll a romániai társadalom perifériájára szorult rétegek szolgálatában. A szervezet többek közt gyerekfoglalkozásokat tart, időseknek és fogyatékkal élőknek nyújt segítséget, illetve a roma közösségek felkarolásán is dolgozik néhány éve.
Dénes Mihály, a szervezet elnöke a Krónika megkeresésére a válsághelyzetekben történő, szükségszerű helytállásról, a nemrégiben elindított programokról, illetve az otthoni idősgondozást biztosító hálózatról beszélt, amelyre – többi szolgáltatásukhoz hasonlóan – óriási igény van.
A legtöbb segélyszervezethez hasonlóan, idén a Máltai Szeretetszolgálat tevékenységei is az ukrajnai menekültek határ menti segítésével egészültek ki.
„Az első hónapokban önkéntesekkel dolgoztunk, egymást cserélve. Májustól viszont már alkalmazottaink is vannak, az önkéntesek inkább a nyári időszakban járnak a határ menti városokba” – mesélte a szervezet elnöke.
Szatmárnémetiben egy raktárépületben kialakított logisztikai központot hoztak létre, ahol a külföldi partnerektől kapott segélycsomagokat – vizet, alapélelmiszereket – osztották szét a menekültek közt. Innen hordják ki ugyanakkor saját autókkal a négy határ menti pontra a csomagokat. Emellett Máramarosszigeten is létesítettek egy segélypontot, ahol addig terveznek maradni, amíg szolgáltatásukra szükség van. Itt szintén alapélelmiszereket biztosítanak, télen meleg teát, kávét, nyáron rengeteg vizet osztanak szét.
„A korábbi hónapokhoz képest kevesebben érkeznek. Egy hónapja jártam Ukrajnában, egy határ menti városban, ahol a helyi polgármester elmondta, hogy a menekültek hetven százaléka visszatért az országba, arányában nagyon kevesen maradtak Európában” – ismertette.
Mint mondta, külföldi partnereiktől rengeteg maszk- és kesztyűcsomagot kaptak, amelyeket idősek otthonában és plébániákon osztottak szét.
„Ha igény volt rá, meglátogattuk az időseket, betartva az akkori előírásokat. Jelen voltunk a pandémia teljes időszakában, és szerencsére sem részünkről, sem azok részéről nem történt megbetegedés, akiket segítettünk” – vázolta fel.
Számos egyéb tevékenység mellett a Máltai Szeretetszolgálat több fiókjában is működteti az otthoni beteggondozó szolgáltatását. A temesvári otthongondozó program például 1996 óta, jelenleg ötven személlyel működik, de mint az elnök is elmondta, hosszú a várólista. Jelenleg tizenkét alkalmazottal dolgoznak a programban, amelyből nyolcan gondozók, de együttműködnek egy fizioterapeutával, egy orvosi, egy szociális asszisztenssel, illetve egy pszichológussal is.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy bár van egy orvosi asszisztensük, aki kapcsolatot tart a háziorvossal és elkíséri az illetőt a rendelőbe, ez a szolgáltatás nem egyenértékű a betegápolással.
Fotó: Facebook/Máltai Szeretetszolgálat Sepsiszentgyörgy
„A legtöbben egyedül élnek, nincs hozzátartozójuk. Nem mindenki mozgásképtelen, de a legtöbben nem hagyják el a szobát, mi vagyunk az egyedüliek, akik bekopogunk hozzájuk” – érzékeltette tevékenységük súlyát.
A programba való bekerülés legfőbb feltétele, hogy az idős személy rá legyen utalva a szolgáltatásra, azaz olyan személyek jelentkezését fogadják, akik egyedül élnek, és nincs a közvetlen közelben hozzátartozójuk. A sepsiszentgyörgyi fiókszervezet jelenleg huszonöt idős személlyel tartja a kapcsolatot a tavaly indult segítőhálón keresztül; oda bárki betelefonálhat, ha segítségre van szüksége. Az alapszolgáltatások – bevásárlás, gyógyszerkiváltás, számlabefizetés, iratcsomó összeállítása és lelki beszélgetés – Temesvárhoz hasonlóan a Kovászna megyei városban is elérhetők.
„Eleinte csak egyszeri segítségnyújtásként indult, de hamar rájöttünk, hogy ezeknek a személyeknek arra van szükségük, hogy folyamatosan tartsuk velük a kapcsolatot” – magyarázta. A sepsiszentgyörgyi szervezetnél öt alkalmazott és további önkéntesek vesznek rész a programban, szükség esetén azonban a Diakónia, a Caritas és a Vöröskereszt is rendelkezésre áll a segítőhálóban.
Szatmáron, Sepsiszentgyörgyön, Sepsikőröspatakon, Pitești-en és Bukarestben is léteznek már központok, ahol célzott tevékenységeket indított a szervezet. Bukarest központjában az idén, tavaly pedig egy Pitești melletti faluban nyílt meg a központ – tette hozzá a szervezet elnöke. Mint mondta, Csíkszeredában a tavalyi tűzvész óta szintén jelen vannak a romák által lakott negyedben, ahol az önkéntesek folyamatosan foglalkoznak az ott élő gyerekekkel.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!